ulserler.com https://www.ulserler.com Ülser, Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ulserler.com Tue, 07 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sat, 29 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Ülser https://www.ulserler.com/ulser.html Mon, 05 Nov 2018 08:07:05 +0000 Ülser, vücudumuzda bazen iç bazen dış etkenlerden oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yara şeklinde görülmektedir. Vücutta genellikle mide ve 12 parmak bağırsağında meydana gelen ülser nadiren ayak ve bacaklarda da Ülser, vücudumuzda bazen iç bazen dış etkenlerden oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yara şeklinde görülmektedir. Vücutta genellikle mide ve 12 parmak bağırsağında meydana gelen ülser nadiren ayak ve bacaklarda da olabilmektedir. Ayak bölgesinde oluşan ülser, venöz ülser olarak adlandırılmaktadır. Bu ülser bacaklarda oluşan varislerin son evreye gelmiş hali olmaktadır. Bu ülser türü varisli damar üzerinde cerrahi müdahale gerektiğinin işareti olmaktadır. Toplumda bir çok kişi üzerinde mide ülseri görülmektedir. Midede yemeklerden sonra yanma, kusma hissi ve göğüs bölgesinde yanma en sık görülen şikayetler olmaktadır. Ancak bu bölgede oluşan ağrı genellikle kalp ağrısı ile karıştırılmaktadır. Bu yüzden benzer belirtiler yaşadığınız zaman kalp ile yada mide ile ilgili olup olmadığının teşhisi için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Hastalar bazen kalp krizi geçirdiğini düşünebilmekte ve koştur koştur acile gitmektedirler. 

Ülser nasıl oluşur

Ülser mide ve 12 parmak bağırsağında meydana gelirken genellikle mide asidi ve sindirim esnasında oluşan sindirim sıvılarının etkisi olmaktadır. Bu sıvılar zamanla bölgede doku kaybı ve yara olumunu tetiklemektedir. Bu duruma ek olarak hastanın geçmişte beslenme alışkanlıkları büyük rol oynamaktadır. Alkol, sigara, asitli içecekler ve aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketimi zamanla hassaslaşan bölgenin iyice tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu da kanama meydana getirebilmektedir. Stresli bir yaşam tarzının olması da ülser oluşumunu tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır. Aslında ülser oluşumunda en büyük etken ''Helikobakter pylori'' adı verilen bakteri yüzünden meydana gelmektedir. Bu bakteri toplumda bir çok kişide mevcuttur ancak herkes bireyde aynı etkiyi göstermemektedir. Bu bakterinin en çok etkilediği bölge 12 parmak bağırsağı olmaktadır. Bu bölgede meydana gelen ülser, mide de görülen ülsere istinaden daha sıktır. Bu bakteri ülser oluşumunun dışında gastrit oluşumuna da neden olmaktadır. Ancak yinede toplama baktığımızda yaşam kalitemiz, kullandığımız ilaçlar ve genetik etkenler artı belirleyici olmaktadır. Ülser bu oluşum süreçlerinin sonrasında ilerleme gösterebilmektedir. Bu durumlarda özellikle mide bölgesinde kanama meydana gelmektedir. Mide bulantısı ile meydana gelen kusma esnasında hasta, kahve telvesi renginde kusabilir. Bu duruma aniden fenalaşma ve soğuk terleme hissi eklenebilmektedir. Bu belirtiler hiç mide ağrısı meydana getirmeden dahi oluşabilmektedir. Hatta büyük idrar koyu şekilde gelebilmektedir. Bu ilerlemenin dışında mide delinmesi de meydana gelebilmektedir. Bu durumda karın bölgesinde aniden şişme ve ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumun çözümü kişinin ameliyata alınmasıdır. 12 parmak ülserinin doku üzerinde ödem meydana getirmesinden dolayı bölgede tıkanma meydana gelebilmektedir. Bu tıkanma sonucunda ileriye gidemeyen yiyecekler kişide kusmaya neden olacaktır. 

Ülser teşhis ve tedavisi

Ülser teşhis ve tedavisinin yapılmasında fiziki muayene sonuç vermemektedir. Görüntülemenin sağlanması için endoskopi uygulaması yapılmaktadır. Bu yöntem küçük boyutlarda, ışıklı ve kıvrılma özelliği olan bir boru ile yemek borusu, 12 parmak bağırsağı ve midenin görüntülenmesini sağlamaktadır. İşlem esnasında anestezi uygulanabilmektedir. Operasyon sonucunda doktor gerekli görürse biyopsi alımı yapabilecektir. Bu aşamadan sonra tedavi sürecine başlanacaktır. Normal şartlarda ülser tedavisi için ilaç uygulaması yapılmaktadır. Bu ilaçlar mide asidinin azaltılmasını sağlayarak yanma hissinin giderilmesini sağlamaktadırlar. Bakteri olan hastalarda ayrıca antibiyotik kullanımı bakterinin yok edilmesinde etkili olacaktır. Tedavi sürecinde alkol ve sigara kullanımı sürecin yavaşlamasına hatta hiç bir fayda görmemeye neden olabilecektir. O yüzden bunlardan uzak durulması kişinin yararına olacaktır. Tedavi sürecinde ayrıca asitli içecekler ve aspirin kullanımı da sakıncalı olma]]> Antral Ülser https://www.ulserler.com/antral-ulser.html Mon, 05 Nov 2018 19:06:34 +0000 Antral ülser, sindirim sisteminin bir parçası olan midemizde görülen ülser türüdür. Bu ülser midenin antrum bölümünde meydana geldiği için bu adı almaktadır. Ülser aslında mide yada oluştuğu bölgedeki yara tahriş olma d Antral ülser, sindirim sisteminin bir parçası olan midemizde görülen ülser türüdür. Bu ülser midenin antrum bölümünde meydana geldiği için bu adı almaktadır. Ülser aslında mide yada oluştuğu bölgedeki yara tahriş olma durumudur. Bu durum akut yada kronik seyirli olabilmektedir. Toplumda birçok kişide az seyirli yada çok şiddetli olarak antral ülser semptomları görülebilmektedir. Bu çoğu kez mide yanması yada ekşimesi şeklinde tabir edilerek geçiştirilir. Hatta süt yada maden suyu içince rahatlama hissi meydana gelebilmektedir. Yaş olarak genelde 20'li yaşlardan itibaren görülmeye başlamaktadır. Antral ülser oluşumunda etken olan durumlar aşağıdaki gibidir.

Antral ülser nedenleri
 • Antral ülser, oluşumunda ana neden yeme alışkanlıkları olmaktadır. Günümüzde artık alıştığımız hızlı hızlı yemek yeme alışkanlıları yüzünden ne yediğimizi anlayamaz duruma geldik. İnsanlar artık beslenmek için değil sadece anlık doyma hissini yakalayabilmek için tüketim yapmaktadırlar. Aşırı baharatlı yiyecekler, asitli içecekler, hamur işler, aşırı katı gıda tüketimi vb. mide üzerinde hatta sindirim sistemi üzerinde aşırı bir yük meydana getirmektedir. Haliyle düzgün beslenmeme nedeniyle oluşan vücuttaki direnç düşüklüğü vede gıdaların zorlaması yüzünden mide üzerinde yara oluşmaktadır. Yeme içme alışkanlıklarında düzeltme bu durumun kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. 
 • Antral ülser oluşumunda bir başka etken bölgede ortaya çıkan bakteridir. Bu bakteri tıp dilinde helikobakter pylori'dir. Bakterinin vücuda geliş şekli ağız yoluyla olmaktadır. Mide duvarına yerleşerek antral ülser oluşumuna neden olmaktadır. Bakteri küçük yaşlarda mideye yerleşerek tedavi sağlanamaz ise ömür boyunca orada kalabilmektedir. Bakterinin salgılamış olduğu toksinler yüzünden midenin yapısında bozulma meydana gelmektedir. Bu durum sonucunda mide asit ve aşındırıcı maddelere karşı hassas duruma gelmektedir. 
Antral ülser teşhis ve tedavi

Antral ülser tedavisinde öncelikle tetkikler sonucunda tanı konması gerekmektedir. Yani bakteri kaynaklı yada başka bir nedenden olup olmadığı araştırılmalıdır. Bakteri kaynaklı durumlarda bakterinin varlığını ortadan kaldırmak için 2 hafta kadar sürebilen antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Diğer nedenlerde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi yada hastalığın şiddetine göre tedavi uygulaması yapılmaktadır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Kronik Ülser https://www.ulserler.com/kronik-ulser.html Mon, 05 Nov 2018 21:02:47 +0000 Kronik ülser vücudun her hangi bir bölgesinde meydana gelen doku kaybı yaşanmasına neden olan  kronik yaralara verilen genel bir isimdir. Ülser, yemek borusu sindirim sistemi mide, ince barsak kalın barsak gibi bölgelerde farklı ola Kronik ülser vücudun her hangi bir bölgesinde meydana gelen doku kaybı yaşanmasına neden olan  kronik yaralara verilen genel bir isimdir. Ülser, yemek borusu sindirim sistemi mide, ince barsak kalın barsak gibi bölgelerde farklı olarak görülebilir. Fakat en sık olarak mide ve on iki parmak barsak üzerindeki ince barsak girişinde fazla yaşanmaktadır.En sık olarak şikayet edilen ülser vakaları ise mide ağrısı ile kendini göstermektedir. Bu ağrı karnın üst tarafında meydana gelen ülserin seviyesine bağlı olarak şiddeti değişen bir ağrıdır. Bu tip ağrılar çok uzun zaman süreçlerinde uzayabilir. Özellik ile hastanın aç kalmış olduğu zamanlarda ya da aç olarak uykuya geçtiği süreler boyunca daha fazla ağrının yaşandığı görülmektedir. Kronik ülser Bazen bir sızı olarak görülebileceği gibi bazen de çok şiddetli olarak yanma şikayetleri verir. Bazen de bu ağrı sırt bölgesine kadar etki ederek ağrının yoğunlaşmasına neden olabilir. Kronik ülser ağrıları mide üzerinde ise yemek yendiği zaman azalma görüldüğünden bahsedilmiştir. 

Kronik ülser belirtileri

Ülserlerin sebebi daha çok midenin salgıladığı asit miktarı ve sindirim sistemi bozukluklarına bağlı olarak yaşanmaktadır. Bu durum genetik ile alakalı olabileceği gibi kişinin sinir sistemi ile de alakalı olabilir.Kullanılan ağrı kesicilerin de içeriğindeki asit miktarları nedeni ile midede kronik ülser başlangıcına sebep olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda içeriğindeki asitler mide duvarında yer alan koruyucu bakterilere zarar verdiği için ülser başlangıcına sebep olurlar.  yanı sıra öğünlerde düzenli olarak yemek yenilmemesi bu problemi yavaş yavaş ortaya çıkaran nedenler arasında ele alınmıştır. Ülser teşhisi yapılınca hasta için uygulanacak en önemli tedavi yöntemi düzenli beslenme alışkanlığının getirilmesidir. Diğer yandan kronik ülser yaşayan hasta alkol sigara kahve ağrı kesici ve aspirinden uzak durmalıdır. Rastgele uygulanacak yöntemler tercih edilmeyerek en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak uzman bir doktorun tavsiyesi ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 
]]>
Ülser Çeşitleri https://www.ulserler.com/ulser-cesitleri.html Tue, 06 Nov 2018 11:02:50 +0000 Ülser Çeşitleri; Ülserin bilinen bir çok çeşidi vardır.Varis Ülseri, Genellikle, bacağın alt kısmında yuvarlak şekilde görülen bir yara türüdür. Oluşma sebebi, varisli yerde meydana g Ülser Çeşitleri; Ülserin bilinen bir çok çeşidi vardır.

Varis Ülseri,
Genellikle, bacağın alt kısmında yuvarlak şekilde görülen bir yara türüdür. Oluşma sebebi, varisli yerde meydana gelen herhangi bir yaralanmadan kaynaklanır. Bacağın alt kısmında oluşan bu yarada, ayak bileği şişer, deride sertleşme oluşur ve bazende ağrı hissedilir.

Onikiparmak Ülseri, C harfi şeklinde görünen ve ince bağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk kısmına onikiparmak bağırsağı denir. Tıp literatüründe duodenum ülseri olarak adlandırılan bu hastalık, tedavi edilmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, fazla miktarda sigara içmek, düzensiz beslenmek, dengesiz uyumak, haddinden fazla et ve hamur işi yiyecekler ve bazı ilaçlar tüketmek; onikiparmak bağırsağında ülserin başlamasına yardımcı olur. Hastada mide ekşimesi, ağza ekşi su gelmesi, baş dönmesi, fazla terleme ve dilde renk solgunluğu gözükür. 

Mide Ülseri, Midenin iç kısmında bulunan belirli bir yüzeyin aşınması sonucu oluşan yara çeşidine mide ülseri denir. Genellikle, sinir bozukluğu, mide asidinin fazla salgılanması, zamanında tedavi edilmeyen gastrit, karaciğer yetmezliği,sindirimi güç yiyeceklerin sürekli olarak tüketilmesi, fazla sigara, çay, kahve,asit yapıcı meşrubat içmek. Mide ülserini doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Hastalık başlangıcında, mide ekşimesi, karnın üst kısmına bastırılınca ağrı hissi, ağza sık sık ekşi su gelmesi, tat alma duyusu hafiflemesi. Gibi belirtiler görülür. Bu hastalık çoğunlukla bahar aylarında daha sık rahatsız etmeye başlar. Ağrı ve kanamalar artar. Mide üsleri tedavisine başlanılacak olunursa, endişe duymamak gerekir. İlk önce ülseri tetikleyen nedenlerden uzak durmak gereklidir. 

Dil Ülseri, Dilde çıkan kırmızı ve içi su dolu yaralardır. Ciddi durumlar haricinde genellikle 1 cm'den daha küçük olurlar. Bu çeşit ülserler çoğu zaman tehlikeli değildirler ve kendi kendine iyileşirler.
]]> Ülser Yarası https://www.ulserler.com/ulser-yarasi.html Tue, 06 Nov 2018 15:30:41 +0000 Ülser Yarası; Ülser yarası; midedeki doku kaybıdır diyebiliriz. Ülser yarası, mide ile onikiparmak bağırsağının asit ve çeşitli sıvılar tarafından tahrişi sonucunda oluşmaktadır. Bu tahriş ilerlediğinde, ülser yar Ülser Yarası; Ülser yarası; midedeki doku kaybıdır diyebiliriz. Ülser yarası, mide ile onikiparmak bağırsağının asit ve çeşitli sıvılar tarafından tahrişi sonucunda oluşmaktadır. Bu tahriş ilerlediğinde, ülser yarasını meydana getirmektedir. Mide ülseri yarası; bayanlarda daha çok görülürken, onikiparmak bağırsağı ülseri yarası da erkeklerde görülebilmektedir. Ülser yarasının oluşum nedeni; çeşitli ilaçların vermiş olduğu yan etkiler, stresli bir yaşam, bağımlılık yapan ve sağlığa zarar veren maddelerin kullanımı veya bir mikrop türü olabilmektedir. Ülser ve ülser yarası; bazı olumsuz sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilmektedir. Bu sorunlar; kanamalar, delinme, tıkanma veya insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilecek başka sonuçlar da olabilmektedir. Ülser yarası, ülser gibi hastalığı olan kişilerin şikayetlerinde şu durumlar mevzu bahis olmaktadır. Mide kısmı ve etrafında ağrılar veya yanma hissi, mide bulantısı ve beraberinde kusma durumları ve iştahta azalma halleri görülebilmektedir. Bu önemli ve rahatsız edici hastalığa iyi gelmeyecek olan, zarar veren gıdalardan vazgeçilmeli, dikkatli bir beslenme programı uygulanmalı, kötü ve zararlı bir alışkanlığımız var ise bırakılmalı bununla birlikte; iyi gelen gıda maddeleri tüketilmeli, çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek tüketmemeliyiz. Ülser yarası veya benzeri bir durumun oluşumu söz konusu olduğunda, mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve hekimin önerileri doğrultusunda bir plan uygulanarak günlük yaşamımıza o şekilde devam etmeliyiz.

Ülser Yarası Tedavisi Ve Öneriler; 

Uzman bir hekime ülser yarası teşhis ve tedavisi için başvurduğumuzda durumun mevcudiyetinin ve boyutunun ortaya çıkması için; hekimimiz biyopsi ve sonrası endoskopi işlemini uygulamak isteyebilir. Endoskopi işlemi, ülser ve ülser yarası varsa net bir şekilde teşhis edilebilmesini sağlayan ileri bir araştırma yöntemidir. Durum belirlendikten sonra hekimimiz bize; mide asit yapısını düzenleyecek, mideyi rahat ettirecek çeşitli ilaçlar verebilir. Bunun yanında; ülser yarası veya ülseri tedavi için; bir çok gıdadan uzak durulacaktır. Bu gıdalar; baharatlar, ekşi, acı, yiyecekler olabileceği gibi çay, kahve, gibi içeceklerle, asit içerikli içecek veya besinlerde olabilmektedir. Bu uygulamaların devamı ile eski sağlığınıza kavuşmanız mümkün olabilecektir.

Şifalar Diliyoruz.
]]> Mide Ülserine Ne İyi Gelir https://www.ulserler.com/mide-ulserine-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 20:29:34 +0000 Mide ülserine ne iyi gelir: Midenin salgıladığı asit nedeniyle iç çeperinin tahriş olmasıyla, mide de meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Mide ülserinin asıl nedeni Helicobacter pylori adındaki bakteridir. Bunun dı Mide ülserine ne iyi gelir: Midenin salgıladığı asit nedeniyle iç çeperinin tahriş olmasıyla, mide de meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Mide ülserinin asıl nedeni Helicobacter pylori adındaki bakteridir. Bunun dışındaki diğer nedenler ise stres, bazı ilaçlar, mide asidinin fazla salgılanması, tiroid bezinin aşırı çalışması, aşırı miktarda kahve ve çay tüketimi gösterilmektedir. Mide ülserinin başlangıç aşamasında, ağza ekşi tat gelmesiyle olan mide ekşimesi görülmektedir. Bu aşamada mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen mide ülseri ileri aşamada mide ağrıları sırta doğru yayılır. Bunun yanında baş ağrısı, terleme, kusma, kanama gibi belirtiler görülebilmektedir. Mide ülserinde ilk olarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu rahatsızlığı olan kişiler salam, sosis, kızartma, baharatlı yiyecekler, turşu, çikolata gibi besinler tüketilmemelidir.

Mide ülserine ne iyi gelir
 • Süt ürünleri tüketilmesi mide ülserine karşı fayda sağlayacaktır. Özellikle süt tüketilmelidir.
 • Sebzeleri püre halinde tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • İki adet iyi çırpılmış yumurta akını, iki yemek kaşığı zeytin yağıyla karıştırın. Günde bir kaç defa bu karışımı tüketin.
 • Üç çorba kaşığı keten tohumunu iyice dövün. Bir gece önceden yarım litre soğuk suda bekletin. Sabah bunun ince elekten geçirerek kaynatın. Bu karışımı ılık olarak için.
 • İnce bir şekilde doğranmış papatya çiçeğinin  üzerine bir miktar kaynamış su ilave edin. 10 dakika demlendirdikten sonra için. Bu çayı günde 3-4 defa içebilirsiniz.
 • İncir ağacının yaprakları ülser tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Meyan kökü bir bardak suyla kaynatılarak içilirse, mide ülserine iyi gelmektedir.
 • Semiz otunu suda haşlayın ve ezilmek şartı ile suyunu çıkartın. Semiz otunun öz suyunu her sabah aç karnına bir bardak için.
 • Kurutulmuş kayısı, mide ülserine karşı faydalıdır.
 • Mide ülseri tedavisinde sarı kantaron kullanılmaktadır.
 • Bir su bardağı kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı dövülmüş zencefil ilave edilir ve 20 dakika demlemeye bırakılır. Tatlandırmak için bal ilave edilerek içilir.
 • Kudret narı zeytinyağlı olarak hazırlanır ve yemeklerden önce tüketilirse, mide ülserine fayda sağlamaktadır.
]]>
Kronik Peptik Ülser https://www.ulserler.com/kronik-peptik-ulser.html Wed, 07 Nov 2018 11:41:21 +0000 Kronik peptik ülser, mide duedonum veya yemek borusunda meydana gelen mukuslarla mukozayı aşırı doku kaybıdır. Bir kronik peptik ülser mide gelişirse gastrit ülser, duodenum da gelişirse duodenum ülser, özofagusta gelişirse öze Kronik peptik ülser, mide duedonum veya yemek borusunda meydana gelen mukuslarla mukozayı aşırı doku kaybıdır. Bir kronik peptik ülser mide gelişirse gastrit ülser, duodenum da gelişirse duodenum ülser, özofagusta gelişirse özefageal ülser olarak adlandırılır. Zollinger-ellison sendromu olarak da adlandırılan ülserde asit sekresyonu çok aşırı şekilde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca dıştaki jejinum ve ileumda olmak üzere de yaygın çok sayıda ülser odakları görülmektedir. Bu organları kaplayan koruyucu tabaka mide hücreleri tarafından salgılanan asit karakterli sindirimi sağlayan sıvıları ile aşındırır bundan dolayı kronik peptik ülser ortaya çıkmaktadır. Kronik peptik ülser yaygın görülen bir hastalık türüdür. 
Kronik peptik ülser epidemiyolojisi ve patofizyolojisi nedir
 • Kronik peptik ülserin rastlanmaz sıklığı yüzde 10 civarında Iğdır yaş ilerledikçe hastalığın insidansı artmaktadır. Ayrıca kadınlar erkekler de eşit oranlarda bu hastalar rastlanmaktadır.  
 • Yaş arttıkça insidansının artmasının sebebi doku prosatglandinlerin azalması ve yaş ilerledikçe NSAll' ların kullanımının artmasıyla ilişkili olabileceği tahmin edilmektedir.
 • Kronik peptik ülserin temel nedenleri  hepsini asit sekresyonunu artması ayrıca normal mukoza savunma faktörlerinin azalmasıdır. Bu faktörleri ek olarak eksojen, genetik ve emosyonel faktörler üzerinde durulmaktadır.
 • Mide ülseri olanlar da asit sekresyonu genellikle normal veya düşük duodenal ülser de ise asit sekresyonu yüksektir.
 • Günümüzde bilinen önemli eksojen faktör, NSAll, sigara,( elikobakter pylori) HP'dir. Asit sekresyonunu artmasından HP de sorumludur. Hem de safra asitleri ve pankreas enzimleri dedonumun içeriğinin reflüsü mukus bariyerinin yapısını değiştirerek ve mukozayı bozarak gastrite ve ülsere neden olabilmektedir.
 • Kronik peptik ülserin temel komplikasyonları kanama perforasyon delinme ve gastrik obstrüksiyondur.
 • Ülser de genetik faktörlerin etkisi görülmektedir özellikle duodenum ülseri olan hastalarda birinci derece yakınlarında insidans artmaktadır. Ayrıca alkol sigara kahve kolalı içecekler ve kafein ve de baharatlı besinler tüketimi ülser oluşumunu hızlandırıcı etki göstermemiştir.
 • Kronik peptik ülserin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genel olarak kronik ülser hastaları hazımsızlıktan yakınmaktadır. Bazı hastaların üst karın bölgelerinde yanma ve yemek yedikten sonra ya da gecenin ilerleyen saatlerinde açlık hissi duyarlar.
 • Bu tür ağrılarda yeme azaltılınca ağrı hemen kesilir. Fakat ülser hastalığında ise ağrı aktif ülser yarısının varlığını ve şiddetiyle çok az bir paralellik gösterir.
]]>
İnce Bağırsak Ülseri https://www.ulserler.com/ince-bagirsak-ulseri.html Wed, 07 Nov 2018 19:31:05 +0000 İnce bağırsak ülseri,  genellikle kalın bağırsak organını iltihap kapması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın mukazasının etrafı iltihaplanır ve ülsere dönüşür.  İnce bağırsakta görü İnce bağırsak ülseri,  genellikle kalın bağırsak organını iltihap kapması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın mukazasının etrafı iltihaplanır ve ülsere dönüşür.  İnce bağırsakta görülen bu hastalık türü doğru tedavi yöntemi ve doğru ilaçların kullanımı ile bir veya iki ay içerisinde düzelebilmektedir. Bu tür hastalıkların belirtisi genellikle karın ağrısı, ishal ve kanlı dışkıdır. Genellikle yirmi ve kırk yaşları arasında görülen bu hastalık bayanlarda daha fazla görülmektedir. Ülserin ilerlemesi durumunda vermiş olduğu rahatsızlık oldukça artar. 

İnce bağırsak ülseri belirtileri
 • Bu hastalık karında şişkinliklerin meydana gelmesine neden olabilir. 
 • Sık sık ağız yolu ile gaz çıkarma isteği de ülserin belirtileri arasındadır. 
 • Mide bölgesinde oluşabilecek yanma hislerinde kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir. Bu tür durumlar ince bağırsak ülserinin en belirgin belirtileri arasındadır. 
 • Üst karın bölgesinde meydana gelebilecek şiddetli ağrılar ülser belirtilerindendir. Bu ağrı sık sık meydana gelir ve hastalığın ilerlemesi durumunda şiddetli ağrılara neden olur. 
 • İnce bağırsak ülseri hastalığına yakalanmış olan bir bireyde sürekli tokluk hissi olacaktır. Bu nedenden dolayı kilo kayıpları yaşanabilir ve vücudun direncinin düşmesine sebep olabilir.
 • Ortada hiç bir neden yokken meydana gelebilecek kusma ve bulantı gibi rahatsızlıklarda bu hastalığın belirtileri arasındadır.
 • Vücutta oluşabilecek rektal ağrılar da bu hastalığın habercisi olabilir.
 • Bireyin dışkısını yapamaması ve yapılan dışkının kanlı bir şekilde dışarı atılması hastalığın belirtilerinin en belirgin özellikleri arasındadır.
İnce bağırsak ülseri tedavisi

İnce bağırsak ülseri  tedavisi için kullanılan ilaçlar var ise kesinlikle bırakılmalıdır. Bu tür uygulamanın yapılması ince bağırsağın kendisini tedavi etmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlarında kullanımına ara verilmelidir.

İnce bağırsak ülserine neden olan unsurlar
 • Bakterilerin neden olduğu iltihaplanmalar ülsere neden olabilir.
 • Ağrı kesici özelliği bulunan aspirinler kanı sulandırır. Bu da ince bağırsak ülserine neden olan faktörler arasındadır.
 • Ayrıca aşırı alkol tüketimi, sigara ve stres gibi durumlarda bu hastalığın oluşmasına neden olan faktörler arasındadır.
]]>
Peptik Ülser İlaçları https://www.ulserler.com/peptik-ulser-ilaclari.html Thu, 08 Nov 2018 12:37:25 +0000 Peptik Ülser İlaçları, Peptik ülser mide asidi ile her zaman temas durumunda olan mide ve mideyi bağırsağa bağlamakta olan kanalın sıradan bir yerinde sınırları belli olan doku hasarlarıdır. Peptik ülser hasarları ilerledikç Peptik Ülser İlaçları, Peptik ülser mide asidi ile her zaman temas durumunda olan mide ve mideyi bağırsağa bağlamakta olan kanalın sıradan bir yerinde sınırları belli olan doku hasarlarıdır. Peptik ülser hasarları ilerledikçe kas dokularına kadar ulaşabilmektedir. Peptik ülser en çok midede görülür. Peptik ülserin çoğunlukla midede görülmesinin sebebi mide asidi ile bizzat midenin temas halinde olmasıdır. 

Peptik ülser bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide yanmalarına sebep olmaktadır. Eğer tedavi edilmezse mide veya on iki parmak bağırsağının yırtılmasına sebep olabilir. Peptik ülser kendisini mide ağrısı, mide kanaması ve iştahsızlık ile belli eder. Aspirin ve ağrı kesiciler peptik ülseri tetiklerler. 

Peptik Ülser İlaçları İsimleri Nelerdir
 • Ranitidin 300 mg 
 • Omeprazol 40 mg
 • Lansoprazol 30 mg
 • Nizatidin 300 mg
 • Famotidin 40 mg
 • Pantoprazol 40 mg

Peptik Ülser İlaçları ile Tedavi Yöntemleri

Peptik ülsere helicobacter pylori bakterisi, aşırı kilolar, sürekli stres, sigara ve alkol bağımlılığı neden olabilmektedir. Ülserin kaynağı bakterilerden dolayı meydana gelen enfeksiyonlardır. Antibiyotikler kullanılarak midede enfeksiyona neden olan bakteriler yok edilebilir. Midenin asit salgısını azaltacak yani histaminin uyarıcı etkisini engelleyecek ilaçlar kullanılmalıdır. Mide salgısı azaldıkça mide asidi de azalacak bu sayede peptik ülser ilaçlar yardımı ile tedavi edilmiş olacaktır. Peptik ülser ağır derecelerde ise asit salgısını engellemek için vagus siniri doktorlar tarafından cerrahi müdahale ile kesilmektedir. Peptik ülser kronik bir hastalıktır. Peptik ülser ilaçları ile o an için tedavisi yapılsa da ilerleyen zamanlarda mutlaka tekrarlamaktadır. Peptik ülserden kurtulmak için ve ilaçların etkilerini gösterebilmeleri adına mide asidini arttıran sütten, gazlı içecekler olan ve asit yapan kola ve gazoz gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Aspirin kesinlikle içilmemelidir. Mide boş bırakılmamalıdır az az ama sık sık yemek yenmelidir. Organik bal yemek peptik ülsere iyi gelir. Bal doğal ilaç görevi görerek mide ve on iki parmak bağırsağındaki yaraları iyileştirir. 
]]>
Ülser Hastalığı https://www.ulserler.com/ulser-hastaligi.html Thu, 08 Nov 2018 22:31:48 +0000 Ülser hastalığı, mide zarında oluşan enfeksiyonların sebep olduğu bir sağlık sorunudur. H.pylori bu hastalık için en önemli nedendir. Mide zarı eğer sağlıklıysa mide asidine karşı oldukça dayanıklı olur. Anc Ülser hastalığı, mide zarında oluşan enfeksiyonların sebep olduğu bir sağlık sorunudur. H.pylori bu hastalık için en önemli nedendir. Mide zarı eğer sağlıklıysa mide asidine karşı oldukça dayanıklı olur. Ancak ülser hastalığı olan bir kişide mide zarı mide asidine karşı oldukça hassastır. Ülserde mide zarı aside karşı korunamaz ve asit direkt yarayla temas ederek şiddetli ve dayanılmaz ağrılar yaşanır. Ağrı özellikle karnın üst tarafında aralıklarla etkili olur.

Ülser hastalığı erken teşhis edilirse kolaylıkla tedavi edilebilir. Erken dönemde uygun ilaçlarla tedavi edilen ülser belirtileri önemsenmezse zamanla kanamaya yol açarak hayati risk ve çok daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ülser hastalığı belirtileri nelerdir

Ülser hastalığı belirtileri ülserin hangi evrede olduğuna bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Eğer mide zarında oluşan açık yaralar henüz başlangıç dönemindeyse hafif ağrılar yaşanabilir. Ancak yara büyümüşse ağrılar çok şiddetli olabilir.

Ülser hastalığının en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrı karın bölgesinin üst kısmında hakim olur. Bazen birkaç dakika etkili olurken bazen uzun süre etkili ağrılar yaşanabilir. Ağrı mide asidini azaltan ilaçların kullanılmasıyla kontrol edilebilir. Ağrıyla beraber yanma hissi oluşur. Karın üst tarafında etkili olan ağrı ve yanma sırta yayılabilir. Ağrı ve yanma genelde yemeklerden birkaç saat sonra oluşur ve kişiyi gece uykudan uyandıracak şiddette gelişebilir. Ağrı ve yanma haricinde, iştah ve kilo kaybı, hazımsızlık, asit reflüsü, huzursuzluk ve halsizlik görülebilir. Acil müdahale gerektirecek belirtiler ise, kan kusmak, karında ani başlayan ve giderek artan keskin ağrı, dışkı renginde koyuluk ve yapışkan özellik olarak sıralanabilir. Bu tarz belirtilerde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Ülser hastalığı nedenleri

Mide iltihabı: Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi ülserin en önemli nedeni mide zarında oluşan enfeksiyondur. Enfeksiyona yol açan bakteri mide zarına zarar vererek mideyi mide asidine karşı savunmasız hale getirir.

Kullanılan bazı ilaçlar: Steroit içermeyen iltihap önleyici ilaçlar ülser hastalığına yol açabilir. Aspirin, diklofenak, ibuprofen, naproksen bu ilaçlara örnek olarak verilebilir. Bu tarz ilaçların uzun dönem kullanılması ülser hastalığı riskini arttırır.

Yaşam tarzı: Aşırı alkol tüketimi, sigara, aşırı strese maruz kalmak, solunum cihazına bağlı olmak ve radyasyon tedavisi ülser hastalığını tetikleyen durumlar arasında yer alır.

Ülser hastalığı tedavisi

Ülser hastalığı kesin teşhis edildikten sonra uygun tedavi yöntemleriyle kısa sürede tedavi edilebilir. Tedavi süreci beslenme önerileri, kanamayı kontrol altına almak ve ilaç tedavisini kapsar. Bunların yanı sıra doğal tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir.

İlaç tedavisi: Ülser hastalığı tedavisinde antibiyotik, asit düşürücü ve antiasit ilaçlar reçete edilir. Antibiyotik olarak 2-3 farklı ilaç kullanılabilir. Antibiyotik günde iki defa bir hafta boyunca kullanılır. Metronidazol, amoksisilin ve klaritromisin en çok kullanılan antibiyotiklerdir. Antibiyotikle beraber mide asit seviyesini düzenleyen ilaçlar kullanılır. Ranitidin, lansoprazol, pantoprazol ve omeprazol reçete edilebilecek asit düşürücü ilaçlardır. Antibiyotikler ya da asit düşürücü ilaçlar hastada anında etki yaratmaz. Hastanın kısa sürede rahatlamasını sağlamak için antiasitler kullanılabilir. Bu ilaçlar mide asidini gidererek hastanın kısa sürede rahatlamasını sağlar.

Beslenme önerileri: Ülser hastalığı tedavisinde beslenme önerilerine uymak oldukça önemlidir. Mideyi yoran ve rahatsız eden yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Sigara, alkol, kahve, asitli içeceklerden, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra süt ve süt içerikli ürünlerde ülser hastaları için önerilmez.

Kanamayı d]]> Ülser Kanser https://www.ulserler.com/ulser-kanser.html Fri, 09 Nov 2018 08:22:19 +0000 Ülser Kanser, Ülser hastalığı midenin yada on ki parmak bağırsağının mide asidi ve pepsin sayesinde tahrip olması ve sonrasında oluşan doku kaybı sayesinde olur. Bu yaralar derinlere inerse enflamasyon oluşur. Ülserin tedavisi Ülser Kanser, Ülser hastalığı midenin yada on ki parmak bağırsağının mide asidi ve pepsin sayesinde tahrip olması ve sonrasında oluşan doku kaybı sayesinde olur. Bu yaralar derinlere inerse enflamasyon oluşur. Ülserin tedavisi çok zahmetli bir süreçtir. İlaç tedavisi ve perhiz yapılarak bu mide hastalığı önlenebilir. Ülser ilerlediği zaman midede kanama, tıkanıklık ve delinme gibi sorunlar çıkartabilir. Midedeki ülser büyük çapta bir atar damar açılmasına yol açar ise hayati risk taşıyabilir. Ülserlerin yüzde beşi ile yüzde onu mideyi deler. Bunun ise çözümü sadece ameliyattır. Mide tıkanması ise ülser hastalarının yaklaşık yüzde beşinde görülür. 


Mide Ülseri Kanser Tedavisi

Mide ülserinin büyük bir kısmı ilaç tedavisi ile geçmektedir. İlaç tedavisi ile geçmeyen ülserler ise ameliyat gerektirir. Ameliyat seviyesine gelen ülser hastaları ülkemizde düşük bir seviyededir. Çünkü ilaç tedavileri bu sektörde ilerlemiştir. Proton pompası blokürü ile adlandırılan bazı asit düşürücüler, bazı antibiyotikler ile birlikte kullanıldığında aşağı yukarı iki, üç ay içerisinde ülserlerin yüzde doksan beşini kalıcı olarak iyileştirmektedir. Mide ülserinin kansere dönmeyeceği ise yüksek ihtimaller arasındadır. Lakin mide ülseri geçiren kişilerin ilerde kanser olma riski diğer insanlara oranla daha fazladır. Çünkü midedeki iltihap ve mikrop tamamen ortadan kalkmış bile olsa bağışıklık kazandığı  için kanser riski artmaktadır.

Mide Ülseri ve Sonrasında Kanser Olmamak İçin Neler Yapılabilir

Kahve çeşitlerinin tümünden uzak durmaya dikkat edin. Kafeinli, kafeinsiz, sütlü, kremalı fark etmeksizin kahve içerisindeki bazı maddelerden dolayı ülseri tetiklemektedir. Alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durun. Bazı kuvvetli alkoller de mideyi bozacağından ve kuvvetinden dolayı mideyi delme riski olduğundan alkol kullanımı durdurulmalıdır. Aspirinden, naproksen (Naprosyn, Apranax, Synadol, Apraljin) içerikli ilaçlardan ve diklofenak (Diclomec, Dicol, Diklo s, Dikloron, Voltaren) içerikli ilaçlardan kaçının. Ağrı kesici kullanırken düşük dereceli ağrı kesiciler kullanın. Kalıtsal bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak ilaç kullanın. Çay tüketimi yerine naneyi kaynatarak çay şeklinde için. Süt de mide asidini arttıracağından süt içmemeye özen gösterin yada az içmeye çalışın. Az ve yağsız, acısız, hafif yemekler yemeye dikkat edin. Mide rahatsızlıklarının baş düşmanı olan stres ve sıkıntıdan kendinizi uzak tutmaya çalışın.
]]>
Ülser Perhizi https://www.ulserler.com/ulser-perhizi.html Fri, 09 Nov 2018 23:53:24 +0000 Ülser Perhizi, Ülser, insana oldukça rahatsızlık, acı veren, her zaman dikkatli beslenmesini gerektiren bir hastalıktır. Ülser hastası, canının her çektiğini yiyemez, içemez, seçici davranmak zorundadır. Ülser perhizi, Ülser Perhizi, Ülser, insana oldukça rahatsızlık, acı veren, her zaman dikkatli beslenmesini gerektiren bir hastalıktır. Ülser hastası, canının her çektiğini yiyemez, içemez, seçici davranmak zorundadır. Ülser perhizi, hastalıktan korunup kurtulmak ve daha da ilerleyip tekrarlamasını önlemek amacıyla tavsiye edilir. Ülser, mide asidinin yarattığı hasar sonucu, yemek borusu ve midede oluşan yaradır. 

Ülser Perhizi Ve Önerilen Gıdalar
 • Ihlamur çayı, nane limon çayı,süt ve salep içilebilir.
 • Haşlanmış yumurta, rafadan yumurta veya katı yumurta yenilebilir.
 • Kraker, bisküvi, kızarmış ekmek, makarna, patates haşlaması, şehriye ve erişte tüketilebilir.
 • Çeşitli Sebzelerden yapılmış çorbalar ve püreler tüketilebilir.
 • Havuç, taze fasulye, bezelye, kabak, semizotu ve patates haşlanarak yenebilir.
 • Elma, kayısı, kuru üzüm, erik, şeftali gibi meyveleri kaynatarak komposto şeklinde tüketilir.
 • Sütlaç, muhallebi, sade reçel, lokum, akide şekeri, süzme bal, kremalı ve jöleli tatlılar yenebilir.
 • Az yağlı ve tuzlu, un katılarak yapılan soslar tüketilebilir.  
Ülser Perhizinde, tüketmememiz gereken gıdaların başında, alkol, kakao, kızartmalar, gazlı içecekler, salçalı, çok tuzlu, acılı, baharatlı yiyecek ve içecekler gelmektedir. Çay, kahve, limonata, maden suyu, hazır meyve suları bu hastalığa iyi gelmemektedir. Kuru bakliyatlar, hazır çorbalar, her tür turşu, peynir çeşitleri gibi gıdalarda, ülser rahatsızlığına zarar vermektedir. Diğer uzak durmamız gereken gıdalar ise; kuruyemişler, zeytin, sarımsak, soğan, sucuk, salam, sosis ve çikolatadır.

Ülser Perhizinde, önerilen gıdaları tüketirken, yiyecekleri yavaş ve çok çiğneyerek yutmalıyız, yiyeceklerin çok soğuk veya sıcak olmamasına dikkat etmeliyiz. Yemekleri pişirirken yağı yakmamaya dikkat etmeliyiz. Sigara içmemeli, sakız çiğnemeliyiz.
]]>
12 Parmak Bağırsağı Ülseri https://www.ulserler.com/12-parmak-bagirsagi-ulseri.html Sat, 10 Nov 2018 03:47:52 +0000 12 parmak bağırsağı ülseri, Bu 12 parmak bağırsağı ülseri midenin hemen sağ kısmındaki başlangıç bölümü olan bölgede bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Mide kanalının içinde bazı zamanlarda ülser çıkabilir. Bu 12 parmak bağırsağı ülseri, Bu 12 parmak bağırsağı ülseri midenin hemen sağ kısmındaki başlangıç bölümü olan bölgede bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Mide kanalının içinde bazı zamanlarda ülser çıkabilir. Bu midede çıkan ülser midede olduğu için mide ülseri diye açıklanabilir ancak bu çıkan ülser midenin pilor kanalında ortaya çıktığı için bu ülser de 12 parmak bağırsağı ülseri olarak tanımlanabilir. 12 parmak bağırsağı ülseri sindirim kanalında gelişen diğer ülserlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturur. Bu oluşan sindirim sistemindeki ülserler yaklaşık olarak sindirim sitemindeki ülserlerin yüzde seksenini oluşturur. On iki parmak bağırsağı ülseri diğer bir sindirim sisteminde olan mide ülserinden kat kat daha fazla oluşur. Diğer bir olgu ise 12 parmak bağırsağı ülserine yakalanma riski erkeklerde oldukça fazladır. Erkeklerde kadınlara göre yedi sekiz kat daha fazla görülme ihtimali olan 12 parmak bağırsağı ülseri erkeklerin daha fazla dikkat etmesi gereken bir konu olarak görülmektedir. 12 parmak bağırsağında ön ve arka olmak üzere iki ayrı duvar görülmektedir.  Bu ön ve arka duvarlarda görülen ülser miktarı her iki duvarda da eşit miktarlarda görülmektedir. Arka duvarda rastlanan 12 parmak bağırsağı ülseri ön duvara göre daha fazla derinleşmektedir. Bu derinleşen on iki parmak bağırsağı ülseri otuz kırk yaşları arasında olan erkeklerde daha fazla miktarda rastlanmaktadır.

12 parmak bağırsağı ülserini sigara içmek çay ve kahve miktarlarının çok fazla miktarlarda tüketilmesi tetiklemektedir. Bunun dışında vücutta oluşan hormon dengesizliği aşırı miktarlarda soğuk ve sıcak olan besinlerin tüketilmesi bu hastalığı tetikleyen önemli olgulardan bir kaçıdır. Ayrıca bazı hastalıklardan dolayı çeşitli ilaçları çok aşırı miktarlarda tüketilmesi de bunu tetikler. Bu hastalığa yakalanan kişilerin en önemli şikayeti ağza ekşi bir tat gelmesidir.

12 parmak bağırsağı ülseri belirtileri

Bu hastalık özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla görülmektedir. Yemek yedikten sonra hastalanan hastaları oldukça rahtsız eden bir hastalıktır. Ağrı olduğu sırada hastalanan kişi daha hafif yiyecekler yemesi kaydıyla daha az rahatsız olur. Hastalar bu yaşanan ağrıyı midede kramp, iğne batması gibi bir hisle tarif ederler. Genellikle karın bölgesinin sağ kısmında hissedilir. Bu ağrıların giderilmesi için daha fazla yediklerinden dolayı kilo alırlar. Bu ülseri en fazla tetikleyen etmenlerin başında sıcak ve soğuk besinlerin çok fazla miktarlarda tüketilmesidir. 12 parmak bağırsağı ülserinde genellikle şiddetli açlık ağrıları olmaktadır. Özellikle açlık sırasında artan bu ağrılar yemek yedikten sonra azalmaktadır. 12 parmak ülseri olan kişilerde kanser oranı azdır. Ülser başka diğer hastalıkları da tetikleyebilir ve diğer organlara da geçerek daha kötü sonuçlara yol açabilir. 

12 parmak bağırsağı Ülseri tedavisi

12 parmak ülserinin kesin sonucu ve teşhisi endoskopi ile yapılabilmektedir. Endoskopi ile bazı oluşabilecek kanamaların önüne geçilebilir. Bu yöntem ile genellikle ameliyata gerek kalmadan tedavi uygulanabilir. Endoskopi ile bu hastalığın teşhisi için kesin sonuç ve verim alınabilir. Bu hastalığın teşhisi için mide filmi çekilmesi de diğer bir tanı yöntemi olarak görülür. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlak alanında uzman kişiler tarafında bir tanı koyulup ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
]]>
K27 Peptik Ülser https://www.ulserler.com/k27-peptik-ulser.html Sat, 10 Nov 2018 07:38:54 +0000 K27 peptik ülser, sindirim sisteminin mukoza adı verilen iç bölgesinde meydana gelmiş olan yaradan dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu tür rahatsızlıkların iyileşmesi uzun zamanlar alabilir. K27 peptik ülser çeşid K27 peptik ülser, sindirim sisteminin mukoza adı verilen iç bölgesinde meydana gelmiş olan yaradan dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu tür rahatsızlıkların iyileşmesi uzun zamanlar alabilir. K27 peptik ülser çeşidi on iki parmak bağırsağı ve midede en fazla görülen bir ülser çeşididir. Genellikle mideden sonra gelen ilk kısımda oluşan yaralanmaların meydana getirdiği bir kronik rahatsızlıktır. Hastalığın meydana getirdiği yaralar hem on iki parmak bağırsağında hem de mide organında aynı anda meydana gelebilir. Hastalık en fazla orta yaşlı insanlarda görülebileceği gibi genç yaştaki kişilerde de meydana gelebilmektedir. 

K27 peptik ülserin oluşma nedenleri
 • Mukoza kısmının asit ve pepsin enzimi fazla salgılaması sonucu vücut içinde bulunan koruyucu maddeler fazla salgıyı engelleyemez. Bu nedenden dolayı mide veya on iki parmak bağırsağında yaralar meydana gelir. 
 • Hastalığın oluşumuna neden olan bir diğer faktör ise bakterilerdir. Vücut içerisine girmiş olan bakteriler enfeksiyon oluşumuna neden olur. Eğer hastalığa müdahale edilmez ise rahatsızlık bir ömür boyu sürebilir. Çünkü bakteriler parçalayıcı bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı midenin mukoza kademesine zarar vererek koruyucu duvarı eritirler. Böylesi bir durumun meydana gelmesinden sonra da dokularda hasarlar meydana gelir ve peptik ülser kalıcı bir hal alır. 
 • Ayrıca sigara ve alkol kullanmakta bu hastalığa neden olan faktörler arasındadır. Sigara ve alkol kan akışını engellemektedir. Bu nedenden dolayı peptik ülser oluşunu tetikler ve yaranın iyileşmesini engeller. Ayrıca midenin asit salgısını yapmasını engeller.
 • Kullanılan aspirin türü ilaçlarda mukoza tabakasına zarar vermektedir. Bunun yanı sıra aşırı stres ve sıkıntıda peptik ülser oluşumuna neden olan faktörler arasındadır.
K27 peptik ülser oluşan bir bireyde mide bölgesinde yanmalar ve ağrılar meydana gelir. Çok nadirde olsa mide içerisinde bir takım kanamalar meydana gelebilir. Bu tür ağrıya ve yanmaya engel olmak için tüketilen yiyecek ve içeceklerin asidinin az olmasına ve asit yapıcı bir özelliğinin bulunmamasına dikkat edilmelidir. 

K27 peptik ülser belirtileri
 • Midede bulantı oluşması ve sürekli olarak kusma hissinin meydana gelmesi
 • İştahsızlık ve bununla beraber kilo kaybı meydana gelmesi
 • Sürekli olarak şişkinlik oluşması ve bu şişkinlikten dolayı da geğirme gibi durumların meydana gelmesi
 • Az bir ihtimalde olsa bu tür rahatsızlıklarda kanamalar görülebilir. Bu tür kanamaların meydana gelmesi hayati sorunlar meydana getirebilir. 
K27 peptik ülser rahatsızlığından korunmak için alkol ve sigara kullanımının en aza indirilmesi gerekmektedir ve mümkün ise tamamen bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra süt, kahve  ve kola gibi midenin asidini arttıran içeceklerden uzak durulmalıdır. Stresten uzak durulmalı ve mutlu olanmaya çalışılmalıdır. Bu tür rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olan en önemli faktör ise alkol ve vücudu uyuşturan zararlı maddelerdir. Bu tür maddelerin kullanımı tamamen bırakılmalıdır. Rahatsızlığın ağrısını en aza indirebilmek için bal tüketimi oldukça faydalıdır. Ayrıca midenin boş kalmamasına izin verilmeli sürekli olarak yemek yenmelidir. Bunun yanı sıra sindirimi zor olan yiyeceklerin tüketimi azaltılmalı ve soğan, sarımsak vb. ağrıyı arttıran besinlerin tüketimi tamamen bırakılmalıdır.
]]>
Gastrik Ülser https://www.ulserler.com/gastrik-ulser.html Sat, 10 Nov 2018 14:19:37 +0000 Gastrik Ülser, Sindirim sisteminin en önemli organı olan midede besinlerin sindirimi için gerekli olan asit ve pepsinler salgılanır. Bu salgılar bazı nedenlerden dolayı mide mukozasına zarar vermektedir. Midede yaralar ortaya ç Gastrik Ülser, Sindirim sisteminin en önemli organı olan midede besinlerin sindirimi için gerekli olan asit ve pepsinler salgılanır. Bu salgılar bazı nedenlerden dolayı mide mukozasına zarar vermektedir. Midede yaralar ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen yaralar bireyi oldukça rahatsız eder.

Gastrik Ülser Nedenleri: Sorunun kaynağı bireyden bireye farklılık gösterir. Genetik özelliklerde nedenler arasında yer alır. Bu nedenlerden çoğunluğu pepsinlerle asitler arasında dengesizlikler meydana gelir. Streste nedenlerin başında gelmektedir. Bazı durumlarda bakteriler özellikle helicobacter pylori nedenlerin arasındadır. Sigara içmek, yoğun bir biçimde kafeinli içecekler tüketmek, alkol kullanımı, bazı ilaçlar gibi durumlardan da kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerden biri ya da bir kaçı birden problemi ortaya çıkarabilmektedir.

Gastrik Ülser Belirtileri: Yemeklerden sonra ortaya çıkan abdominal ağrılar en başta gelen belirtidir. Belirtilerin bir kaçı bir arada görülebildiği gibi hepsi de görülebilmektedir. Gastrik ülserde görülen başlıca belirtiler:
 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Erken doygunluk hissi
 • Midede şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Ekşime
 • Bulantı ve /veya kusma
 • Yanma
 • Anoreksi
Gastrik Ülser Tedavisi: Yapılacak tetkikler sonucu ortaya çıkan duruma göre önce diyet ve ilaç ile tedavi edilir. Sigara ve alkol kullanılıyorsa mutlaka bırakılmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Stresten mutlaka uzak durulmalıdır. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Tüm bu uygulamalarla düzelme olmuyorsa ve sorunlar devam ediyor ise artık cerrahi müdahale düşünülür.
]]>
Prepilorik Ülser https://www.ulserler.com/prepilorik-ulser.html Sat, 10 Nov 2018 23:57:36 +0000 Prepilorik ülser, midede pilerus kısmının önünde bulunan bölgede oluşan ülser türüdür. Ülser vücutta çeşitli formlarda, türlerde yada şiddette olabilmektedir. Bulunduğu bölgeye göre de isim alabilmektedir. Ülser oluştuğ Prepilorik ülser, midede pilerus kısmının önünde bulunan bölgede oluşan ülser türüdür. Ülser vücutta çeşitli formlarda, türlerde yada şiddette olabilmektedir. Bulunduğu bölgeye göre de isim alabilmektedir. Ülser oluştuğu bölgede yara oluşumu yapmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde meydana gelen ülserler genelde sessiz gelişebilmektedir. Verdiği belirtiler olağan olduğu düşünülerek başka yiyecekler tüketilerek bastırılmaktadır. Prepilorik ülser ilerlemiş formlarında iştah kaybı ve kusma meydana gelebilmektedir. O yüzden iyi takip edilmesi gerekmektedir. 

Prepilorik ülser nedenleri
 • Prepiloril ülser için en önemli nedenlerden biri beslenme alışkanlıklarıdır. Günümüzde artık yeteri kadar mineral ve vitamin alamamanın yanında birde kötü beslenme alışkanlıkları vücut direncinin iyice düşmesine neden olmaktadır. Bu durum doğal olarak vücut üzerinde bazı bölgelerde hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu kişinin vücut yapısına göre değişebilmektedir. Ancak genelde yanlış beslenme alışkanlıkları, stres, alkol, sigara gibi etkenlerden sindirim sistemi ilk olarak etkilenmektedir. Bu alışkanlıkların düzeltilmesi oluşumu engelleyebilecektir. 
 • Beslenmenin yanında genetik faktörde önemli bir rol oynamaktadır. Aile geçmişimizde ülser problemleri yaşayan kişiler var ise bizimde yakalanma ihtimalimiz yüksek olacaktır. Tabi bu illa olacak değil. Ancak risk grubunda olunduğu için belli yaştan sonra kontrollerin sağlanması faydalı olacaktır. Prepilorik ülser ve benzerlerinde erken tanı büyük önem taşımaktadır. 
Prepilorik ülser tedavisi

Tedavide yapılan görüntüleme ve muayene yöntemleri ile büyüklüğü, ilerleme durumu ve iyi yada kötü huylu oluşu önem taşımaktadır. Bunların belirlenmesinden sonra ilaç tedavi başlanacaktır. Ancak ilaç tedavi süreci devam etsin yada etmesin kişinin yaşam tarzında değişimler yapması gerekmektedir. Asitli içecekler, alkol, sigara vb. alışkanlıklar tedavinin sekteye uğramasına neden olabilecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Kalın Bağırsak Ülseri https://www.ulserler.com/kalin-bagirsak-ulseri.html Sun, 11 Nov 2018 23:28:33 +0000 Kalın Bağırsak Ülseri, Kalın bağırsak ülser konumuzdan önce ülser hekimlik terimi olarak sindirim sistemi olarak mide ve onikiparmak bağırsağında görülen yara demektir. Ülser bu organlarda oluşan mide asidi veya bağırsak s Kalın Bağırsak Ülseri, Kalın bağırsak ülser konumuzdan önce ülser hekimlik terimi olarak sindirim sistemi olarak mide ve onikiparmak bağırsağında görülen yara demektir. Ülser bu organlarda oluşan mide asidi veya bağırsak sıvılarının vermiş olduğu hasarlar sonucunda vücutta oluşan doku kaybıdır. Günümüzde ülser birçok insanda görülen sağlık sorunudur. Ayrıca kalın bağırsak ülseri mide ülserine oranla toplumda çok daha fazla rastlanan bir hastalık olduğu da bilinenler arasındadır. Ve kalın bağırsak ülseri yaklaşık olarak 35-55 yaş arası kişilerde çok fazla görülen ve erkeklerde kadınlara oranla daha fazla rastlanan durumdur.

Bu rahatsızlık onikiparmak bağırsağında yara oluşması anlamına gelir. Onikiparmak bağırsağının boyları bir, iki milimetreden bir, iki santimetreye kadar değişkenlik göstermektedir. Onikiparmak bağırsağı midenin hemen bitiş kısmında olur. Oluşan yaralar bazen iki tane oluşmaktadır. Bağırsak ülseri, ayrıca bulbis olarak da adlandırılmaktadır. Kalın bağırsak ve mideden hemen sonra gelen bağırsaklarda meydana gelir. Midenin iç kısmında bulunan pilor ismi verilen kanalın içinde oluşan yaralara ise on iki parmak ülseri denir. Bu kısımda oluşan yaralar hazım kanalında oluşan ülserlerin yüzde seksenini oluşturmaktadır. 

Kalın Bağırsakta Ülser Nerede Görülmektedir Kalın bağırsakta ülser mideden hemen sonra gelen bağırsak bölgesinde görülmektedir. 

Ülseratif Kolit: Bu rahatsızlığın sebebi net bir şekilde bilinmemektedir. Oluşan bu ülserler kalıtım bilimi ve çevresel etkenlerin yol açtığı bilinmektedir. Kalın bağırsakta ülser, kalın bağırsağın iç bölgesinin iltihaplanması sonucunda bu rahatsızlık ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın sebepleri ise şunlardır; 
 • Aspirin 
 • İçki içmek 
 • Doğum denetleme ilaçları 
 • Sigara içmek 
 • Psikolojik baskı 
 • Hamilelik
Kalın Bağırsakta Ülser Belirtileri 

Kalın bağırsakta ülserin belirtileri çokta açık olmaz. Bu rahatsızlık özellikle de sonbahar ve ilkbahar mevsiminde kendini belli etmektedir. Kalın bağırsakta ülser, mide ülserinin aksine yemek yedikten sonra şiddetli ağrılar şeklinde kendini belli eder. Ağrı başladığında alkali besinler ve yumuşak kıvamlı yemekler ağrıyı azaltır. Bu durumu bir an önce teşhis ederek tedaviye başlanması gerekir. Ağrılar kramp, batma ve yanma şeklinde görülmektedir. Karnın ön duvar bölgesinde üst tarafta seyir eden ağrılar bazı durumlarda sırt ile sağ omuz bölgesine yayılır. 

Kalın Bağırsakta Ülser Tedavisi 

Bu rahatsızlıkta histamin reseptörleri, antikolinerjikler ile antiasitler kullanılır. Alınan bu ilaçların yanı sıra kişi mutlaka diyette yapmalıdır. Ayrıca içki içmek, aşırı baharatlı besinler tüketmek, çay ve sigara içmemek gerekir. Bu rahatsızlığın tedavisinde bu noktalar oldukça önemlidir. Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça önemlidir mutlaka doktora danışarak almanız gerekir.

 
]]>
Genital Ülser https://www.ulserler.com/genital-ulser.html Mon, 12 Nov 2018 22:14:30 +0000 Genital Ülser, genital bölgede meydana oluşacak ülser vb. birçok lezyon hastaları tedirgin etmektedir. Cinsel bölgede ülser olması ilk başta bir enfeksiyonu düşündürmektedir. Kişide, oluşan ülser hakkında acaba ge Genital Ülser, genital bölgede meydana oluşacak ülser vb. birçok lezyon hastaları tedirgin etmektedir. Cinsel bölgede ülser olması ilk başta bir enfeksiyonu düşündürmektedir. Kişide, oluşan ülser hakkında acaba genital uçuk mu, yoksa HPV virüsüne bağlı siğil ya da başka türlü bir enfeksiyon mu düşüncesi yaratmaktadır. Genital ülserde iyi bir tanı veya ayırıcı bir tanıya mutlaka gerek duyulmaktadır. Bu tarz genital ülserler yalnızca cinsel birleşme ile bulaşan hastalıklara değil bazı ciddi cilt hastalıklarının oluşmasına da sebep olmaktadır. Genital ülser meydana geldiğinde akla ilk gelen enfeksiyon gibi şeyler olsa da, bunun haricinde Behçet hastalığı, cilt kanseri, kimyasal, mekanik ya da termik hasarlar gibi enfeksiyona bağlı olmayan genital lezyonların oluşması da söz konusudur. 

Hastalık Kadın ve Erkeklerde Farklılık Gösterir Mi

Genital ülserlerin yara şeklinde olanlarında birinci olarak herpes genitalis, ikinci olarak ise sifiliz saptanmaktadır. Ancak HPV enfeksiyonuna bağlı lezyonlar genellikle siğil yani kondolim şeklinde olmaktadırlar. Genital ülseri olan hem kadın hem de erkeklerde ilk olarak bu ülserin cinsel yolla bulaşmış olup olmadığına bakılmalıdır. Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan hastalıklar genital bölge ile sınırlı kalırken Behçet hastalığı, peınfigus gibi hastalıklarda genital bölgeye ek olarak diğer deri alanlarında ve perigenital bölgede hastalığa dair bulgular mevcuttur. Genital ülseri olan hastada herpesten sonra muhakkak ikinci sırada sifiliz düşünülmelidir. Erkeklerde en sık koronal sulkus, glans penis, pubis, penis saftı ve strotuma; kadınlarda ise genelde serviks, labiumlar ve vajinaya yerleşmektedir. Fakat homoseksüel veya heteroseksüellerdeki makat etrafından uzak tutulmalıdır. Şüpheli durumlar için ülserden inceleme yapılmalıdır.
]]>
Ülser Gaz Yaparmı https://www.ulserler.com/ulser-gaz-yaparmi.html Tue, 13 Nov 2018 05:27:54 +0000 Ülser Gaz Yaparmı, Midede birçok nedene bağlı olarak gaz oluşabilmektedir. Midede gaz yapan en büyük faktör, dışarıdan hava yutulmasıdır. Hızlı ve çiğnemeden yemek yenilmesi, yemek yerken konuşulması, iç çekme türü Ülser Gaz Yaparmı, Midede birçok nedene bağlı olarak gaz oluşabilmektedir. Midede gaz yapan en büyük faktör, dışarıdan hava yutulmasıdır. Hızlı ve çiğnemeden yemek yenilmesi, yemek yerken konuşulması, iç çekme türünde davranışlar mideye hava ile gaz girmesini sağlar. Mide gazının ikinci bir nedeni de gastrit tarzı mide rahatsızlıkları ile oluşan fazla asitler gaz reaksiyonuna girip, midede gaz oluşturur. Bundan ayrı olarak mide asidini uyarıp, gaz oluşmasını yapan kimi yiyecekler de vardır. Baharatlı, tatlandırıcılı, acı, ekşi ve suni gıda sosları, karbonatlı ve gazlı içecekler, sakız çiğnemek, hazır gıdalar, turşu, salamura besin, fast food türü beslenme tarzı yiyecekler mide gazı oluşmasında etkilidir. 

Ülser ve Gaz İlişkisi

Ülser mide ve onikiparmak bağırsağının başlangıç bölümünde mukozanın bozulması nedeniyle oluşan bir yaradır. Onikiparmak bağırsağı kısmında meydana gelen ülserde açlık ağrıları oluşurken, mide ülserinde ise bunu tersine, yemek yenildiğinde ağrı başlar. Mide ülseri hastaları bir şey yemediği zaman çok rahattır. 

Ülser Gaz Teşhisi

Midede ülser oluşumu, karında şişkinlik yapabilmektedir. O nedenle ülser gaz yaparmı sorusuna verilebilecek cevap çoğunlukla evet şeklindedir. Ülseri olanların, ağrı kesici ilaçları (bilhassa aspirin) kontrolsüz olarak kullanmaması, asitli içecek, çay ve kahve türünde mideden asit salınımı olayını artıran yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bağırsaklarda Helikabakter pilori mevcutsa tedavi edilmelidir.  Hastanın doktora başvurması halinde,  hastaya şikâyetlerini hafifleten bir tedavi düzenler. Bununla beraber gastrite kesin bir tanı konulması için endoskopi (gastroskopi) yapılıp, midenin ve duedonumun (on iki parmak bağırsağı) incelenmesi ile patolojik incelemesi için doku numunesi (biyopsi) alınması gerekir. Ayrıca ülserden kaynaklanan gaz nedeniyle şikayetler yapılan diyetle geçmiyorsa; bağırsak çalıştıran ilaçlar kullanılır.

]]>
Mide Ülseri Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.ulserler.com/mide-ulseri-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 14:37:59 +0000 Mide Ülseri Ağrısına Ne İyi Gelir; ülser mide veya on iki parmak bağırsağının mide asidi ve sindirim sıvıları tarafından tahrip edilmesi neticesinde ortaya çıkan doku kaybıdır. Ülser aşınmalar sonucunda mide ve bağırsak Mide Ülseri Ağrısına Ne İyi Gelir; ülser mide veya on iki parmak bağırsağının mide asidi ve sindirim sıvıları tarafından tahrip edilmesi neticesinde ortaya çıkan doku kaybıdır. Ülser aşınmalar sonucunda mide ve bağırsaklarda aşınmalar oluşturur. Mide ülseri ağrısına mide asidinin fazla üretimi neden olur. Ülser hastalığı helicobacter pylori bakterisi tarafından ortaya çıkar. Mide ülseri ağrısını önlemek için sindirimi zor olan besinlerden uzak durulmalı, sigara, çay ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Mide ülseri ağrısının en belirgin özelliği mide de meydana gelen ekşimedir. Ülser durumunda kanlı kusmalar olur. Mide ülseri ilaç kullanılarak tedavi edilebilir. 

Mide Ülseri Ağrısına Ne İyi Gelir
 • Düzenli olarak dinlenmek
 • Yemek saatlerinin düzenli olması
 • Bağırsakların düzgün çalıştığından doktor yardımıyla emin olmak
 • Sigara, alkol ve kafeinden uzak durmak
 • Meyan kökü
 • Papatya
 • Keten tohumu
 • Kantaron
Kızartma ürünleri, sucuk, salam ve sosis gibi baharatlı ürünler mide ülserini tetikleyici niteliktedir. Mide ülseri ile mücadelede bitkisel bir ürün olan kudret narı doktor kontrolünde kullanılabilir. Bitkisel çaylar tüketmek mideye iyi gelir. Mide ülserinin etkileri herkesin metabolizması farklı olduğundan kişiden kişiye değişir. Uzmanlar mide ülseri ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak K vitamini bakımından zengin yiyecekleri, antioksidan barındıran meyveleri, sebzeleri ve lifli gıdaları önermektedirler. Yumurta ve süt ürünleri sağlıklı yiyecekler olarak bilinse de ülseri tetikleyici niteliktedirler. Süt içildiğinde midede rahatlama hissi oluşabilir fakat aksine belli zaman geçtikten sonra mide asidinde artış oluşur. Doymuş yağ içeriğine sahip gıdalar mideyi sindirim esnasında zorlar. İltihaplı ülser midede ki yaraların daha da yayılmasına sebebiyet verebilir. Eğer mide ülseri hastalığına yakalanma belirtileri varsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
12 Bağırsak Ülseri https://www.ulserler.com/12-bagirsak-ulseri.html Tue, 13 Nov 2018 21:43:54 +0000 12 Bağırsak Ülseri: öncelikle okuyucularımıza bu konu başlığının 12 bağırsak ülseri değil, 12 parmak bağırsağı (ya da tıptaki adıyla Duodenum) ülseri olması gerektiğini hatırlatmak gerektiğini dü 12 Bağırsak Ülseri: öncelikle okuyucularımıza bu konu başlığının 12 bağırsak ülseri değil, 12 parmak bağırsağı (ya da tıptaki adıyla Duodenum) ülseri olması gerektiğini hatırlatmak gerektiğini düşünüyorum. 12 parmak bağırsağının kısa bir tanımından sonra, yine bu 12 bağırsak ülseri başlığı altında yazımıza devam edeceğiz.

12 parmak bağırsağı sindirim sisteminde mideden çıkan ince bağırsaktaki ilk 25 santim kadar olan bölüme verilen isimdir. Görüntü olarak ay’ ın hilal şekline benzer. 12 parmak bağırsağı karbonhidrat, protein ve yağın sindirimini gerçekleştirir. Karaciğerin salgıladığı safra 12 parmak bağırsağına dökülür ve bu yağları yapı taşına ayırmaz, yalnızca yağ damlacığına dönüştürür.

12 Bağırsak Ülserinin Sebepleri: 

Burada oluşan ülsere tıp dilinde duodenum ülseri olarak tanımlanır. Tedavisi olmayan gastrit, sinir sisteminde oluşan bozukluk, asidin fazla oluşu, fazla olarak tüketilen sigara, çay ve kahve ülsere sebep olur. Ayrıca kalp hastalıkları düzensiz bir yaşam biçimi, safra kesesi hastalığı, dengesiz bir beslenme, hormonda dengesizlik, soğuk ve sıcak besinlerin aşırı olarak tüketilmesi, hamur işleri, abartılı baharat tüketimi, bazı ilaçların kullanılması gibi faktörler 12 bağırsağı ülserine sebep olabilir. Sindirim sisteminde gelişen ülserler arasında % 80’ini 12 bağırsağı ülseri oluşturur. Mide ülserine göre 10 kat daha fazla görülür.

12 Bağırsak Ülseri Belirtileri: 

Ülserde en büyük şikayet ağza ekşi su gelmesidir. Bu hastalık çoğu zaman kroniktir. Bilhassa sonbahar ile ilkbahar ayları içinde belirtileri artar. Yemekten 1-2 saat sonra ortaya çıkan ülser ağrısı hastayı rahatsız eder. Ağrı olduğu zaman hastaların süt benzeri alkali yiyecek ya da hafif olan besinlerin tüketimi halinde, ağrıda etki azalır. Ülser ağrısının böyle sona ermesi 12 bağırsak ülseri için tanıda büyük kolaylık sağlar.

12 Bağırsak Ülserinin Tedavisi: 

Ülserin tedavisi için, asit giderici ilaçlar, antagonistleri, histamin reseptörleri antikolinerjik ilaçları ve yatıştırıcı ilaçlar uygulanır.

]]>
Ülser Diyeti https://www.ulserler.com/ulser-diyeti.html Tue, 13 Nov 2018 22:49:38 +0000 Ülser diyeti, Sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan ülser hastalığından korunmak için uygulanan tedavi şeklidir. Sindirim sistemi, on iki bağırsak ve midede oluşan yaralar sebebiyle meydana gelen ülser problemi mide Ülser diyeti, Sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan ülser hastalığından korunmak için uygulanan tedavi şeklidir. Sindirim sistemi, on iki bağırsak ve midede oluşan yaralar sebebiyle meydana gelen ülser problemi mide asidinin yarattığı problem sebebiyle ortaya çıkar. Midede bulunan mukozası ve salgılanan asit sebebiyle bu bölümün hasar görmesi midede ülser oluşumunu meydana getirirken; yaralar şeklinde görülür. Genellikle sigara kullanımı, alkol kullanımı, aşırı stres, helikopter bakterisi, fazla yağlı besinler tüketilmesi, kullanılan ilaçların etkisi sebebiyle meydana gelen ülserin tedavisi için ülser diyeti uygulanır. 

Ülser diyeti uygulaması
 • Bu diyet ile birlikte tüketilen yiyeceklerin yeterli miktarda alınması sağlanır. Öncelikle kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Uygulanan diyette hastanın aç kalma süresinin az tutulması, sık beslenmesi, öğün saatlerine dikkat etmesi ve günde en az altı öğün şeklinde beslenmesi tavsiye edilir.
 • Ülser diyeti uygulayan kişinin ağzına aldığı lokmayı uzun süre çiğnemesi tavsiye edilmektedir.
 • Genellikle ülser hastalarını karbonhidrat tüketimi olumsuz yönde etkilediği için midede bazı problemlere sebebiyet verir. Bu sebepten karbonhidrat tüketimi listeden çıkartılır.
 • Ülser sebebiyle midede bulunan yaranın onarılması için protein bakımından zengin olan ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kullanılan yağların bitkisel yağlar olması oldukça önemlidir.
 • Bu diyeti uygulayan kişinin vücuduna aldığı tuz oranının düşürülmesi gerekir. Tuz oranı arttı zaman ülser yaraları daha fazla artar. Kesinlikle tüketilen yiyeceklerin tuz oranı azaltılırken; sıfır tuz tüketimi tavsiye edilir. 
 • Ülser diyeti yapan kişilerin vitamin bakımından zengin olan sebze ve meyveleri tercih etmeleri gerekir.
 • Ülser için kullanılan ilaçların bağırsağı hareket ettirme özelliği az olduğu için kabızlık yapma özelliği bulunur. Bu sebepten dolayı posalı yiyecekler tüketilmesi bağırsağın daha hareketli çalışmasını sağlar. Özellikle taze sebze, yulaf kepeği, meyve ülser hastalığının giderilmesine fayda sağlar.
 • Ülser diyeti uygulayan kişinin salam, pastırma, sucuk gibi besinler tüketmemesi tavsiye edilir.
 • Yağda kızartılan yiyecekleri tüketmemesi gerekirken; bu besinler midede bulunan asitin daha fazla artmasını sağladığı için ülsere olumsuz yönde etki eder.
 • Kişinin acı, baharatlı veya hardal içeren soslar tüketmemesi gerekir. Bu yiyecekler mide mukozasını olumsuz etkiler. Bu sebepten dolayı mide asidinin artmasına neden olur. Ülseri tetiklediği için kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Bu kişilerin asitli içeceklerden özellikleri kola, maden suyu, çay gibi içecekleri tüketmemesi tavsiye edilir.
 • Ülser diyeti yapan kişilerin alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durulmaları tavsiye edilir.  
 • Tükettikleri yiyeceklerin soğuk ve sıcaklık oranına dengede tutmaları gerekir. Aşırı sıcak yiyecekler ve aşırı soğuk yiyecekler midede bulunan ülserin çoğalmasını tetikler. 
 • Ülser diyeti uygulayan kişilerin pirinç, makarna, ekmek gibi besinler tüketmesinde bir sakınca yoktur. Bu besinler midede salgılanan asidinin baskı altına alınmasına etki eder. 
 • Bu diyeti uygulayan kişilerin belli oranda yumurta haşlaması tüketmeleri tavsiye edilir. 
 • Ülser diyetinde süt ürünleri kullanılmasında bir sakınca yoktur. Yoğurt, süt, ayran gibi besinleri tüketmelerinde fayda vardır.
 • Ayrıca portakal, limon, üzüm gibi asit oranı yüksek olan meyve; domates gibi asit oranı yüksek olan sebze tüketmemeleri tavsiye edilir.
]]>
Ülsere İyi Gelen Bitki Çayları https://www.ulserler.com/ulsere-iyi-gelen-bitki-caylari.html Wed, 14 Nov 2018 05:39:17 +0000 Ülsere İyi Gelen Bitki Çayları, Mide ve onikiparmak bağırsağında ortaya çıkan, pepsin ve mide asidinin mideyi tahrip etmesinden kaynaklanan ülser, birçok kişide yaygın görülen bir sağlık problemidir. Karnın üst bölgesinde Ülsere İyi Gelen Bitki Çayları, Mide ve onikiparmak bağırsağında ortaya çıkan, pepsin ve mide asidinin mideyi tahrip etmesinden kaynaklanan ülser, birçok kişide yaygın görülen bir sağlık problemidir. Karnın üst bölgesinde yanma şeklinde ağrı ve hazımsızlık ile kendini belli eden ülser şikayetinden bazı bitkisel tedavi yöntemleri ile rahatlamak mümkündür. Ülsere iyi gelen bitki çayları sindirim sisteminin çalışmasını destekleyerek ülser şikayetinde ortaya çıkacak gaz, şişkinlik ve karın ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

Ülsere iyi gelen bitki çayları; 

Zencefil çayı, ülser probleminde yemekten sonra ortaya çıkan kişiye oldukça rahatsızlık veren belirtilerin hafiflemesine oldukça etkili bir bitki çayı olan zencefil çayı, aynı zamanda ülser nedeniyle bazı insanların yaşadığı bir problem olan mide bulantısı ve kusma gibi durumlara da oldukça iyi gelir.
 
Papatya çayı, 1 fincan kaynatılmış suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar ilave edilip 10 dakika demlendikten sonra süzülüp tüketilen papatya çayı, günde 2-3 defa tüketildiğinde ülser nedeniyle ortaya çıkacak ağrıların hafiflemesini sağlamakla beraber mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur. Papatya çayı mide kasılması şikayetini azaltacağı gibi aynı zamanda bağırsakların harekete geçmesini sağlar.

Akasya çayı, ülsere iyi gelen bitki çayları arasında Akasya çayı da oldukça etkilidir. Ülser şikayetinde ortaya çıkacak olan belirtiler üzerinde oldukça olumlu etkileri olan akasya çayı, 1 fincan kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edilip süzüldükten sonra tüketilebilir.

Nane çayı, sindirim sistemi üzerinde oldukça büyük etkileri olan nane çayı, içerisinde yer alan mentol sayesinde mide kasılması ve mide yanmasının hafiflemesini sağlar. Ülserden kaynaklanan mide ekşimesi ve rahatsızlık hissini gidermek için nane çayı kullanılabilir.

Kuşkonmaz çayı, şifalı bir bitki çayı olan kuşkonmaz çayı da ülsere iyi gelen bitki çayları arasında yer alır. Kuşkonmaz çayı antienflamatuar ve antiülserojenik etkisi sayesinde bal ile tatlandırılarak içildiğinde ülser rahatsızlığında ortaya çıkacak olan şikayetlerin oldukça azalmasını sağlar.

Karaağaç çayı, ülserin bitkisel tedavisinde birçok kişinin tükettiği karaağaç çayı ülsere iyi gelen bitki çayları arasında büyük bir öneme sahiptir. 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine 1 yemek kaşığı karaağaç çayı ilave edip 2-3 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketeceğiniz karaağaç çayını günde 3 defa 1 hafta boyunca düzenli olarak tükettiğiniz takdirde ülser belirtilerinin hafiflediğini ve midenin rahatladığını fark edebilirsiniz.

Gülhatmi çayı, ülsere iyi gelen bitki çaylarından bir diğeri de aktarlardan oldukça kolay temin edebileceğiniz gülhatmi çayıdır. Gülhatmi çayı yemek borusu üzerinde koruyucu bir katman oluşmasını sağlayarak mide asidinden kaynaklanan yakıcı etkiye karşı midenin korunmasına yardımcı olur.
]]>
Peptik Ülser Hastalığı https://www.ulserler.com/peptik-ulser-hastaligi.html Thu, 15 Nov 2018 00:49:41 +0000 Peptik Ülser Hastalığı, Mide ve onikiparmak bağırsağında ortaya çıkan, sindirim sistemi kanalında mukoza olarak adlandırılan tabakada bulunan yarıklardan kaynaklanan peptik ülser hastalığı, kronik ve tekrar eden bir hastalı Peptik Ülser Hastalığı, Mide ve onikiparmak bağırsağında ortaya çıkan, sindirim sistemi kanalında mukoza olarak adlandırılan tabakada bulunan yarıklardan kaynaklanan peptik ülser hastalığı, kronik ve tekrar eden bir hastalıktır. Sadece mide veya onikiparmak bağırsağında ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda her ikisinde de görülebilen peptik ülser hastalığı genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir sağlık problemidir. bazı durumlarda gençlerde de görülebilen bu hastalık en yaygın görülen ülser çeşitleri arasındadır.

Peptik ülser hastalığı nedenleri

Midenin iç bölümünde yer alan mukoza tabakasının aşırı olarak asit ve pepsin enzimi salgılanması durumunda mide yada onikiparmak bağırsağında oluşan yaralar peptik ülser hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Bununla beraber H.pylori olarak adlandırılan bir bakterinin mide ve onikiparmak bağırsağında enfeksiyon oluşturması da bu hastalığın nedeni olabilir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde hayat boyu devam eder. Bakteriden kaynaklanan enfeksiyon midenin mukoza yapısının erimesine neden olur. Midede oluşacak olan asit mukoza tabakasının alt kısmında yer alan tabakadaki hücrelerin sindirilmesine ve bu dokunun hasar görmesine yol açarak peptik ülser hastalığına neden olur. Aynı zamanda aşırı sigara ve alkol kullanımı ile beraber yüksek dozda kortikosteroit kullanımı ve aspirin gibi ilaçlar mide mukozasına zarar vererek peptik ülser hastalığına neden olabilir.

Peptik ülser hastalığı belirtileri

Peptik ülser hastalığında ortaya çıkacak ilk belirti midede yanma ve ağrı hissidir. Bazı hastalarda ise nadirde olsa kanama da görülebileceği gibi aynı zamanda bulantı ve kusma, midede şişkinlik, aşırı kilo kaybı ve sürekli geğirme durumu gibi belirtiler de peptik ülser hastalığı belirtileri arasında sayılabilir.

Peptik ülser hastalığı tedavisi

Genellikle enfeksiyonundan kaynaklanan bakterileri yok etmek için antibiyotik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların yanı sıra aynı zamanda midedeki asit salgısının azalmasına yarayan sisteminin yakıcı etkisini yok eden ilaçlar da peptik ülser hastalığını büyük bir oranda tedavi eder. Peptik ülser hastalığının tedavisinde uygulanacak diğer bir yöntem ise, asit ve pepsin salgısını uyaran sinirin bu asitleri salgılamasını engel olmak için kesilmesidir.  Bu tedavi yöntemleri peptik ülser tedavisinde oldukça etkilidir. Ancak peptik ülserinin ağır yaşandığı durumlardan kaynaklanan ani kanamaların tedavisinde cerrahi müdahaleye de başvurulabilir.
]]>
Ülser Başlangıcı https://www.ulserler.com/ulser-baslangici.html Thu, 15 Nov 2018 03:18:02 +0000 Ülser başlangıcı, İnsanların önemle takip etmesi gereken bir hastalık başlangıcıdır. Çünkü eğer ülser başlangıcını erken teşhis ile fark ederseniz ve doktor kontrolü ile beraberinde yiyecek kısıtlamasına g Ülser başlangıcı, İnsanların önemle takip etmesi gereken bir hastalık başlangıcıdır. Çünkü eğer ülser başlangıcını erken teşhis ile fark ederseniz ve doktor kontrolü ile beraberinde yiyecek kısıtlamasına giderseniz büyük oranla ülser başlangıcının önünü kesmiş olacaksınız.

Ülser sindirim sistemini oluşturan onikiparmak bağırsağı, mide ve yemek borusunda meydana gelen hastalıktır. Ülser halk dilinde mide üşütmesi olarak bilinir. midede bulunan zar mide asidinin korunmasını sağlar işte ülser hastalığı bu zarın asidi koruyamama hastalığı anlamına gelir.

Ülser başlangıcının belirtileri
 • Ağza ekşimsi su gelmeye başlar
 • Midede ağırlık hissi oluşmaya başlar
 • Hastanın rengi solmaya başlayarak tat alma duyusu azalır
 • Midede meydana gelen ağrılar sırta ve omza vurmaya başlar
Ülser başlangıcını etkileyen faktörler ve yiyecekler
 • Aşırı baharatlı ve acılı besinler midede yara oluşmasına sebep olabilir
 • Aşırı alkol, sigara ve kahve türü içecekler ülser başlangıcını tetikler
 • Ssitli içecekler yine aynı şekilde ülseri tetikler
 • Ülserin en büyük etkili faktörü arasında stres vardır. Dolayısıyla günlük yaşantımızda birçok alanda yaşamış olduğumuz stres bizi bu hastalığa itmektedir.
Ülser başlangıcını önlemek için alınması gereken gıdalar
 • K vitamini barındıran lahana,ıspanak, avakado, yonca ve çavdar unu gibi besinleri tüketmek
 • Sarımsak,soğan,kereviz ve elma gibi yiyecekleri tüketmek
Ülser başlangıcının erken teşhis edilebilmesi durumunda ileride yaşanacak olan ağrılı bir dönemi engellemiş olursunuz ve dahada önemlisi tedavi yöntemi oldukça basit bir duruma indirgersiniz.
]]>
Yemek Borusu Ülseri https://www.ulserler.com/yemek-borusu-ulseri.html Thu, 15 Nov 2018 05:42:06 +0000 Yemek borusu ülseri, her 100 kişiden birinde bu hastalık riski görülür. Yemek ağızda yenildikten sonra yemek borusu ile mideye gider. Karın içindeki sıvı ile karışır. Mide içindeki karışım geri yemek borusuna gelmesiyle boğ Yemek borusu ülseri, her 100 kişiden birinde bu hastalık riski görülür. Yemek ağızda yenildikten sonra yemek borusu ile mideye gider. Karın içindeki sıvı ile karışır. Mide içindeki karışım geri yemek borusuna gelmesiyle boğazda ülser oluşur. Midenin yanması, ağrıması ve ağızda su gelmesiyle boğazda ülser oluşmasına neden olur. Yemek borusuna kaçan besin boğaz içinde yara oluşturur. Boğazda kalıcı kalma riski yüksek olan hastalıktır. Yemek borusu ve mide birleşiminde anormal durum oluşur. Kişinin sağlığına zarar verir. Ameliyat olma riski artar. Gece uyurken ağrı oluşur ve uyuyamama sürekli uyanma görülür. Boğazda yanma ve şiddetli boğaz ağrısı oluşur. Zamanla yara oluşmaya başlar. Yemek borusu ülseri özellikle besin yemede ve yutmada zorluk oluşturur. Mide bulantısı ile devam eden kusma görülür. Yemek borusunun iltihaplanması ile solunum yolunda daralma oluşur. Yutkunmada zorluk oluşur. Boğazda oluşan anormal sorun için mutlaka doktora gidilmelidir. Erken teşhis ile ilaç tedavisi uygulanır. Geç kalınırsa kalıcı hastalık olabilir ve ameliyat tedavisi gerçekleşir.

Yemek borusu ülseri için dikkat edilmesi gerekenler

Sağlığı olumsuz etkileyen hastalıktır. Besin yiyeme olayı oluşturduğu için vücut direncini ve enerjisini düşürür. Bu nedenle kişiler kendi vücut sağlığına dikkat etmelidir. Gün içinde az yemek yenilmelidir. Düzenli ve sık yenilmelidir. Akşam yemeği yenildikten sonra en fazla 3 saat sonra uyunulmalıdır. Sinir ve stresten uzak durulmalıdır. Yemek ağızda iyice çiğnenip öyle yutulmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk besin tüketilmemelidir. Besinlerin sıcaklık derecesi ılık olmalıdır. Dar ve beli sıkan giysiler giyilmemelidir. Sağlıklı diyet yapılıp kilo verilmelidir. Bol su sebze ve meyve tüketilmelidir. Sigara, alkol gibi alışkanlık bırakılmalıdır. Asitli içecekten uzak durulmalıdır. Gereksiz ilaç kullanımından uzak durulmalıdır. Meyve suyu sürekli tüketilmelidir.
]]>
Kanamalı Ülser https://www.ulserler.com/kanamali-ulser.html Thu, 15 Nov 2018 19:30:22 +0000 Kanamalı Ülser, ülser mide ve onikiparmak bağırsağında mide asidi ve sindirim sıvılarının meydana getirmiş olduğu tahriş sonucu oluşan doku kaybıdır. Doku kaybının pepsin gibi asitler ile daha fazla olması mid Kanamalı Ülser, ülser mide ve onikiparmak bağırsağında mide asidi ve sindirim sıvılarının meydana getirmiş olduğu tahriş sonucu oluşan doku kaybıdır. Doku kaybının pepsin gibi asitler ile daha fazla olması midede yara meydana getirir. Ülser karnın üst kısmında gece uykudan uyandıracak kadar yanma ve ağrıya neden olur. 60 yaştan itibaren kadınlarda daha çok gözlemlenir. Ülserin asıl nedeni helicobacter pylori adı verilen bir mikroptur. Genetik yatkınlıkta ülser nedenlerinden biri olup bunun dışında düzensiz yaşam, sinir, stres, alkol, sigara, kahve, kullanılan ilaçlar da diğer sebepler arasında yer alır.

Kanamalı ülser nedir

Ülser denildiği zaman akla ilk gelen mide ile alakalı bir durumdur. Genelde herkes bu şekilde bilir fakat açık yara anlamına gelen ülser, mide dışında onikiparmak bağırsağı ve yemek borusunda da görülebilmektedir. Ciddi bir ağrı oluşturan ülser mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genelde ilaç tedavisi uygulanır fakat zararlı alışkanlıklardan uzak durularak iyileşme daha hızlı bir şekilde sağlanır. Ancak kanamalı ülser oldukça ciddi bir durum olup cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Ülser kronik bir rahatsızlık olmayıp tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Üst sindirim sisteminde oluşan kanamaların en önemli nedeni ülserdir. Ülserin kanama oluşturduğuna dair bulgular ağızdan gelen kahverengi renkli kanama ve dışkının siyah renkte olmasıdır. Kanamalı ülser peptik ülser olarak adlandırılır. Sindirim sisteminde mukoza içeren doku işlevini kaybederek mide ve bağırsak çeperini koruyamaz hale gelir.

Kanamalı ülser, sindirim sisteminde bulunan mukozal dokunun mide asidi nedeni ile aşırı derece de tahribatı sonucu oluşur. Sağlıklı bir insan da mide asidinin amacı sindirim sistemine alınan besinlerin küçük moleküllere ayrıştırılmasıdır. Yani sağlıklı bir kişide bu asit kesinlikle mide ile temas etmez. Ülser oluştuktan sonra zamanında tedavi edilmediğinde asitin delici etkisi ile kanamalı ülsere dönüşür. Helicobacter mide ülseri kanamalarının en baş sebebidir. Kanamalı ülser oluşması için gerekli ortam bu bakterinin dışında kan damarının tam üstünde bir ülser oluşmasıdır. Bu durumda kanamalı ülser kaçınılmazdır. 

Kanamalı ülser belirtileri,

Kanamalı ülser de midede ani ve keskin tarzda ağrılar hissedilir, genellikle reflüye benzer tarzda bir ağrıdır. Kanamalı ülser tıbbi tedaviye cevap vermez ise acil olarak ameliyat gerektirir. Kanamalı ülser en fazla onikiparmak bağırsağında görülür. Ayrıca kanamalı ülser hiç bir şekilde hiç bir belirti vermeden ancak kanama ortaya çıktığında da fark edilebilir. Böyle bir kanamada mutlaka doktora başvurulmalıdır.   

]]>
Mide Ülserine İyi Gelen Yiyecekler https://www.ulserler.com/mide-ulserine-iyi-gelen-yiyecekler.html Thu, 15 Nov 2018 19:52:59 +0000 Mide ülserine iyi gelen yiyecekler, Mide ülseri gastrit olarak da bilinir. Mide zarında ve dokusunda meydana gelen, iltihaplı yaradır. Başka bir deyişle mide salgıladığı asitten dolayı mide iç çeperindeki tahriş nedeniyle meyd Mide ülserine iyi gelen yiyecekler, Mide ülseri gastrit olarak da bilinir. Mide zarında ve dokusunda meydana gelen, iltihaplı yaradır. Başka bir deyişle mide salgıladığı asitten dolayı mide iç çeperindeki tahriş nedeniyle meydana gelen yaradır. Her hastalıkta olduğu gibi ülserin tedavisi de hastalığı ilk aşamalarında kolaydır. Asit artışına gerginlik, safra salgısının az olması, aşırı miktarda çay ve kahve tüketimi, mide hassasiyeti gibi sorunlar neden olabilir. Ülserin belirtilerini tarif edecek olursak ağza ekşi tat gelmesi, mide ekşimesi ve yanması, karın ağrısı hissedilmesi ülserin başlangıcı sayılabilir. Tedavi edilmeyen ileri vakalar da terleme, baş ağrısı, kanama, kusma ve mide ağrılarının sırta vurması gibi olaylar gözlenir. 

Mide ülserinin başlıca sebepleri; 
 • Bakteriyel bir enfeksiyon mide ülserine neden olabilir. Helikobakter Piloridir, bu bakteri mideye besin yoluyla girer.
 • Mide hassasiyetinden bahsetmiştik, her mide her besini sindirebilir  kavramı doğru olmayan bir kavram çok yağlı beslenme, aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecek tüketmek, aşırı miktarda baharat tüketimi ülser başlangıcına davetiye çıkarmaktır.
 • Fazla asit üreten bir mideniz varsa ve yanmalarınız çoksa mide ülseri olma ihtimaliniz diğer hastalara göre fazladır.
 • Alkol ve sigara kullanımı, 
 • Kalıtsal rahatsızlıklar; ailenizde ülser hastalığına sahip olan biri varsa sizinde olma ihtimaliniz artar. 
 • Stres; bu maddemiz ülserin olduğu gibi bütün hastalıkların nedeni olabileceğini unutmayalım.
 • Kanser
Ülsere iyi gelen yiyecekleri gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra alternatif olarak bu besinleri tüketmeniz, ülseri yenmenize yardımcı olacaktır. 
 • Süt ve süt ürünleri (yoğurt, ayran)
 • Lifli besinler; tahıllar, sebzeler (püre olarak tüketimi daha uygun olacaktır)
 • K vitamini içeren besinler (lahana, ıspanak, kuşkonmaz, avakado)
 • Olgun meyveler
 • Meyan kökü, papatya, kantaron, keten tohumunun bitki çayı olarak tüketimi 
 • Kantaronun yağ yapılıp tüketilmesi halinde de iyi geldiği bilinenler arasında
 • Her gün tüketilmesi gereken kereviz suyu (sapı ve yaprakları dahil olmak üzere)
 • Her gün yeşil muz tüketin (haşlayabilirsiniz)
 • Buğday tohumu
 • Havuç suyu
Ülsere iyi gelmeyen yiyecekler
 • Bazılarına göre ise sütün gaz yapması ülserin artışına neden olan bir besindir.
 • Yağlı yiyecekler (mangal, işlenmiş etler, patates cipsi, fastfood, pastane ürünleri)
 • Alkol
 • Kafein (yeşil çay, kahve, siyah çay, kola)
]]>
Ülser Mide Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.ulserler.com/ulser-mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 12:06:41 +0000 Ülser Mide Ağrısına Ne İyi Gelir, mide zarında ve dokusundaki meydana gelen tahriş olamaya yakın olan iltihaplı yaralardan bir tanesidir. Genel olarak 50 yaş ve üzerinde görülen ülser genel olarak kadınlara oranla erkeklerde dah Ülser Mide Ağrısına Ne İyi Gelir, mide zarında ve dokusundaki meydana gelen tahriş olamaya yakın olan iltihaplı yaralardan bir tanesidir. Genel olarak 50 yaş ve üzerinde görülen ülser genel olarak kadınlara oranla erkeklerde daha fazla olmaktadır.  Ülserin belirtileri ise kusma, bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı ile kendini göstermektedir. Ülsere iyi gelmeyen yiyecekleri tüketmemeniz ve daha sağlıklı yiyecekleri tüketmeniz gerekmektedir. Mide ülserinde genellikle K vitamini açısından zengin besinleri tüketmeniz önerilir. Antioksidan meyveleri, sebzeleri ve lifli besinler önerilmektedir. İlerleyen ülser mide ağrılarında iç kanama da görülmektedir. 

Ülserin Sebepleri:

Yanlış beslenme tarzı yani çok yağlı, aşırı baharatlı yiyecekler ve aşırı yemek yemek ülsere sebep vermektedir. Alkol kullanımı, midede sürekli olarak yanma, stres, kanser ülserin sebeplerinden bir tanesidir. 

Ülser Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler Şunlardır:
 • Süt ürünlerinin hepsi ve özelikle süt ülsere iyi gelmektedir.
 • Et, balık ve yumurta ülsere iyi gelmektedir. Genel olarak ızgara tercih edilmelidir.
 • Tahıllar, sebzeler ve sebzeli makarna yiyebilirsiniz.
 • Sebzeleri genel olarak püre şeklinde tercih ediniz.
 • Olgun meyveleri tüketiniz. Kuru meyve, ham, kurutulmuş ve asitli meyvelerden uzak durmanız gerekir.
 • Kahve, çay ve asitli içeceklerden uzak durunuz.
 • Tereyağı, iç yağı, kremalardan uzak durmanız gerekir.
 • Bulyonlu çorbala, bal, unlu ürünler ve pastalar, konsantre et suları, kızarmış yiyecekler, acılı soslar, kurutulmuş meyveler, çikolata, dondurmadan uzak durunuz.
 • Lifli gıdalar tüketiniz. Besin lifi açısından zengin sebze, meyve ve tam tahıllı ekmekler ülseri hafifletmek için tüketmenizde fayda bulunmaktadır.
 • K vitamini ülserde en önemli vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Ülser tedavisinde K vitamini iyileştirme sürecinde en iyi gelen vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. K vitamini açısından zengin olan yiyeceklerin başında ise lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, çavdar unu iyi gelmektedir. 
 • Limon, ıhlamur, greyfurt, portakal, domates gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
Ayrıca aşırı aspirin kullanımı ülsere sebep olacağı için kullanıma dikkat etmek gerekir. Doktorunuzun verdiği ilaçların yan etkilerine dikkat etmeniz gerekir. 
]]>
Aftöz Ülser https://www.ulserler.com/aftoz-ulser.html Sat, 17 Nov 2018 12:05:50 +0000 Aftöz ülser, diğer adı ağız ülseri olan bu hastalık açık ve ağrılı bir şekilde kendini göstermektedir. Bir çeşit ağız yarası olan bu hastalık genellikle kendini dudak ve yanağın iç kısmında gösterir. Dudak ve ya Aftöz ülser, diğer adı ağız ülseri olan bu hastalık açık ve ağrılı bir şekilde kendini göstermektedir. Bir çeşit ağız yarası olan bu hastalık genellikle kendini dudak ve yanağın iç kısmında gösterir. Dudak ve yanak bölgelerinde beyaz, sarı ve kırmızı renklerde oluşurlar. Bu tür ağız hastalıkları genellikler tehlike unsuru oluşturmazlar. İnsan vücudunda kendini her yıl dört veya beş kez çıkma ihtimali vardır. Hastalık en fazla on ve yirmi yaş grupları arasındaki bireylerde görülmektedir. Aftöz ülser bulaşıcı bir hastalık değildir ve on ve yirmi gün süre içerisinde geçmektedir. Ancak ağız ülseri bazı durumlarda tehlikeli durumlar oluşturabilir. Şiddetli ağrı, yüksek ateş, ishal, döküntü ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar ağız ülserinin ciddiye alınması gereken durumlardan birkaçıdır. Ayrıca ülser olan bireyde iştah kaybı yaşanıyor ise ve yaraları uzun süre boyunca geçmemiş ise kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Bu hastalık yiyeceklerin ve içeceklerin tüketimini zorlaştırır. Beslenme anında aft bölgesinde ağır bir ağrı meydana gelebilir. Bu da bireyin canını yanmasına neden olur ve beslenmesini engeller. Bu nedenlerden dolayı da ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Aftöz ülser bulguları ve belirtileri
 • Dudak ve yanak bölgesinde meydana gelebilecek küçük beyaz veya sarı renkte oluşan durumlar ülserin bulguları arasındadır.
 • Ağız içerisinde ağrı oluşması ve ağız içinde kırmızı renkte bir kabarıklık yada kızarıklık meydana gelmesi de bir diğer bulgular arasındadır.
 • Ağızda karıncalanma hissinin oluşması da belirtiler arasında yerini almaktadır. 
 • Vücutta sıcaklığının yükselmesi ve ve liflerde şişmelerin meydana gelmesi ve bireyin kendini halsiz, yorgun ve kırgın hissetmesi gibi durumlar aftöz ülser hastalığının belirtileri arasındadır.
Aftöz ülser nedenleri
 • Vücutta meydana gelmiş olan viral enfeksiyon
 • Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilecek psikolojik sorunlar
 • Stres ve sıkıntı
 • Çeşitli gıdaların tüketilmesi sonucu oluşmuş olan alerjiler
 • Kadınların görülen adetin döngü günleri
 • Vücutta bulunan vitamin ve minerallerin eksikliği
 • Bağışıklık sistemini zayıf olması veya bir takım sorunların oluşması
 • Ağız bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilecek yaralar
Bu gibi durumlar ağız ülserine neden olan en önemli unsurlardır. Bu tür ülser hastalığına doktorlar sadece bakarak çok rahat bir şekilde tanı koyabilirler. Doktorun gerekli görmesi halinde kan testleri de yapılabilmektedir. Aftöz ülser genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. Bu rahatsızlığın kendini iyileştirmesi için baharatlı gıdaları tüketmemeye gayret göstermeli ve ağız içerisinde oluşan yaranın enfeksiyon kapmasını önlemek için ağız temizliğinin ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılaması gerekmektedir. Ağız ülserinin ağrısın azaltmak için yapılabilecek bir kaç işlem vardır. Bu işlemler arasında etkisini en faz gösteren yöntem tuzlu su ile gargara yapmaktır. İlk başta ağrılı olsa da oluşmuş olan ağrıyı kısa zamanda geçirmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra günde üç kere su ve hidrojeni birbirine karıştırarak bir pamuk yardımıyla ülserin üstüne uygulanması da  ülserin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Aftöz ülserinin tekrar oluşumunu engellemek için hastalığa sebebiyet verecek olan gıdaların tüketiminin durdurulması şarttır. Ayrıca vücutta mineral ve vitamin eksikliği var ise bu duruma doktor gözetimi altında müdahale edilmeli ve doktor tarafından verilmiş olan ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
]]>
Ağız Ülseri https://www.ulserler.com/agiz-ulseri.html Sat, 17 Nov 2018 14:39:01 +0000 Ağız ülseri, ağzında içerisinde meydana gelen genellikle ufak ve beyaz renkli yaralardır. Aft olarak ta bilinen ağız ülseri ağzın içinde, yanaklarda, diş eti ve damakta meydana gelmektedir. Genellikle 5 mm olan bu yaralar Ağız ülseri, ağzında içerisinde meydana gelen genellikle ufak ve beyaz renkli yaralardır. Aft olarak ta bilinen ağız ülseri ağzın içinde, yanaklarda, diş eti ve damakta meydana gelmektedir. Genellikle 5 mm olan bu yaralar 2 hafta içerisinde tamamen geçer. Ancak bazı kişilerde daha uzun süren ve kalıcı izler bırakan büyük ağız ülserleri meydana gelir. Bu ağız ülserlerine B12 vitamini, demir ve folik asit eksikliği, genetik sebepler, stres, aşırı gazlı içecek tüketimi neden olmaktadır. Genellikle bu sebeplerden ağız ülseri meydana gelirken bunların dışında çok az kişide enfeksiyon ve başka hastalıklar ağız ülserine sebebiyet verir. 

Ağız ülseri belirtileri: Ağız içerisinde meydana gelen ülser yada diğer ismiyle aft yemek yerken yada bir şeyler içerken hatta konuşurken ağrılara sebep olur. Ülserin neden olduğu bu ağrı ile birlikte kişide yemek yemeyi reddetme isteği meydana gelir. Kişiler bu konuda, özellikle çocuklarda meydana gelen ülserde, çocuğun ağrılarla birlikte yeme isteğinin azalması neticesinde kilo kaybetmesini önlemek için doktora başvurarak neler yenmesi gerektiği konusunda tavsiye almalıdırlar. Ayrıca bu belirtilerin dışında ateş, mide rahatsızlıkları ve vücudun diğer yerlerinde de ülser yaralarının görülmesi başka hastalıkların habercisi olabileceği için bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

Ağız ülseri tedavisi: Ağızda meydana gelen ve ağrılara sebep olan bu ufak yaralar genellikle ağız gargaraları hızlı sonuç vermektedir. Ayrıca meydana gelen ağrıları hafifletmek içinde ağrı kesici ile kişilerin rahatlaması sağlanır. Tedavinin daha hızlı sonuç vermesi ve daha etkili olması için ağız ve diş temizliğine dikkat edilmeli, acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve asitli içeceklerden kaçınmalıdır.
]]>
Çocuklarda Ülser https://www.ulserler.com/cocuklarda-ulser.html Sun, 18 Nov 2018 03:27:47 +0000 Çocuklarda ülser, Genellikle yetişkinlerde görülen ülser bireylerde karın ağrısı, kusma ve ishal gibi durumlarda kendini belli ediyor ve yetişkinler kadar çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ned Çocuklarda ülser, Genellikle yetişkinlerde görülen ülser bireylerde karın ağrısı, kusma ve ishal gibi durumlarda kendini belli ediyor ve yetişkinler kadar çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedeni ise ''helikobacter pylori'' adında bakterilerden bulaşmaktadır. Bu hastalığın çocuklarımızın tarafına geçmesini engellemek adına aynı yemek kaşıklarından yenmemesi ve aynı bardaktan su içilmemesi gerekmektedir. Asıl adı peptik ülser olan bu hastalık midemizin bitiş ve ince bağırsağın başlangıç noktası olan on iki parmak bağırsağının yara alması sonucu her iki yüz kişinin on kişisinde bu rahatsızlık görülebilmektedir. Lakin bu etkilerin yanında bireylerin kullanmış veya çocuklarına kullandırmış oldukları ağır ağrı kesiciler veya daha önceden geçirmiş oldukları kazalar ülsere neden olmaktadır.

Çocuklarda ülser belirtisi

Karın ağrıları ülser hastalığının en sık görülen belirtisidir. Karında yanma hissi olarak ortaya çıkan bu ağrılar genellikle çocuklar yemek yedikten üç saat veya daha kısa bir süre içerisinde bu ağrıyı hissederler ayrıca bu yanma hissi çocuklarını yataklarından kaldırıp uyandıracak kadar güçlüdür. Bununla beraber bebeklerdeki yemek sonrasında ki huzursuzluğa ve ağlamaya dikkat edilmesi gerek konulardan bir tanesidir. Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık ise bize tekrar bu şüpheyi hatırlatmalıdır.

Çocuklarda ülser

Öncelikle çocuğunuzun ülser hastalığından şüpheleniyorsanız uzman hekime başvurmalısınız. Ardından ev sürecinde çocuğunuz için bazı yiyecek ve içecekleri kısıtlamanız gerekecek. Bunlar; et suyuyla yapılan çorbalar, kızartmalar, baharatlar, ketçap, salça, turşu, hardal, soğan, sarımsak ve bu tarz yiyecekler bireylerin bağırsağında ki yarayı azdırarak acılarını çoğaltmış olurlar. Hem yetişkinler hem çocuklar buna çok dikkat etmelidir. Daha sonrasında süt ve süt ürünlerini kesinlikle masanızdan eksik etmeyerek bol bol tüketin, eğer birey sigara, tütün veya alkol kullanıyorsa şayet bu ürünleri ivedikle bırakması gerekmektedir. Yemeklerinize dikkat ederek günün belli başlı saatlerinde yemenizi tavsiye ediyorum.
]]>
Ülser Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.ulserler.com/ulser-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 18 Nov 2018 09:19:03 +0000 Ülser ağrısına ne iyi gelir; Ülser mide ya da oniki parmak bağırsağında meydana gelen bir hastalıktır. Midede bulunan asitlerin aşırı derecede salgılanması kişinin midesinin tahriş olmasına neden olur. Midenin korunması i Ülser ağrısına ne iyi gelir; Ülser mide ya da oniki parmak bağırsağında meydana gelen bir hastalıktır. Midede bulunan asitlerin aşırı derecede salgılanması kişinin midesinin tahriş olmasına neden olur. Midenin korunması için oluşan bu tabakanın tahriş olması midede yara oluşumuna neden olur. Bu yaralar ise tedavi edilmezse daha ciddi problemlerin oluşmasına neden olabilir.

Midede salgılanan asidin miktarı birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Mide asidinin fazla salgılanmasının nedenleri ise; aşırı stres, gerginlik, üzüntü, safra salgısının artması, karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar, çay, kahve, sigara, alkol, gazlı yiyecek ve içecekler, baharatlı acılı soslu besinler ve daha birçok sayabileceğimiz etken mide asidinin fazla salgılanmasına neden olabilir. Henüz hastalığın başında iken tanı koyulup tedaviye başlanmalıdır.

Ülser ağrısına iyi gelen yöntemler;

Tanı koyulduktan sonra yapılması gereken en önemli şey mide ağrılarını azaltmayaçalışmaktır. Daha sonra ise bu hastalığın kişide oluştuğu nedenleri ortadan kaldırmaya çalışılır. Ülser ağrısına ne iyi gelir, hastalığın başlangıcında evde gereken tedavi yapılabilir. Fakat hastalık ilerledikçe hastane ortamında tedavi edilmeli ve gerekirse cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Ülser ağrısına ne iyi gelir bu soruya en iyi cevap beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Özellikle kızartma, turşu, tulum peyniri, çikolata, cips, yağlı yiyecekler, çay, kahve, sucuk, salam, sosis, kızartma, kola ve bu gibi zararlı besinler yemek ülseri tetikleyerek daha büyük sorunların oluşmasına neden olur .

Kişiden kişiye değişiyor olsa da bitkisel çözümler de mide ülserine iyi gelebilir. Özellikle midenizin rahatlamasına ve asidine iyi geleren bitkisel çayları tercih etmelisiniz. Eğer kişinin şifalı bitkilere karşı bir alerjisi varsa eğer bitkisel çayları içmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerden uzak durmalı ve mümkün olduğunca bırakmaya özen göstermelisiniz.

Ülseri olan bir kişinin nasıl beslenmesi gerekir

Ülser, gastrit ve reflü gibi mide hastalıkları hemen hemen birbirine benzeyen hastalıklardır. Bu hastalıklarda baharatlı, acılı, soslu, salçalı ve yağlı yiyecekler kesinlikle yenilmemelidir. Bir yemeği birkaç öğünde değilde o öğünü birkaç saate yayarak yemelisiniz. Azar azar fakat düzenli aralıklarla beslenilmeli. Lifli besinleri ve sağlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz.
]]>
Duodenal Ülser https://www.ulserler.com/duodenal-ulser.html Mon, 19 Nov 2018 08:50:15 +0000 Duodenal Ülser, her 100 kişiden birinde bu hastalık görülür. Boğazdan geçen yiyeceklerin sindirilmesi ve bakteriye karşı korumak için mide belirli derecede vücut içine asit salgılar. Bu oluşan asit mideye gelen yiyecekleri parç Duodenal Ülser, her 100 kişiden birinde bu hastalık görülür. Boğazdan geçen yiyeceklerin sindirilmesi ve bakteriye karşı korumak için mide belirli derecede vücut içine asit salgılar. Bu oluşan asit mideye gelen yiyecekleri parçalar. Mide içinde dağılan asit mide zarında ve onikiparmak bağırsağının çeperine zarar vermemesi için koruma sağlar. Sindirim sistemi ve mide içinde salgılanan asit arasında bağlantı bozulduğunda çıkan asite karşı dayanıksızlık oluşur. Mide ve onikiparmakta yara oluşur. Yaranın büyümesiyle ince bağırsakta ülser oluşur. Duodenal ülser onikiparmak ve ince bağırsakta oluşur. Besinlerin sindirilmesi ince bağırsakta gerçekleşir. İnce bağırsakta oluşan ülser midenin dokusuna zarar verir. Oluşan ülser kişinin sağlığına zarar verir. Ağrı ara ara gelip gider. Karın bölgesinde sürekli acıkma hissedilir. Karın bölgesinde şişme görülür. Kabızlık sorunu oluşur. Bu belirtiler sürekli devam ediyorsa mutlaka geç kalınmadan doktora gidilmelidir.

Duodenal ülser oluşma nedenleri

Kişinin midesinde ve ince bağırsağında oluşan ülser yaşam kalitesini düşürür. Ciddi sağlık sorunu oluşturur. Duodenal ülseri bir çok sebepten dolayı oluşur. Alkol, sigara tüketen kişide bu hastalık oluşur. Aspirin ve ağrı kesici kullanan kişide duodenal ülseri görülür. Bilinçsiz ve doktor kontrolsüz ilaç kullanan kişide duodenal ülseri oluşur. Kahve, çay ve asitli içecek tüketen kişide hastalık oluşur. Fazla yağlı ve tuzlu besin tüketen kişide duodenal ülseri görülür. Dengesiz ve düzensiz beslenen kişide hastalık görülür. Uyku düzensizliği olan kişide duodenal ülseri oluşur. Katı yiyecek tüketilmesi ve midenin zor sindireceği gıda tüketiminde duodenal ülseri oluşur. 
]]>
Hamilelikte Ülser https://www.ulserler.com/hamilelikte-ulser.html Tue, 20 Nov 2018 01:31:13 +0000 Hamilelikte ülser, Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre gebelikte ülsere daha az rastlanılmıştır. Gebelikte progesteron hormonunun midedeki asit salgısını azaltması sonucu ülserin oluşmasını engeller. Plesantadan s Hamilelikte ülser, Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre gebelikte ülsere daha az rastlanılmıştır. Gebelikte progesteron hormonunun midedeki asit salgısını azaltması sonucu ülserin oluşmasını engeller. Plesantadan salgılanan hitaminaz enzimi de mide asitini azaltmaya yardımcı olur. Mide ve on iki parmak bağırsağının sindirim suları arasında bir dengesizlik oluşması sonucu ve helicobacter pylori adlı bir bakteri enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Hamilelikte ülserin en önemli nedeni bu bakteridir. 

Hamilelikte ülser belirtileri
 • Eğer kişide mide bulantısı ve kusma varsa,
 • Şişkinlik oluşmuşsa,
 • Mide ekşimesi varsa,
 • Karının orta veya üst kısmında ağrı varsa,
 • Kanama sonucu koyu veya siyah dışkı oluşmuşsa,
 • Kilo kaybı varsa bunlar ülser belirtileridir.
Hamilelikte ülser tedavisi
 • Güvenli olan antasitler, ülser hastalığı tedavisi için kullanılır.
 • Bikarbonat içeren antasitler anne ve bebeğe zararlı olduğu için doktorlar tarafından önerilmemektedir.
 • Doktor tarafından normal dozlarda kalsiyum, magnezyum veya alüminyum içeren antasitler reçete ile verilmelidir.
Hamilelikte ülseri önlemenin yolları
 • Yağlı gıdalar, nane, çikolata, narenciye suyu, kafein gibi gıdalardan hamilelerin uzak durması gerekir.
 • Non-steroid, antiinflamatuar ilaçlardan gebelikte kullanmamalıyız.
 • Hem kendimizin hem bebeğin sağlığı için mutlaka alkollü içeceklerden uzak durmalıyız.
 • Hamilelikte sigara içmek, gelişen bebeğin akciğerlerine zarar verdiği için kullanılmaması gerekir. ]]>
Ülser Sırt Ağrısı Yaparmı https://www.ulserler.com/ulser-sirt-agrisi-yaparmi.html Tue, 20 Nov 2018 06:57:54 +0000 Ülser sırt ağrısı yaparmı: Ülser toplumda sıkça duyulan hastalıklardan biridir. Özellikle mide ülseri oldukça yaygın bir hastalıktır. Ülser hastalığının oluşma nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Birçok nedenden ka Ülser sırt ağrısı yaparmı: Ülser toplumda sıkça duyulan hastalıklardan biridir. Özellikle mide ülseri oldukça yaygın bir hastalıktır. Ülser hastalığının oluşma nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Birçok nedenden kaynaklandığı düşünülen ülser sadece bir nedene bağlı olarak oluşmadığı düşünülmektedir. Ülser yemek öncesi veya yemek sonrasında ağrıya neden olan açık bir yaradır. Ülser ağrısı uzun süren bir ağrı olarak bilinir. 15 dakika ile 4 saat arasında değişen devamlı ağrılar belli bir zaman sonra bel ve sırt bölgesinde de hissedilmeye başlar. Ülser hastaları, ülser sırt ağrısı yaparmı merak etmektedir. Bunun sebebi çoğu zaman ülser ağrısı sırasında hastanın sırt ağrısı da hissetmeye başlamasıdır. Birçok ülser hastası sırt ağrısının ülser hastalığından bağımsız olarak kendilerinde var olduğunu zanneder. Fakat ülser hastaları bilmelidir ki ülser yarasının vücuda vermiş olduğu ağrı bazen omuz bölgelerinde bile hissedilmektedir. Ülser yarasının hastada yaşatmış olduğu semptomlar arasında yer alan sırt ağrısı hastanın uzanarak geçirebileceği bir ağrı değildir.
 
Ülser sırt ağrısı yaparmı, ülser yarasının durumuna bağlı diyede cevap verebiliriz. Ülser yarasının derinliği veya bulunduğu yer yaşanan ağrının şiddetine etki etmektedir. Ülser yarasının fazla derin olmaması yaşanan ağrıların da daha hafif yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca hafif ülser yaraları çoğu zaman vücutta yaygın ağrıya da neden olmaz. Fakat ülser yarasının derin olması veya yaranın midenin üst tarafında yer alması hem ağrının yaygın olmasına hemde daha şiddetli yaşanmasına neden olmaktadır. Kişinin midesinde bulunan yaranın sebep olduğu ağrı midenin arka tarafında da hissedildiği için sırt bölgesinde de ağrı hissedilmektedir. Bu nedenle ülser sırt ağrısı yaparmı sorusuna evet cevabı verilebilir.
]]>
Mide Ülseri Ameliyatı https://www.ulserler.com/mide-ulseri-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 04:49:42 +0000 Mide Ülseri Ameliyatı: Ülser, deri ya da mukozanın üzerinde oluşup, gelişerek altında bulunan dokuları da etkileyebilen açık yaralara denir. Midede ülser oluşumunu tetikleyen başlıca etmenler arasında asabiyet duru Mide Ülseri Ameliyatı: Ülser, deri ya da mukozanın üzerinde oluşup, gelişerek altında bulunan dokuları da etkileyebilen açık yaralara denir. Midede ülser oluşumunu tetikleyen başlıca etmenler arasında asabiyet durumu, midede oluşan asit artışı, vaktinde tedavisi iyi yapılmamış mide zafiyeti, karaciğer yetmezliği ya da safranın az olması, kalp hastalıkları mide ülserini tetikler. Ayrıca sindirilmesi güç yiyeceklerin alınması, çok fazla sigara, çay, kahve ya da asit yapan meşrubat içilmesi, alkol alımı, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı mide ülserini doğuran nedenlerdendir. Kafein tarzı mide asidinin üretimini artıran maddeler ise ülser riskini yükselten ve sancıyı artıran maddelerdir. Mide ülseri için ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı ve ülserin arttığı durumlarda Mide ülseri ameliyatı yapılır.

Mide Ülseri Ameliyatı Hazırlık Aşaması: Ülser ameliyatı nedeniyle hastanın hastaneye yatmasından itibaren yapılan ''anamnez'' diye bilinen sorgulama yapılır. Mide ülseri ameliyatından önce belirli kan testleri yapılır, ayrıca karaciğer ile böbrekler için fonksiyon testleri uygulanır. Hastada enfeksiyon bulgusu aranır, akciğerde hafif bir enfeksiyon ya da kalpte bir anormallik olması durumunda anestezi uzmanı tedbir alır. Bundan dolayı, göğüs röntgeni ve kalp elektrosu çekilir. Ameliyatı yapacak olan cerrah çok kez, ameliyattan önce ülserin varlığını tekrar teyit etmek ister.

Mide Ülseri Ameliyat Aşaması: Mide ülseri ameliyatında, midenin boş olması için ameliyattan önceki akşam hastaya kuru ve sıvı gıda verilmez Ayrıca ameliyattan önce bölgedeki deri üzerinde kıllar tıraş edilir. Ayrıca, hasta ameliyat olmayı kabul ettiğini gösteren bir belge imzalar. 

bu aşamada hasta uyutularak mide ülseri ameliyatı gerçekleştirilir. Bu aşamada açık yaralara operasyon yapılır. Ameliyat birkaç saat sürer, hastanın kendisini toparlaması ise birkaç günü bulabilmektedir. Hasta ameliyattan sonra doktorun tavsiye ve önerilerine göre perhiz yapar,  

]]>
Ülser İlaçları https://www.ulserler.com/ulser-ilaclari.html Thu, 22 Nov 2018 04:29:40 +0000 Ülser İlaçları, Genellikle uzman doktor tarafından reçete edilen, tablet ve ya kapsül şeklinde olan ülser ilaçlarının çoğu antibiyotik olarak mide de oluşan ülsere sebep olan bakterilerin, yok edilmesi amacıyla kull Ülser İlaçları, Genellikle uzman doktor tarafından reçete edilen, tablet ve ya kapsül şeklinde olan ülser ilaçlarının çoğu antibiyotik olarak mide de oluşan ülsere sebep olan bakterilerin, yok edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu ülser ilaçları aracılığıyla mide ülserinin tedavisi yapılarak daha fazla ilerlemesi önlenmiş olur. Mide ülseri için kullanılmakta olan belli başlı ülser ilaçlarına baktığımız zaman karşımıza, piyasada tıbbi olarak bulunan şu ilaçları görürüz. Demeprazol Kapsül Omeprazol, Gasterol Film Tablet Famotidin, Erbolin Mikropellet Kapsül Omeprazol, Gastifam Film Tablet Famotidin,Nevofam Tablet Famotidin, Zoprol Mikropellet Kapsül Lansoprazol, Famodin Film Tablet Famotidin, Lansor Mikropellet Kapsül Lansoprazol, Ulcusar Film Tablet Famotidin.

Bitkisel Ülser İlaçları

Tıbbi olarak kullanılan bu ülser ilaçlarının yanında uzmanlar tarafından uygulanması tavsiye edilen bazı doğal ve bitkisel tedavi usulleri de  ülseri ilaçlarının yanında bu ilaçlara takviye amaçlı olarak kullanıldığı zaman ülser rahatsızlığı yüzünden çekilen sıkıntılarda rahatlamaya ve ülseri tedavi etmede destek sağlayacaktır.

Çiğ lahanadan elde edilen suyun içilerek tüketilmesi ülser konusunda hastaya yardımcı olur. Lahana suyunun İçilmesini daha kolay yapmak için, bir havuçla karıştırılması sonucu bir karışım elde edilerek, her öğün yemekten ve yatmadan az önce yarım bardak kadar taze suyun içilmesi ülser ilacı yerine geçer ve mideyi rahatlatır.

Çiğ lahana ile havuç karışımından ayrı olarak, her gün en az üç adet muz yenilmesi de mide ve ülser için faydalı olur. Muz da bulunan anti bakteriyel bir madde mide de ülsere sebep olan Helikobakter pilori isimli bakterinin büyümesine mani olur. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki muz yiyerek beslenen hayvanlarda daha kalın ve sağlam bir mide duvar yapısının olması ve midenin daha çok mukus üretmesi, sindirici asitler ile mide duvarının arasında engel teşkil edecek bir duvar örmesini ve mide hastalıklarına karşı koruma yapmasını sağlamıştır.

]]>
Mide Ülseri Diyeti https://www.ulserler.com/mide-ulseri-diyeti.html Thu, 22 Nov 2018 18:38:04 +0000 Mide Ülseri Diyeti, midemizi ülserden uzaklaştırmak yada korumak için yapılan bir diyettir. Mide rahatsızlığı olan kişiler daha çok lifli gıdalarla beslenmelidirler, antioksidan yönünden daha zengin olan yeşil yapraklı Mide Ülseri Diyeti, midemizi ülserden uzaklaştırmak yada korumak için yapılan bir diyettir. Mide rahatsızlığı olan kişiler daha çok lifli gıdalarla beslenmelidirler, antioksidan yönünden daha zengin olan yeşil yapraklı sebzeler bu diyette çok önemlidir. A, C ve E vitaminlerini daha çok içeren besinler tüketilmelidir. Mide ülseri rahatsızlığında beslenmemiz kesinlikle dikkat edilecek bir noktadır, eğer diyet yapmazsak adeta hayat çekilmez hale gelecektir. Önemsenmeyen mide ağrıları ileride çok daha ciddi sonuçlarla karşımıza çıkabilir, hatta sonu ameliyata kadar gidebilmektedir. Mide ülseri diyetinde, özellikle süt tüketimi en azından ülser tedavisi bitene kadar kesinlikle kaldırılmalıdır, çünkü süt gaz yapıcı bir içecektir buda mideyi daha çok rahatsız edecektir. Sigara ve alkol tüketimi kesinlikle kaldırılacaktır, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Diyetin en önemli özelliklerinden birisi de ne yerseniz yiyin az kavrulmuş yada kesinlikle haşlanmış olmalıdır. Çikolatalı yada bol kremalı şeyler tüketilmemelidir, gazlı içeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır, asitli olan sebze ve meyveler yenmemelidir. Bu beslenmelerin yanı sıra midedeki su kaybını da göz önüne alarak su tüketimi de arttırılmalıdır. Aşağıda vereceğim diyetin yanı sıra ana öğünlere yada ara öğünlere ek olarak haşlanmış farklı sebzeler yada meyvede ekleyebilirsiniz.

Mide Ülseri Diyeti
 • Sabah; 1 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan şekersiz siyah yada yeşil çay, 1 kibrit kutusu kadar peynir, 1-2 dilim kadar ekmek, reçel yada bal ve tereyağı yenebilir.
 • Ara öğün; 1 fincan yeşil çay yada ıhlamur ve tatlı bisküvi yenebilir.
 • Öğlen; Haşlama şeklinde 1 porsiyon tavuk yada et, 1 adet haşlanmış patates, 3-4 kaşık kadar pirinç pilavı, kayısı kompostosu yada elma kompostosu, 1-2 dilim ekmek yenebilir.
 • Ara öğün; sadece 1 fincan yeşil çay yada bitki çayı içilebilir.
 • Akşam; 1 kase yayla çorbası yada baharatsız yapılmak üzere beyaz tarhana çorbası, ızgara pirzola et yada tavuk olabilir, zeytinyağlı taze fasulye, 1 kase kaymaksız yoğurt, 1-2 dilim ekmek yenebilir.
 • Yatarken; 1 fincan yeşil çay yada ıhlamur ve tatlı bisküvi yenebilir.
]]>
Bağırsakta Ülser https://www.ulserler.com/bagirsakta-ulser.html Fri, 23 Nov 2018 14:25:29 +0000 Bağırsakta ülser, hemen hemen herkeste ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durum direk olarak bağırsakta ortaya çıkan bağırsak iltihaplanması ile ortaya çıkan ve beraberinde insanlarda ortaya çıkarmış olduğu belirtilerle rahat Bağırsakta ülser, hemen hemen herkeste ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durum direk olarak bağırsakta ortaya çıkan bağırsak iltihaplanması ile ortaya çıkan ve beraberinde insanlarda ortaya çıkarmış olduğu belirtilerle rahatsızlıklar veren bir hastalıktır. Genellikle onikiparmak bağırsağı üzerinde ortaya çıkan bu hastalık gerekli olan tedaviler yapıldığı sürece kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bunun için hastalık için doktorun verdiği tıbbi ilaçların  düzenli olarak kullanılması gerekir. Genellikle gerekli olan tedaviler yapıldığında bir ya da iki ay içerisinde bağırsakta ülser sorunu ortadan kalkar. 

Bağırsakta ülser belirtileri nelerdir
 • Karın bölgesinde şişlik en büyük belirtilerden biridir. Öyle ki bu durumla birlikte meydana gelen karında şişlik sorunu, genellikle yemekte sonra ortaya çıkmaktadır. Kişi aşırı yemese bile karında şişlik ciddi olarak sorun haline gelebilir. 
 • Sık sık geğirme durumu ortaya çıkmaktadır.  Bu durum bağırsakta tam olarak sindirimin gerçekleşmemesine bağlı olarak ortaya çıkar.
 • Kişide sık sık bulantı ve kusma durumları bağırsakta ülser sorununun belirtileri arasında yer almaktadır. Bağırsak ülseri sorunu olan insanlarda bu durum çok yaygın görülür. Bu nedenle hemen hemen hepsi için ortak belirtidir.
 • Kalın bağırsakta iltihap olması durumunda ülser oluşur ve dışkılama sırasında kişi çok zorlanır. Özellikle kanamalı dışkı ve dışkılayamama gibi durumlar büyük belirtilerden biridir. 
 • Son olarak meydana gelen bir diğer belirti ise midede ve üst karın bölgesinde şiddetli yanmadır. Bu yanma durumları bağırsakta ülser sorununa bağlı olarak şiddetini değiştirebilmektedir. Bu nedenle herkeste aynı seviyede görülmeyebilir. 
Bağırsakta ülser nedenleri nelerdir

Bakteriler: Bağırsakta ülser sorunu olan insanlarda bu durumun en büyük nedeni bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsak üzerinde birleşerek bu gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle bakteri açısından yoğun olan bağırsaklarda en ok bu duruma bağlı olarak meydana gelir. 

Aspirin: Kan sulandırıcı bir ilaç olsa bile bağırsakta ülser sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle steroit olmayan iltihap giderici ilaçlar bu şekilde sorunları ortaya çıkabilmektedir.  

Bağımlılık yapan maddeler: Aşırı alkol sorunları olan insanlar ve sık sık sigara içen insanlarda bu sorun çok yaygın olarak görülür. Bu durum aslında insanları risk faktörleri arasına alarak etkiler yapmaktadır. 
Tüketilen besinler: Bu hastalığın bir diğer nedeni ise tabi ki tüketilen abur cubur yiyeceklerdir. Bu yiyecekler içeriği nedeniyle bakterilere neden olur ve bağırsakta ülser oluşumu ortaya çıkar. 
]]>
Dil Ülseri Belirtileri https://www.ulserler.com/dil-ulseri-belirtileri.html Sat, 24 Nov 2018 10:20:24 +0000 Dil Ülseri Belirtileri; Dil ülseri dilimizin üzerinde görülen minik minik kabarcıklara denmektedir, halk arasında aft da denilir. Dil ülseri ülkemizde yüz kişiden birisinde mutlaka görülmektedir, dil ülserinin belli bir g Dil Ülseri Belirtileri; Dil ülseri dilimizin üzerinde görülen minik minik kabarcıklara denmektedir, halk arasında aft da denilir. Dil ülseri ülkemizde yüz kişiden birisinde mutlaka görülmektedir, dil ülserinin belli bir görülme yaşı yoktur, her yaşta bireylerde görülebilmektedir. Dil ülseri olduğu zamanlarda yaşamımızı olumsuz olarak etkileyeceği için kesinlikle tedavisinin hemen yapılması gerekmektedir, tedavisi çok basit ve kısa sürelidir. Fakat çok fazla önemsenmeyen dil yaraları çabuk tedavi edilmezse daha da olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir, daha da ciddi tedavisi çok daha uzun olan ağız kanseri gibi rahatsızlıklara kapı açabilmektedir. Dil ülseri olan kişilerde bir gece de meydana çıktığı gibi zamanla da görülebilir. İlk olarak dilin üzerinde görülen kabarcıklar zamanla dilin yanlarında ve altında da görülür, eğer tedavi kısa sürede olmazsa ağız içinde ve damaklarda görülür. Çok ağır olan dil ülseri rahatsızlığı minik minik kanamalara yol açabilir. Dil ülserine yakalanmamamız için ağız ve diş sağlığımıza kesinlikle özen göstermeliyiz. Dişlerimizi zamanın da fırçalamalı, artık hemen hemen her yerde satılan mentollü ağız sularından kullanmalıyız. Yani kısacası ağız ve diş sağlığımıza gerekli özeni gösterdiğimiz taktirde asla dil ülseri gibi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmayız.

Dil Ülseri Belirtileri
 • Kişilerde az da olsa küçük çapta da olsa halsizlik durumu görülebilmektedir,
 • Deri de döküntülerin olması, az da olsa görülen bir durumdur,
 • Dilimizin belli bir kısmında oluşan yada bazen her tarafında da oluşabilen morarmalar,
 • Dilimizin belli bir yerinin yada her yerinin birden şişmesi,
 • Boğazda oluşan ağrılar,
 • Nefes alırken yada yemek yerken yutkunma da sorunlar görülebilmektedir,
 • Konuşmada da ağırlaşma yada dil dolanması yaşanabilir,
 • Ağız kokusu da dil ülseri belirtileri arasındadır.
]]>
Kornea Ülseri https://www.ulserler.com/kornea-ulseri.html Sat, 24 Nov 2018 17:02:39 +0000 Kornea Ülseri, gözün ön kısmında mevcut olan saydan tabakaya "kornea" ismi verilmektedir. Kornea tabakası özellikle göze ışığın girmesine yardımcı olmaktadır. İnsanların göz yaları kornea tabakasını tehdit eden bakterile Kornea Ülseri, gözün ön kısmında mevcut olan saydan tabakaya "kornea" ismi verilmektedir. Kornea tabakası özellikle göze ışığın girmesine yardımcı olmaktadır. İnsanların göz yaları kornea tabakasını tehdit eden bakteriler, mantar ve virüslere karşı koruma görevi sağlamaktadır. Kornea ülseri çoğunlukla kornea tabakasının üst kısmında oluşan ve özellikle enfeksiyon sebebi ile meydana gelen yaradır. Kişinin gözünde uzun süreli kontak lens takması ve gece yatarken bu lensi çıkarmaması sonucunda kornea tabakasında aşınmalar meydana gelmektedir. Hatta göz kısmında ortaya çıkan küçük bir yara bile aşınmaya neden olmaktadır. Kornea ülseri bu durumlar sonucunda daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Kornea Ülseri Belirtileri Nelerdir, bazen insanlar farkında bile olmadan gözlerinde enfeksiyon durumu meydana gelmektedir. Bu enfeksiyon kişinin gözünde sulanma ve kaşıntılara neden olmaktadır. Bununla birlikte gözde iltihap ve akıntı olmasına neden olur. Kornea ülserinde göz ışığa karşı oldukça hassastır ve bulanık görme gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gözde batma hissi ve yanma ile gözün içinin kırmızı renk alması gibi bir takım belirtiler göstermektedir. Kornea ülserinin en önemli belirtisinden bir tanesi de kişi gözünün içinde devamlı olarak bir şey varmış gibi hissetmektedir. Bu nedenle de sürekli olarak gözünde bir sızı varlığı söz konusu olmaktadır.

Kornea Ülserinin Nedenleri Nelerdir, kornea ülserinin esas ana nedeni enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana gelmesidir. Başka nedenler arasında ise, kişinin gözüne almış olduğu travma, vücudunda A vitamininin eksik olması ve gözde kuruluk durumu kornea ülserine neden olan başka etmenlerdir. Bunların dışında birde gözlerde enflamatuar bozukluk, çok iyi dezenfekte edilmeden kullanılan kontak lens ve zamanı geçmiş olan yumuşak tarzdaki kontak lenslerin kullanılması yine aynı şekilde kornea ülserine neden olan diğer etmenler arasında yer almaktadır. 

Kornea Ülserinin Tanısı Nasıldır, kornea ülserinin tanısında yapılan testlerden bir tanesi de "floresein" yöntemi ile gözün boyanması tekniğidir. Bu yöntem özellikle göze damlatılan damla sayesinde gözün uyuşturulduktan sonra kornea ülserinden kolaylıkla örnek alınması imkanını sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntem ile gözün korneasında herhangi bir mantar, bakteri ya da virüsün varlığının tespitinin yapılması için çok faydalıdır. 

Kornea Ülserinin Tedavisi Nasıldır, uzman özellikle kornea ülserine neden olan durumun tanısı yaptıktan sonra problemin çözülmesi için antifungal, antiviral ve antibakteriyel göz ilaçları önerilmektedir. Eğer kornea ülseri çok ciddi boyutlarda ise, mutlaka hastaya kornea nakli yapılması gerekmektedir. Kornea ülserinde kornea dokusunun çıkartılması ve yerine yeni kornea dokusunun yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir.
]]>
Soliter Rektal Ülser https://www.ulserler.com/soliter-rektal-ulser.html Sat, 24 Nov 2018 23:22:31 +0000 Soliter rektal ülser, geniş bir klinik spektrum ve değişken endoskopik bulgulara sahip nadir rastlanan bir hastalık türüdür. Klinik ve patolojik özellikleri daha ayrıntılı bir şekilde ortaya koymak için retrospektif, hastaneye d Soliter rektal ülser, geniş bir klinik spektrum ve değişken endoskopik bulgulara sahip nadir rastlanan bir hastalık türüdür. Klinik ve patolojik özellikleri daha ayrıntılı bir şekilde ortaya koymak için retrospektif, hastaneye dayalı bir klinikopatolojik çalışma yapılmıştır. Soliter rektal ülser sendromu, rektumda birden fazla yara oluştuğunda meydana gelen bir durumdur. Rektum adı verilen bölge kolonun ucuna bağlı olan kaslı bir borudur. Tabur vücuttan çıkarken rektumdan geçer. Klinik özellikler rektal kanama, bol mukus akıntısı, aşırı uzama, aşırı süzme ve karın ağrısı, eksik dışkılama hissi, kabızlık ve nadiren rektal prolapsusdur. Bu hastalık, lamina proprianın fibrozla obliterasyonu ve kalınlaşmış bir mukozadan lümene uzanan düz kas lifleri gibi iyi tanımlanmış histopatolojik özelliklere sahiptir. Lamina propriada yaygın kolaj birikimi ve anormal düz kas lifi uzantıları, soliter rektal ülserin diğer durumlardan ayırt edilmesinde oldukça önemlidir. 

Soliter rektal ülser tedavisi

Soliter rektal ülser sendromu, kronik kabız olan kişilerde daha çok görülmekle beraber normalde nadiren görülen ve iyi anlaşılamayan bir hastalıktır. Soliter rektal ülser sendromu, bağırsak hareketleri sırasında rektal kanama ve gerginliğe neden olabilir. Tek rektal ülser olarak bilinmesine rağmen bazen birden fazla rektal ülser olarak da karşımıza çıkabilir.

Soliter rektal ülser sendromu yani tek ülser sendromu tedavisi, vücuda sıvı alımıyla birlikte ameliyat da gerektiren bir rahatsızlıktır. Ancak tedavisi zordur ve muhafazakar yönetimden çeşitli cerrahi prosedürlere kadar çeşitli tedavi seçenekler sunulmakta ve bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir.
]]>
Ülserde Beslenme https://www.ulserler.com/ulserde-beslenme.html Sun, 25 Nov 2018 14:55:23 +0000 Ülserde Beslenme; ülser, mide veya ince bağırsağın tahribatıdır. Mide ve ince bağırsak asitlerinin (pepsin, pepsinojen ve tripsin) mide ve bağırsak duvarında doku tahribatı yapması sonucu ülser oluşur. Ülsere bir nevi doku ka Ülserde Beslenme; ülser, mide veya ince bağırsağın tahribatıdır. Mide ve ince bağırsak asitlerinin (pepsin, pepsinojen ve tripsin) mide ve bağırsak duvarında doku tahribatı yapması sonucu ülser oluşur. Ülsere bir nevi doku kayıplı yara diyebiliriz. Ülkemizde daha çok ince bağırsak ülserleri daha çok görülmektedir. Cinsiyet dağılımına göre ülser görülme sıklığında ise erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Ülser belirtilerinde genellikle karın bölgesinde ağrıma, yanma, bulantı, geğirme, kazınma ve kusma gibi belirtiler ile baş gösterir. Gece ağrı sebebiyle uyanmalara neden olabilir. 

Ülser nedenleri;
 • Bakteriler
 • İlaç kullanımı
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Stres
 • Genetik yatkınlık
 • Sağlıklı beslenme
Ülserde beslenmede yemek saatleri belirli ve düzenli olmalıdır. Geç saatlerde yemek yenilmemelidir. Günlük beslenmemiz üç ana öğün olmasına dikkat etmeliyiz. Ülserde beslenmenin yanında uyku düzenine dikkat edilmelidir. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya dikkat edilmeli. Sigara ve alkol gibi zarar verici maddelerden uzak durulmalıdır. Şeker mide yanmasına neden olabileceğinden şeker tüketimi azaltılmalıdır. Doku onarımında ve yapımında gerekli proteinden zengin et, balı, bakliyat gibi gıdalar tüketilmelidir. Kola ve gazoz gibi içecekler içilmemelidir. Yağ olarak zeytinyağı tüketilmelidir. Tuz ülsere olumsuz etki yapacağından tuz tüketimi azaltılmalıdır. Acı, baharat ve hardal gibi gıdalar mide mukozasına zarar verdiğinden tüketimi azaltılmalıdır. Kahve çay gibi içecekler mide salgısını arttırdığından tüketimine dikkat edilmelidir. Süt tüketimine dikkat edilmelidir. Süt asit artışına sebep olmaktadır. Ülser tedavisinde doku onarımı yapıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Mide koruyucu pastiller kullanılmalıdır. Ülserde beslenmeye ek olarak yara tedavisini hızlandırıcı mineral ve vitamin tabletleri kullanılmalıdır. Aşırı karbonhidratlı içeren ekmek, pasta, tatlı gibi gıdaların  tüketilmesine dikkat edilmelidir.
]]>
Ülser Ameliyatı https://www.ulserler.com/ulser-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 05:52:04 +0000 Ülser ameliyatı, Halk arasında mide yarası olarak adlandırılan ülser kadınlardan çok erkeklerde görülür. Aynı zamanda sindirim sistemi hastalığı olan ülser midede ağrıya ve yanmaya sebep olur. Bir çok tedavi yöntemi buluna Ülser ameliyatı, Halk arasında mide yarası olarak adlandırılan ülser kadınlardan çok erkeklerde görülür. Aynı zamanda sindirim sistemi hastalığı olan ülser midede ağrıya ve yanmaya sebep olur. Bir çok tedavi yöntemi bulunan ülser ilerlemiş ve tedaviye olumlu sonuç vermiyor ise ameliyat gerektiren bir durum haline gelmiş demektir. Midenin iç kısmında mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan bir hastalık olan ülser mide asidinin üretimi ve miktarı da  kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Ülser hastalığının belirtileri

Ülser hastalığının belirtisi genellikle sık sık geğirme, midede ekşime, aşırı terleme, midede sürekli yanma, kusma ve ağrı en önemli belirtilerdir.

Ülserin nedenleri

Bakteri kaynaklı olan ülser hastalığına stres, sindirimi zor olan gıdaların tüketilmesi, aşırı sinirlilik, karaciğer yetmezliği, kalp rahatsızlıkları, kafein içeren içeceklerin fazla tüketilmesi, sigara ve alkol kullanımı, çay tüketiminin fazla olması özellikle koyu çay ülserin nedenleri arasındadır.

Mide sorunu yaşayan bir kişi öncelikle uzman bir doktorda muayene olup rahatsızlığının nedeni araştırılmalıdır. Eğer ülser teşhisi konulmuş ise öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Çünkü ülser genellikle bakteri kaynaklı olduğu içini  öncelik antibiyotik tedavisi olmaktadır. Ancak kullanılan ilaçlar hastayı rahatlatmaya yani ağrı ve yanmanın giderilmesine yeterli gelmiyor ise ülser ameliyatına karar verilmektedir.

Ülser ameliyatı için öncelikle hasta olan kişinin hastaneye yatması gerekir. Daha sonrada gerekli olan kan tahlilleri yapılır bu testin amacı ise alyuvar ve akyuvar sayımı yapılır, karaciğer ve böbrek fonksiyonları incelenir, hastaya kalp grafiği çekilerek kalpte sorun olup olmadığına bakılır. Yapılan bu testlerden sonra hasta ülser ameliyatı için hastaya uygun olan anestezi verilerek ameliyatı yapılır.
]]>
Bağırsak Ülseri https://www.ulserler.com/bagirsak-ulseri.html Mon, 26 Nov 2018 13:01:25 +0000  Bağırsak ülseri, Çok sıklıkla olmasa çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bağırsak ülseri çoğunlukla yavaş yavaş seyrini gösterir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında kendini daha çok gösterir. Bağırsak ülseri, ço  Bağırsak ülseri, Çok sıklıkla olmasa çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bağırsak ülseri çoğunlukla yavaş yavaş seyrini gösterir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında kendini daha çok gösterir. Bağırsak ülseri, çoğunlukla midenin ardından gelen bulbusu ve kalın bağırsağı etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Yemeklerden 1-2 saat sonra ortaya çıkar. Ve ağrıyla birlikte kendini gösterir. Ağrının ortaya çıkması, kişinin yemek yeme halinde iken ortaya çıkar. Alkali besinler oluşan ağrının şiddetini hafifletir. Çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler tüketilirse ağrılar şiddetlenir. Erkekler bağırsak ülseri konusunda biraz kadınlara göre biraz daha risklidir. 35-45 yaşları arasında daha sık rastlanılan bir hastalıktır. 

 Bağırsak Ülseri Nedenleri Nelerdir
 • Genel olarak en önemli nedeni pylori bakterisinin yol açtığı sindirim iltihaplarıdır. Bu bakteri türü çoğu insanda iltihap oluşmasına neden olmazlar. İltihap bağırsak çeperini mide asidine karşı savunmasız bırakarak bağırsak ülseri oluşumuna neden olur. 
 • Kan sulandırıcı ve ağrı kesici etkisi buluna aspirin ilacı da bağırsak ülserine neden olan başka bir etkendir. 
 • Aşırı derecede sigara içmek.
 • Alkol kullanmak.
 • Radyasyon ile çok içli dışlı olmak.
 • Stresli ve sinirli olmak da bağırsak ülserine neden olan etkenler arasındadır.
 Bağırsak Ülseri Belirtileri
 • Karında şişkinlik oluşması
 • Aşırı derecede kilo kaybı ve iştahsızlık
 • Büyük tuvaleti yapamama
 • Sürekli tokluk hissinin oluşması
 • Karında şiddetli ağrılar
 • Bulantı
 • Kusma
 • Midede yanma
 • Yemek yendikten sonra kendini gösterir
 • Kramp şeklinde yanmalar, batmalar
 • Hastada halsizlik
 • Ateşlenme
 • Kansızlık
 Bağırsak Ülseri Tedavisi
 • Bağırsak ülseri tedavisi esnasında antikolinerjikleri antiasitler, histamin reseptörleri kullanılır.
 • Tedavi sürecinde hastaya diyet yapması söylenmektedir.
 • Kafein oranı yüksek gıdalar, sigara ve alkollü içecekler tüketilmemelidir.
 • Süt tüketiminde miktara dikkat edilmelidir.
 • Alkali oranı yüksek besinler tercih edilmelidir.
 • Acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • İlaç tedavisine başlanmalıdır.
 • İlaç tedavisi sonuç göstermez ise cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.
 • Bağırsak ülserine neden olan bakteriler antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilirler.
 • Bağırsak ülserine neden olan mide asidinin etkisini azaltmak. Bunun için proton pompa inhibitörü kullanılabilir.
 • İltihap giderici ilaçları kullanmaya son vermek.
]]>
Mide Ülseri https://www.ulserler.com/mide-ulseri.html Tue, 27 Nov 2018 00:16:21 +0000 Mide Ülseri, mide zarının belli bir yeri tahrip olmuş ise mide ülseri oluşur. Bu duruma en çok sebep olan mide asididir. Mide ülseri kronik gastrite neden olan helicobecteri pylori nedeni ile mide zarının sürekli olarak Mide Ülseri, mide zarının belli bir yeri tahrip olmuş ise mide ülseri oluşur. Bu duruma en çok sebep olan mide asididir. Mide ülseri kronik gastrite neden olan helicobecteri pylori nedeni ile mide zarının sürekli olarak tahrip olması ve kendini yenileyememesi gibi sebeplerden oluşur. Mide ülserine neden olan healicobacater pylori midede kolonize olan bir bakteridir. Bu bakterinin enfekte ettiği kişilerin neredeyse %100'ünde gastrit gelişirken sadece %15 gibi bir kısmında ise mide ülseri gelişir. Demek ki mide ülserinin sebepleri bu bakterinin yanı sıra başka sebeplere de dayanmaktadır. Kişiye ait genetik ve immünolojik özellikler, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, fazla tuz tüketimi, tütsülenmiş ve aşırı yağlı besinler bunun yanı sıra çinko ve selenyum elementlerinin eksikliği, C,A ve E vitamini eksikliği ve çevresel faktörlerde etkilidir. Midedeki doku hasarının oluşmasında nötrofiller tarafından oluşturulan, reaktif oksijen ve nitrojen metabolitlerinin de etkisi vardır.

Mide ülseri nedir

İnsanların büyük bir çoğunluğu mide ağrısından ve gastritten şikayetçi. Tabi ki bunun sebepleri günümüzdeki stresli çalışma ortamı ve buna eşlik eden beslenme bozuklukları. Gastrite zamanında müdahale edilmemesi nedeni ile zaman için de mide asidinin mide dokusunu iyice tahrip etmesi ile mide ülseri gelişmektedir. Mide dokusunun tahrip olması yaraya dönüşerek ağrı ve sancı oluşturmaktadır. Midenin iç kısmında midenin özelliğini oluşturan mukus tabakası bulunmaktadır. Mukusun amacı zararlı mide asidinden korumaktır. Mukus tabakası helicobactery adlı bakteri ve mide sıvıları tarafından zarar gördüğünde mide ülseri kaçınılmaz olur. Mide ülserine neden olan bu bakteri midede asidin daha düşük seviyede olduğu antrum bölgesinde kendisine yaşam alanı oluşturur. Daha sonra bu bölgeden midenin iç çeperine  bulbusa yerleşerek kolonize olur. Kolonizasyon ve gastrik metaplazi sonrasında ise ülserin öncü lezyonu olan aktif duodenitin gelişmesine neden olur. Gastrik ve duodenal ülser peptik ülsere neden olur.,

Mide ülserinde ağrı en karakteristik özelliklerden biridir. Uykudan uyandıracak kadar şiddetli olan gece ağrıları genellikle uzun süre aç kalmışçasına oluşan ağrılardır. Anti asit içeren ilaçlar ağrıya çözüm olabilmektedir.

Üst sindirim sisteminde görülen kanamaların en büyük nedenlerinden biri mide ülseridir. Mide ülseri mide kanamasına dönüştüğü zaman ağızdan kahve telvesi şeklinde kanama dışkıdan ise siyah katran renginde boşaltım gerçekleşir. Mide ülseri en fazla 60'lı yaşlardan sonra kadınlarda daha fazla görülen bir durumdur.

Mide ülserinde tedavi nasıl yapılır 

Mide ülserinde kullanılan ilaçlar bakterinin bir süre sonra gen mutasyonuna uğraması sonucu yetersiz kalabilmektedir. Ayrıca bakteri ilaçların ulaşmasının mümkün olmadığı yerlerde yaşam faaliyetlerini sürdürebilmektedir.

Mide ülserinin tedavisi için bizmut tuzları kullanılır. Bu tuzlar direkt olarak bakterisidal etkiye sahiptir. Bizmut tuzları, bakteri duvarına yapışarak bakteriyi tutunduğu epitelden ayırır.

Proton pompa inhibitörleri ise, asit pompası olarak asiditeyi kontrol altında tutmak amacı ile kullanılırlar. Bu ilaçlar midedeki ph seviyesini de artırırlar. Ayrıca antibiyotik kullanımı da yapılmaktadır.  Mide ülserine sebep olan bakteri midede bulunan mukus altında yaşayabilme özelliğine sahip olduğundan, ilaçlara karşı direnç geliştirdiğinden dolayı tek bir ilaçla tedavi  yapılmamaktadır. Bizmut tuzu içeren tedavi, asit pompası ve antibiyotik tedavisi aynı anda üçlü tedavi olarak uygulanmaktadır.

]]>
Akut Peptik Ülser https://www.ulserler.com/akut-peptik-ulser.html Tue, 27 Nov 2018 14:29:29 +0000 Akut peptik ülser, İnsanlarda geçici olarak ortaya çıkan sindirim sistemi kanalı ülserlerine verilen isimdir. İnsanlarda mukoza adı verilen iç tabaka üzerinde meydana gelerek birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır Akut peptik ülser, İnsanlarda geçici olarak ortaya çıkan sindirim sistemi kanalı ülserlerine verilen isimdir. İnsanlarda mukoza adı verilen iç tabaka üzerinde meydana gelerek birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır. Normalde bu sorun için yapılan tedavilere rağmen çok zor bir şekilde iyileşme göstermektedir. Ancak bu rahatsızlığın akut olan türlerinde bu iyileşme biraz daha basit bir şekilde sağlanmaktadır. Akut peptit ülser, mide ve on iki parmak bağırsağı üzerinde görülmektedir. Genellikle asidik salgılarla bölgelerin tahriş olması sonrasında ortaya çıkan bu duruma neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. 

Risk faktörleri
 • Hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilecek olan bu durum daha çok orta yaş ve daha üstü kişilerde ortaya çıkarak etkilerini gösteren bir rahatsızlıktır. İnsanlarda akut olan peptik ülser iyileştikten sonra görülmesi zor olsa bile normal peptik ülser etkilerini tekrar tekrar ortaya çıkarmaktadır. 
 • Kadınlara göre erkekler bu rahatsızlık üzerinde daha büyük bir risk faktörü olmaktadırlar. Bu nedenle erkeklerin risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz.
 • Alkol ve sigara bağımlısı olan insanlar da peptik ülser sorunu için daha büyük risk faktörleri arasında yer almaktadır. Hastalık bu insanlarda ortaya çıktıktan sonra çok daha zor bir şekilde iyileşme gösterir. Bu nedenle neden sigara olmasa bile sigara içen insanlarda görülme riski çok daha yüksektir ve iyileşmesi zordur. 
Akut peptik ülser nedenleri nelerdir

Salgılanan sıvılar: Mide üzerinde sindirimin sağlanması amacıyla salgılanan sıvılar asidik bir özellik taşımaktadır. Bu nedenle salgılanan asit ciddi bir şekilde bağırsak ya da mide üzerinde etkiler yaparak bu akut peptik ülser sorununa neden olmaktadır. 

Tüketilen besinler: Başta kola ve cips olmak üzere buna benzer sağlıksız yiyecek ve içecekler insanlarda akut peptik ülser oluşumunda çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle özellikle çocuklar bu besinlerden uzak durmalıdır. 

Vücutta bulunan bakteriler: Bazen bir hastalık nedeniyle bazen de farklı nedenlerden dolayı vücutta artan bakterilerden kaynaklanan akut peptik ülser sorunları çok sık karşılaşılan nedenlerden biridir. 

Aşırı alkol ve sigara: Tüketilen alkol ve sigara, vücutta salgılanan hormon dengesine olumsuz etkiler yapmış oldukları için daha fazla asit salgılanmasına neden olarak akut peptik ülser oluşumu çok daha fazla görülür. Bu nedenle bu etken de çok büyük önem taşımaktadır. 
]]>
Ülser Bulaşıcı Mı https://www.ulserler.com/ulser-bulasici-mi.html Tue, 27 Nov 2018 15:46:32 +0000 Ülser Bulaşıcı Mı; ülser mide ve ince bağırsakta bazı nedenlere bağlı olarak doku hasarı oluşumudur. Bir nevi açık yarada denilmektedir. Midenin ve ince bağırsağın pepsin, tripsinojen ve amilaz gibi enzimlerin doku hasarı o Ülser Bulaşıcı Mı; ülser mide ve ince bağırsakta bazı nedenlere bağlı olarak doku hasarı oluşumudur. Bir nevi açık yarada denilmektedir. Midenin ve ince bağırsağın pepsin, tripsinojen ve amilaz gibi enzimlerin doku hasarı oluşturmasıdır. Ülser oluşumuna genellikle helikobakter pylori adlı bakterinin enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Mide duvarına tutunarak inflamasyona yol açabilir. İnflamasyon nedeni ile mide ve ince bağırsakların enzimleri etkisinde, mukozada hasar oluşturmaktadır. Bu bakteri asit salgısını arttırmakta ve toksik etki yapmaktadır. Ülser oluşumunda bir çok neden vardır. 

Ülser oluşumunun nedenleri;
 • Sinir bozukluğu
 • Mide asit fazlalığı 
 • Gastrit
 • Karaciğer yetersizliği
 • Bulaşıcı enfeksiyonlar
 • Vücut direncinin düşmesi
 • Stres ve depresyon 
 • İlaç kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kalp hastalıkları
 • Asitli içecekler
Ülser bulaşıcı mı, ülserin nedenleri göz önünde bulundurulduğunda bulaşıcı olabilir. Ülserin bulaşma kaynağına göre bakıldığında, alkolden, stresten, ilaç kullanımından gibi kaynaklı ise bulaşıcı değildir. Ama helikobakter pilori gibi bakteriden kaynaklı bir enfeksiyona bağlı bir ülser oluşmuş ise insandan insana bulaşabilir. Bu bakteriden kaynaklı ülserlerde, bireyler arasında ki yakın temasta latent bulaşma yaygındır. Helikobakter pylorinin enfeksiyonunun teşhisinde çeşitli testlerden yararlanılır. Kan testi, antijen testi, üre testi, nefes testi ve biyopsi testi ile helikobater pylorinin varlığı tespit edilebilir. Ülserin bulaşmasında etkili Helikobakter pylorinin varlığı tespit edilmiş kişilerden sakınılmalı, kişisel eşyaları kullanılmamalı ve yakın temastan kaçınılmalıdır. Enfeksiyon kapmış kişilerinde antibiyotik tedavisine başlaması gerekmektedir. Konusunda uzman olan bir dahiliye hekimine muayene olabilirsiniz.
]]>
Mide Ülseri İlaçları https://www.ulserler.com/mide-ulseri-ilaclari.html Wed, 28 Nov 2018 10:11:11 +0000 Mide ülseri ilaçları, Midede asit fazlalığı, sinir bozukluğu, gastrit, karaciğer yetersizliği, safra azlığı, haddinden fazla sigara çay kahve gibi meşrubatların içilmesi, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kulla Mide ülseri ilaçları, Midede asit fazlalığı, sinir bozukluğu, gastrit, karaciğer yetersizliği, safra azlığı, haddinden fazla sigara çay kahve gibi meşrubatların içilmesi, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması gibi nedenler mide ülserine zemin hazırlayan sebeplerdir. 

Söz konusu mide ülser ilaçları olduğunda ülserin bulunduğu yere göre farklı ilaçların kullanıldığı bilinmektedir. Mide ülserinde Helicobakter Pylori bakterisi neden olmaktadır. Bu bakteri mide de ağrı ve yanma oluşturmaktadır. Amerikan gıda ve ilaç dairesi tarafından onaylanan bazı antisekretuvar ve antibiyotikler mide ülseri için kullanılmaktadır. Mide ülserinde iki çeşit bulunmaktadır bunlardan birisi iyi huylu diğeri kötü huyludur. İyi huylu ülserde ilaç tedavisi ile geçtikten sonra kendisini tekrar etmemektedir. Kötü huylu ise ilaç tedavisi ile bu ülseri temizlemek mümkün değildir. Ancak hastalık esnasında ülserin iyi mi kötü mü olduğu anlaşılmamaktadır. Eğer kendisini sürekli tekrarlıyor ise kötü huylu anlamına gelmektedir. 

Uzman bir doktor tarafından verilen kapsül yada tablet şeklindeki ilaçlar genellikle antibiyotiklerdir. Mide ülseri için kullanılan belli başlı ilaçlar şunlardır;
 • Demeprazol Kapsul Omeprazol
 • Lansor Mikropellet Kapsül Lansoprazol 
 • Erbolin Mikropellet Kapsül Omeprazol
 • Gasterol Film Tablet Famotidin 
 • Nevofam Tablet Famotidin 
 • Ulcusar Film Tablet Famotidin
 • Gastifam Film Tablet Famotidin 
 • Zoprol Mikropellet Kapsul Lansoprazol
 • Famodin Film Tablet Famotidin
Mide ülseri ilaçları bitkisel tedavi 

Mide ülseri ilaçları bazı bitkisel yöntemlerle beraber kullandığınızda ülserinizin daha hızlı geçtiğini ve ağrı olduğunda daha çabuk bir rahatlama geldiğini göreceksiniz. Bunlardan ilki çiğ lahananın suyunu çıkararak her akşam yemeklerden sonra ve yatmadan önce yarım bardak kadar içebilirsiniz. Eğer içmekte zorlanıyor iseniz havuç suyu ile karıştırıp içebilirsiniz. Her gece yatmadan içtiğinizde midenizdeki rahatlamayı fark edeceksiniz. Bunun dışında günde en az 3 adet muz tüketmekte midenizdeki ülserin tedavisinde yardımcı olacaktır. Muzda bulunan antibakteriyel madde midenizde ülsere neden olan Helicobakter pylori bakterisini temizlemekte yardımcı olacaktır. Araştırmalara göre muz ile beslenen canlılarda daha kalın bir mide duvarı ve daha çok mide mukusu üretimi olmaktadır. Buda mide ülserinin üremesi için uygun ortam değildir. 
]]>
Venöz Ülser https://www.ulserler.com/venoz-ulser.html Wed, 28 Nov 2018 22:46:59 +0000 Venöz ülser, toplumda sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; bacak bölümünde oluşan yaralardan dolayı ortaya çıkar. Toplardamarda bulunan yetmezlik hastanın ayak bileğinden ve bacak bölümüne doğru
Venöz ülser, toplumda sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; bacak bölümünde oluşan yaralardan dolayı ortaya çıkar. Toplardamarda bulunan yetmezlik hastanın ayak bileğinden ve bacak bölümüne doğru yayılan yaralar olarak gözlenir. Varis olarakta tanımlandığı belirtilirken tedavisi oldukça zordur ve tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir. Toplardamarda bulunan oksijenin azalması sonucu şikayette artırma gözler. Genellikle ileri yaş kişilerde daha fazla görülürken özellikle obezite problemi bulunan ve diyabet hastalığı olan kişilerde daha fazla gözlenir. Bunun yanında yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, daha önce geçirilen bacak problemleri, böbrek hastalıkları gibi problemi olan kişilerde daha fazla gözlenir. Bacak bölümünde bulunan şişlik ile kendini belli ederken parmağın bu bölüme bastırılması halinde o bölgede çukur oluşması ile kendini gösterir. 

Venöz ülserde yaralar şiştiği için sıklıkla akıntı halinde sıvı boşalmasına sebebiyet verir. Bazı hastalarda yıllarca süren bu problem sebebiyle hastanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler. Venöz ülserin altında yatan problemin araştırılması gerekir.Bu sebepten dolayı vücutta ödem oluşmasına sebebiyet verirken, bacaklarda şişme ve açık yaralar meydana getirir. Buda vücutta kirli kan birikmesini sağlar. Bu problem gerçekleştiği zaman damarlardan dışarı doğru sıvı akmaya başlarken; bacak bölümünün kalınlaşmasını tetikler. Ciltte yumuşama oluşmasına sebebiyet verirken; ciltte soyulma oluşturur. Venöz ülserde açık yaralar oluşması, mikroplar sebebiyle oluşan yaraların çoğalması sebebiyle kötü kokulu akıntı oluşur. Yaralar devam ettiği için tamamen iyileşme sağlanmaz.

Venöz ülserde yapılması gerekenler
Bu kişinin vakit kaybetmeden doktor kontrolü yaptırması gerekirken fizik muayeneyle hastalık ortaya çıkar. Doppler ultrasonografi yöntemiyle bacakta bulunan Venöz ülser hastalığı ortaya çıkartılır. Hastalığın bulunduğu bölgenin etrafında da varlığının olup olmadığı kontrol edilir. Venöz ülser bulunan kişilerin mutlaka varis çorabı giymeleri tavsiye edilir. Ayrıca bu süreç içerisinde kişinin tuzlu yiyeceklerden uzak durması, bu hastalığa bağlı uygulanacak diyet yapması vücutta sıvı birikimini engeller. Obezite ile birlikte bacak bölümünde aşırı şekilde şişlik oluşur. Bu kişilerin diyet yapması tavsiye edilirken hafif yürüyüşler yapması ile birlikte hem kilolardan kurtulma sağlanırken, hem de bacak bölümünde bulunan şişliğinin giderilmesi sağlanır. Venöz ülser bulunan kişilerin bacaklarını yüksekte tutması son derece önemlidir. Bu sayede kirli kanın kalbe gitmesi engellenir ve bacaktaki şişlik oluşumu azaltılır.


Venöz ülser ve tedavi
Bacaklarında Venöz ülser bulunan kişinin vakit kaybedilmeden plastik cerrahına görünmesi son derece önemlidir. Bu hastalık sebebiyle iltihap meydana geldiği için antibiyotik kullanılması gerekir. Buradaki amaç yaranın kapatılması iken başka bir yerden diğer yaranın açılmasını engellemektir. Venöz ülser bulunan bölgenin kirli kanın azaltılması için bandaj uygulaması yapılması gerekir. Bu bölümde bulunan yara büyük ise deri yaması uygulaması gerekebilir. Yapılan uygulama ile yara kapatılarak ameliyat edilir. Bu bölümde bulunan damar bozukluğunun giderilmesi mümkün değilken; ömür boyu bu kişide bacak bölümünde şişlik oluşması ve buna bağlı oluşan yaralar görüleceği için mutlaka düzenli kontrollerinin yapılması gerekir.
]]>
Gastrit Ülser Diyeti https://www.ulserler.com/gastrit-ulser-diyeti.html Thu, 29 Nov 2018 07:31:11 +0000 Gastrit ülser diyeti, Bu hastalık türü mide içerisindeki asitin yemek borusuna kaçması ile meydana gelmektedir. Oldukça rahatsızlık veren bu durum midede çarpıntı meydana getirebileceği gibi ağır bir ağrı da oluşturur. Gastrit ülser diyeti, Bu hastalık türü mide içerisindeki asitin yemek borusuna kaçması ile meydana gelmektedir. Oldukça rahatsızlık veren bu durum midede çarpıntı meydana getirebileceği gibi ağır bir ağrı da oluşturur. Ani olarak gelişen bu ağrı kişide huzursuzluk oluşturmaktadır. Ayrıca enerji ve performans kayıplarına da neden olabilmektedir. Bu tür hastalıkların bir çok nedeni vardır. Özellikle stres ve sıkıntı problemlerinden meydana gelmektedir. Psikolojik sıkıntılar vücudun çalışma sistemi etkileyerek çeşitli bölgelerde yan etkiler meydana getirebilir. Gastrit ve ülser hastalığı da bu tür durumlardan dolayı oluşabilmektedir. Ayrıca yenilen baharatlı yiyecekler ve içilen gazlı içecekler bu hastalıkların oluşumunu tetiklemektedir. Tüketilen gıdalara dikkat edilerek bu hastalığın tedavisi sağlanabilir. 

Bu diyet hafif aromalı  ve sindirim sistemini kolay sindirebileceği kolay besinlerden oluşmaktadır. Midede oluşabilecek ülser, gastrit,mide ağrısı ve midede 
oluşan çok fazla asit gibi problemlerin kalkmasına yapılacak olan uygun diyet uygulaması oldukça faydalı olacaktır.

Gastrit ülser diyeti
 • Bu tür rahatsızlığın ağrısı gidermek ve yararlı bir tedavi yöntemi uygulamak için öncelikle yiyecekler yavaş yavaş yenmeli ve iyi bir şekilde çiğnenmelidir.
 • Yediğimiz besinler ve içmiş olduğumuz içecekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. 
 • Günde en az altı öğün beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Altı öğün içerisinde az gıda tüketilmeli ve sık sık yenmelidir.
 • Gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların giderilmesi için et ve et suyu ile pişirilmiş olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 
 • Yeterli ve dengeli beslenmekte rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olacak uygulamalar arasındadır.
 • Eğer sigara kullanılıyor ise hastalığın tedavisi boyunca sigara içilmemeli, alkol içimi ve bağımlılık yapacak olan maddelerin kullanımına son verilmelidir.
Gastrit ve ülser diyetinde serbest ve yasak yiyecekler

Süt, salep, ıhlamur, ayran, ada çayı ve açık çay gibi içecekler bu tür hastalıkların rahatlamasına fayda sağlar. İçerisinde nikotin bulunan içeceklerin tüketimi kesinlikle yapılmamalıdır. Ayrıca haşlanmış ürünler, beyaz peynir, kaşar peyniri ve gravyer gibi ürünler de hastalıkta serbest olan yiyecekler arasındadır. Yağda kızartılmış olan et ürünlerini tüketmek,sucuk, pastırma ve salam gibi ürünlerinde tüketiminin yapılmaması gerekmektedir. Gastrit ve ülser diyetinde her türlü yağın tüketimi yapılabilir. 

Gastrit ve ülser diyeti 

Sabah
 • Bir su bardağı kadar süt
 • Bir veya iki adet haşlanmış yumurta
 • Ufak dilimler halinde beyaz peynir. Yanında reçel veya bal da tüketilebilir.
 • Açık çay veya ada çayı
 • Yarım dilim ekmek
Öğle
 • Fırında pişirilmiş sığır, dana, koyun veya tavuk eti
 • İyi bir şekilde pişirilmiş ıspanak veya bezelye
 • Bulgur pilavı
 • üzüm hoşafı
 • Taze sıkılmış meyve suyu
 • Bir dilim ekmek
Akşam
 • Şehriye veya yayla çorbası
 • Haşlanmış ve ızgarada yapılmış balık eti veya kuzu eti
 • Erişte veya şehriye
 • Ayran ve bir dilim ekmek
]]>
Gastrit Ülser https://www.ulserler.com/gastrit-ulser.html Fri, 30 Nov 2018 06:18:32 +0000 Gastrit ülser, Mide çeperinin delinmesi olarak bilinen bir hastalıktır. Bu delinmenin neden olduğu hastalık mide dışındaki pek çok organı ve dokuyu da etkileyebilmektedir. Gastrit ülser adlı hastalık mideyi etkilemek Gastrit ülser, Mide çeperinin delinmesi olarak bilinen bir hastalıktır. Bu delinmenin neden olduğu hastalık mide dışındaki pek çok organı ve dokuyu da etkileyebilmektedir. Gastrit ülser adlı hastalık mideyi etkilemek dışında pek çok farklı hastalığa da neden olabilen bir hastalıktır. Ayrıca çok ciddi sorunlara da neden olabilmektedir. Bu nedenle acil tedavi gerektiren bir mide hastalığıdır. 

Gastrit Ülser Nedenleri 

Gastrit ülser ismiyle bilinen hastalık pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Gastrit ülserin ortaya çıkmasına neden olan başlıca sebepler arasında yüksek stres, baş travmaları, cerrahi operasyonlar, çeşitli ilaçların kullanımı, karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu nedenlerin ortaya çıkması mutlaka kişinin gastrit ülser hastalığına yakalanabileceği anlamına gelmemektedir. 

Gastrit Ülser Hastalığının Belirtileri 
 • Üst midede ağrının ortaya çıkması
 • Midede şişkinliğin meydana gelmesi
 • Sindirme zorlukları
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Mide yanması
 • Mide ekşimesi
 • Çabuk bir şekilde doyma hissi
 • Anoreksiya
Gastrit Ülser Teşhisi 

Gastrit ülser teşhisinin koyulabilmesi için öncelik olarak bir gastroentroloji uzmanına veya iç hastalıkları uzmanına görünülmesi gerekmektedir. Çoğu zaman gastrit ülser teşhisi koyulabilmesi için kişinin hastalık veya belirtilerinin öyküsünü dinlemek yeterli olabilmektedir.  Genellikle genç gastrit ülser hastalarında farmakolojik yöntemler kullanılarak mide delinmesi tedavi edilmeye çalışılır.

Ancak 40'lı yaşlarını geçmiş olan kişilerde gastrit ülser teşhisi koyulabilmesi için endoskopi metodunun uygulanması gerekmektedir. Hasta olan kişinin midesine ince bir boru sokulur ve midenin içerisine girilir. Doktor bir ekrandan kişinin midesini izleyerek teşhisi koyar. Güvenilir bir metottur. 

Gastrit Ülserden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır
 • Az az ancak sık sık yemek yemek faydalı bir yoldur. Ancak geceleri yemek yemek oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü mide gece boyunca çalışmaya devam eder ve böylelikle yorulur. Yemek ve uykunuz arasında en az 3 saat olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Fazla yemek yemeyiniz. Fazla yemek yemek mide yanmasına neden olur ve midenin genişlemesine neden olur. 
 • Lokmalarınızı küçük seçin. Bu yol ile hazmetmeniz kolaylaşır ve midedeki yük azalır.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk besinler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. 
 • Hızlı yemek yememelisiniz. Hızlı yemek yemek mideye zarar vermektedir.
]]>
Gastrit Reflü Ülser https://www.ulserler.com/gastrit-reflu-ulser.html Fri, 30 Nov 2018 07:39:31 +0000 Gastrit Reflü Ülser; sindirim sistemi hastalıkları arasında en sık görülen ve birbirlerine en çok karıştırılan hastalıklardır. Fakat birbirlerinden farklı hastalıklardır. Etkileri, belirtileri ve tedavileri de birbirinden far Gastrit Reflü Ülser; sindirim sistemi hastalıkları arasında en sık görülen ve birbirlerine en çok karıştırılan hastalıklardır. Fakat birbirlerinden farklı hastalıklardır. Etkileri, belirtileri ve tedavileri de birbirinden farklıdır. O nedenle ayrı ayrı incelenmesi gerekir.  

Reflü; mide içeriğinin (asidinin) istemsiz olarak yemek borusuna yada bazen gırtlağa kaçmasıdır. Nadir olarak karşımıza çıksa da mide içeriği akciğere de kaçabilir.

Reflü nedenleri
 • Yemek borusunun uzun süre mide asidik içeriği ile temas halinde olması
 • Sfinkter kapağının sık sık gevşemesi sayabileceğimiz birçok nedenden bazılarıdır.
Reflü belirtileri
 • göğüs kafesinin arkasında yanma
 • ağza gıdaların ve acı suyun gelmesi
 • yutma güçlüğü
 • Baharatlı, aşırı yağlı, alkol, fazla acı, çikolata tüketildiğinde midede yanma gibi şikayetlerin artması gibi birçok şikayet karşımıza çıkar.
Reflü Tedavisi
 • Beslenme alışkanlığını değiştirmek (yağlı yemeklerden, kızartmalardan, çikolatadan, kahveden, domates salçasından, soğandan uzak durulmalıdır.
 • Mide asidini baskılayan ilaçların kullanımı
 • Sigarayı bırakmak
 • Eğer obezite durumu varsa fazla kilolarından kurtulmak
 • Dar elbiseler giyilmemelidir.
Gastrit; bir mide iltihabı hastalığıdır.

Gastrit nedenleri
 • Helikobakter pilori adı verilen bir bakteri
 • Uzun dönemli ilaç kullanımı (aspirin ve romatizmal ilaçlar)
 • Midedeki bakteriyel enfeksiyonlar
 • Fazla alkol tüketimi gibi birçok nedenler karşımıza çıkar.
Gastrit belirtileri
 • Mide ağrıları ve yanma hissi
 • Mide bulantısı
 • İshal
Gastrit tedavisi
 • Antibiyotik tedavisi
 • Mide asidi dengeleyici ilaçlar
 • Düzensiz, aşırı yağlı ve hazır gıdalarla beslenme alışkanlıklarını bırakmak gibi yöntemler kullanılır.
Ülser; sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelen yaralardır.

Ülser nedenleri
 • NSAİİ (Non stroidal antienflamatuar) ilaçlar
 • H. pylorı bakterisi ülser oluşumuna neden olur.
Ülserin belirtileri
 • Mideye yada sırta vuran ağrılar
 • Midede şişkinlik
 • Mide bulantısı
 • Dışkıda meydana gelen değişiklikler gibi şikayetler.
Ülserin Tedavisi

Doktor kontrolünde ilaç kullanımı hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemdir.

]]>
Ülser Kanaması https://www.ulserler.com/ulser-kanamasi.html Sat, 01 Dec 2018 04:34:24 +0000 Ülser kanaması, ülser midenin çeperinde meydana gelen açık yara şeklinde olan kanamaların meydana geldiği bölgeye ülser denilmektedir. Eğer ülser zamanında tedavi edilmezse kanama devam eder. Kanamaya devam eden yara tedavi Ülser kanaması, ülser midenin çeperinde meydana gelen açık yara şeklinde olan kanamaların meydana geldiği bölgeye ülser denilmektedir. Eğer ülser zamanında tedavi edilmezse kanama devam eder. Kanamaya devam eden yara tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara dönüşebilir. Bu oluşan yara mutlaka tedavi edilmelidir. Ülser kanaması az kanama ile başlayıp tedavisine başlanmadığı taktirde hayati tehlikelere neden olabilir. Bu kan kaybına sebep olabilecek ülser önemli hastalıklara sebep olabilir. Kanayan ülser olarak bilinen hastalığın diğer adı peptik ülser olarak adlandırılır. Ülser kanamasına sebep olan sindirim sisteminde bulunan mukoza tabakasının artık bazı yerlerde  işlevinin görememesinden dolayı önemli olan  kısımlarda kanama meydana gelmektedir, bu meydana gelen kanamaya ülser kanaması denilir.

Ülser kanaması nedenleri nelerdir

Sindirimin meydana geldiği sırada alınan gıdaların parçalanmaları için mide tarafından bir asit salgılamaktadır. Bu salgılanan asit alınan besinlerle içindeki mineral ve vitaminlerin kullanılabilmesi bu asitin salgılanması gereklidir. Bu salgılanan asit çok kuvvetli bir asit olduğundan dolayı normal şartlarda mideye zarar verebilmektedir. Ancak bu salgılanan asitten korunmak için mide duvarını mukoza denilen bir duvar konulmaktadır. Bu mukoza sayesinde midenin salgıladığı asit mide duvarına ulaşmadan önce gelmesini engelleyerek midenin zarar görmesine engel olur. Çeşitli önemli nedenlerden dolayı bu koruyucu duvarın aşınması ile birlikte midenin bazı yerleri korunmayarak mide ülserine neden olur ve çeşitli kanamalar ile mide çok ciddi zararlar görebilir. Bu ülser gereğinde müdahale edilmezse kanamalara neden olabilir. Özellikle bu kanamaya sebep olan önemli bir bakteridir. Bu bakterinin oluşumunu engellemek için çeşitli ilaçların kullanılması gereklidir. Eğer bu aşınma tam olarak kan damarlarının üstünde meydana gelirse daha fazla kanamalara neden olur. 

Ülser kanamasını oluşmasında bir diğer etmen ise bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçlardan oluşmaktadır. Bu kullanılan ilaçlardan ağrı kesici, antibiyotik ve kesici ilaçlardan oluşmaktadır. Mide ülseri geçirme  tehlikesi olan kişilerin mutlaka verilen  ilaçları kullanmadan önce doktor önerisini almaları gereklidir. Bu kullanılan ilaçları doktor gözetimi ile kullanılması önemlidir. Ülser kanaması olan kişilerin bu kanamaya sebep olan sorunlardan bir tanesi de sigara kullanımıdır sigara kullananların mide duvarının zarar görmesinden dolayı mide ülserine neden olur. Aşırı miktarda kötü beslenme sonucu asitli gazlı içeceklerin kullanılması mide duvarına zarar verir.

Ülser kanaması belirtileri nelerdir

Kanamaya sebep olan ülserin belirtisi genellikle göğüs bölgesinde meydana gelen bir ağrıya sebep olabilir. Ülser ağrısı bazı insanlarda mide boşluğunda meydana gelen bir ağrıya neden olur. Ülser kanamasının diğer bir belirtisi ise kusmaktır. Bu belirtilerin dışında beklenmedik şekilde oluşan kilo kaybı da bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Ülser kanaması tedavisi;

Ülserde kanaması kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmektedirBu kanamaları kapatmak için lazer tedavisi ile yarayı kapatmak ve endoskopi ile müdahale etmek lazımdır. Ülser  kanamasının tedavisi için diğer bir yöntem ise doktor önerisi ile ilaçların kullanılmasıdır. Bu tedavi yöntemleri uygulandığı halde bir iyileşme görünmezse en son çare olan ameliyat edilmesi gerekmektedir.
]]>
12 Parmak Bağırsağı Ülseri Diyeti https://www.ulserler.com/12-parmak-bagirsagi-ulseri-diyeti.html Sun, 02 Dec 2018 03:39:37 +0000 12 Parmak Bağırsağı Ülseri Diyeti, İnce bağırsağın yaklaşık olarak ilk 25 cm oluşturan 12 parmak bağırsağı yapı ve görünüm itibari ile vücudumuzdaki konumu "C" biçimindedir. 12 parmak ülseri 12 parmağın üzerinde bulu 12 Parmak Bağırsağı Ülseri Diyeti, İnce bağırsağın yaklaşık olarak ilk 25 cm oluşturan 12 parmak bağırsağı yapı ve görünüm itibari ile vücudumuzdaki konumu "C" biçimindedir. 12 parmak ülseri 12 parmağın üzerinde bulunan iltihaptır. genellikle bu ülser mide ile alakalı olarak gelişim gösterir. Bu nedenle tüketilen besinlere dikkat ederek 12 parmak bağırsağı ülseri diyeti yapılmasında fayda vardır. Bu hastalığın en etkili tedavi yöntemi uygun bir diyet programının hazırlanmasıdır. 12 parmak ülserine neden olan bir çok sebep vardır. Bu sebepleriden biri düzensiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı, alkol veya sigara kullanımı, kafein içeren, kahve ve kola tüketimine ağırlık verilmesi, cerrahi operasyonlar sonucunda görülen ağır tedavilerin etkisi ile stres altında kalma ve bir çok psikolojik strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Her türlü mide rahatsızlığı, 12 parmak bağırsağı ülserin belirtisi olabilir. Bu nedenle kişinin hemen 12 parmak bağırsağı ülseri diyetini uygulaması gerekir.

12 Parmak Bağırsağı Ülseri Diyeti Nasıl Uygulanır

Sürekli olarak mide ağrısı çekiyorsanız 12 parmak bağırsağı ülseriniz olabilir. Bu nedenle yemek yerken yemeğin sıcak olmamasına dikkat edin. Bu durum ülseri daha çok tahriş ederek yayılmasına neden olur. Bunun yanı sıra 12 parmak bağırsağına ve mideye düşman olan soğan, sarımsak ve süttün kesinlikle uzak durun. hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durun. 12 parmak bağırsağı ülseri diyetinde mideye ve 12 parmak bağırsağına zarar verecek her türlü hazır gıdalar ülserin ilerlemesine neden olur. 12 parmak bağırsağı ülseri diyetinin kişiye fayda sağlaması için öncelikle stresten uzak durulması gerekir. Stres ilk önce 12 parmak bağırsağını, mideyi beyni etkilediğinden stres altında olan kişilerin kabız oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle 12 parmak bağırsağı ülseri diyetinde ilk etken kişinin rahat ve stresten uzak durmasıdır. Ayrıca yemeklerden iki saat önce 2 su bardağı su tüketmeniz ve gün içinde ortalama olarak 2 litre su tüketmeniz diyet uygulamasında ülser tedavisi için oldukça fayda sağlayacaktır. 
]]>
Peptik Ülser https://www.ulserler.com/peptik-ulser.html Sun, 02 Dec 2018 12:37:30 +0000 Peptik ülser: Öncelikle sizlerle ülser kelimesinin üzerinde durmak istiyorum. Çünkü ülserin ne anlama geldğini öğrendikten sonra peptik ülseri daha rahat anlayacaksınız. Ülserin tam olarak kelime anlamı yarık ya da yara demek Peptik ülser: Öncelikle sizlerle ülser kelimesinin üzerinde durmak istiyorum. Çünkü ülserin ne anlama geldğini öğrendikten sonra peptik ülseri daha rahat anlayacaksınız. Ülserin tam olarak kelime anlamı yarık ya da yara demektir. Peptik ülser ise; mide ve oniki parmak bağırsağında görülen yarıklar ya da yaralar anlamına gelmektedir. Peptik ülser sadece midede ya da sadece oniki parmak bağırsağında görülebildiği gibi aynı anda hem midede, hem de oniki parmak bağırsağında da görülebilir. Peptik ülserin en önemli nedeni midede aşırı derece salgılanan mide asididir. Bu asit nedeni ile mide tahriş olmaya ve yara almaya başlar. Daha sonra ise bu tahriş peptik ülsere neden olmaktadır. Ülser çeşitleri arasında en yaygın olanı peptik ülserdir. Ayrıca diğer ülser çeşitlerinden farklı olarak hem ciddi bir durumdur hemde uzun bir süreden sonra iyileşme gösterir. Peptik ülser daha çok stresli bir hayatı olan ve her şeyi kendine dert edinen insanlarda daha fazla görülmektedir. Her nedenin altında çıkan stres kişilerin en büyük belasıdır. Fakat bir şekilde stresten uzak kalmaya çalışmalı ve hayatı dolu dolu dolu yaşamaya çalışmalısınız.

Peptik ülser nedenleri: Normalde salgılanan mide asidi peptik ülserde daha fazla salgılanır. Bu durum ise hem midede hem de oniki pamak bağırsağında yara ya da tahriş oluşmasına neden olur. Maddeler halinde incelemek gerekirse eğer:
 • Normal salgılanan mide asidinin normalden fazla salgılanması
 • H.pylori adı verilen bakterinin mide ve oniki parmak bağırsağında enfeksiyon oluşmasına sebebiyet vermesi
 • Sigara, alkol gibi zararlı olan maddelerin kullanılması
 • Düzensiz beslenme alışkanlığı
 • Aşırı derecede baharatlı, salçalı, soslu, tuzlu ve yağlı besinler yemek
 • Çok fazla ilaç kullanmak
 • En büyük neden ise stres peptik ülsere neden olan etkilerdir.
Peptik ülser belirtileri: Midede ya da oniki parmak bağırsağında meydana gelen peptik ülserin birçok belirtisi vardır. Özellikle peptik ülser hastası olan kişilerde midede ağrı ve yanma gözlenir. Bu ağrıların yanında ise bulantı, kusma, iştahsızlık ve kilo kaybı, besinlerin sindirilmemesi sonucunda karında şişlik ve geğirme görülebilir. Ayrıca ileri safhalarda ülser büyüyerek kanama ve perforasyon yani yırtılmaya neden olabilir.

Peptik ülser tedavisi: Peptik ülser sürekli kendini yenileyerek nüks etmektedir. Bu yüzden bir kez iyileştikten sonra kişi mutlaka kendini koruyup dikkat etmeli ve hastalığın kendini tekrarlamasına izin vermemelidir. Peptik ülserin birkaç tedavisi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi enfeksiyona karşı antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik sayesinde mide de ve oniki parmak bağırsağında bulunan bakteriler öldürülmeye çalışılır. Bir diğer tedavimiz ise midede salgılanan asitlerin salınımını azaltan sinirin kesilmesidir. Böylelikle sinirin kesilmesi asit salgılanmasını keserek midenin asitten uzaklaşmasına yardımcı olur. Bu saymış olduğum tedaviler cerrahi müdahale gerektirebilir. Özellikle de mide perforasyonu ve mide kanaması olan kişilerin cerrahi müdahaleye ihtiyacı vardır.
]]>
Duodenum Ülseri https://www.ulserler.com/duodenum-ulseri.html Mon, 03 Dec 2018 07:35:48 +0000 Duodenum ülseri, genellikle on iki parmak bağırsağında görülen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon nedeniyle meydana gelen, peptit çeşiti olan bir ülserdir. Doodenum ülser tedavi edilmediği takdirde ülser kanaması veya delinmes Duodenum ülseri, genellikle on iki parmak bağırsağında görülen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon nedeniyle meydana gelen, peptit çeşiti olan bir ülserdir. Doodenum ülser tedavi edilmediği takdirde ülser kanaması veya delinmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilir, eğer söylediğimiz gibi delinme olduğu takdirde ülser on iki parmak bağırsağından yayılarak asit ile karın bölgesine sızma yapabilir. Bu da şiddetli ağrılar çekmenize neden olabilir eğer ülser şüpheniz varsa en kısa zamanda doktor müdahalesine başvurmalısınız.

Duodenum ülseri belirtileri
 • Göğüs kemiğinin altında baş gösteren ağrı
 • Yemek öncesi giren ağrılar
 • Gece ağrının  uykunuzdan uyandırması
 • Kusmalar yaşanıyorsa kırmızı parlak veya kahve telvesi rengi kan gelmesi
 • Siyah, katrana benzer renkte dışkılama
Duodenum ülseri nedenleri
 • Helikobakter Pylori adı verilen bakterinin yiyecek yoluyla vücuda alınması
 • Mide zarı ve on iki parmak bağırsağının besin sindiriminde kullanılan asit yüzünden tahriş olması 
 • Enfeksiyon tedavilerinde kullanılan ilaçlar
 • Sigara kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • Stres
Duodenum ülseri tedavisinde doktor gözetiminde olmak çok önemlidir. Doktorunuzun ülserin nedenine göre verdiği ilaçlar tedaviniz için en önemli hususlardan biri, ülseriniz bakteriyel yollu oluşmuşsa antibiyotik kullanımı, mide asidi ile ilgiliyse asit önleyici ilaç kullanımı önerilecektir. Sigara veya alkole bağlı ise tüketimlerinin bırakılması, kafein içeren ve asidi artıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durulması, besin tüketimine dikkat edilmesi yağlı, bol baharatlı yiyeceklerden kaçınılması da yapılması gerekenler arasındadır. Eğer hastalık stresle bağlı ise stresle nasıl baş edeceğinizi öğreniniz. 
]]>
Mide Ülseri Bitkisel Tedavi https://www.ulserler.com/mide-ulseri-bitkisel-tedavi.html Tue, 04 Dec 2018 04:17:58 +0000 Mide ülseri bitkisel tedavi, ile etkileri hafifletilebilecek aynı zamanda tıbbi tedaviye destek olacak önerileri içerir. Mide mukozasındaki yaralar mide ülserinin karakteristik semptomlarıdır. Toplumda en fazla 50 yaş üzeri kişiler Mide ülseri bitkisel tedavi, ile etkileri hafifletilebilecek aynı zamanda tıbbi tedaviye destek olacak önerileri içerir. Mide mukozasındaki yaralar mide ülserinin karakteristik semptomlarıdır. Toplumda en fazla 50 yaş üzeri kişileri etkileyen mide ülseri, erkeklerde de kadınlardan fazla görülür. Bu rahatsızlığın tedavisinde çeşitli tıbbi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bunun yanında mide ülseri bitkisel tedavi seçenekleriyle evde doğal yollarla tıbbi tedaviye yardımcı olacak şekilde desteklenebilir. Ayrıca mide ülseri hastalarının beslenmesine de dikkat etmesi tavsiye edilir. Bunlara uyulduğu takdirde, tıbbi tedavinin etkisiyle daha kolay iyileşebilirsiniz.

Mide ülseri bitkisel tedavi önerileri

Gün içinde birkaç defa hazırlayarak içebileceğiniz bu öneriyle mide ülserinin olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Bu karışımı 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı ve 2 adet yumurta akını çırparak hazırlayabilirsiniz. Bu karışım mide mukozasında oluşan ülser yarasına çok iyi gelecektir.

Mide ülseri bitkisel tedavi önerileri arasında bulunan kereviz, ülser nedeniyle yaşanan sorunlarınızı azaltacaktır. Kışın kereviz mevsiminde yaprak ve saplarıyla birlikte kerevizin suyunu robottan çıkarın. Bunu her gün 3-4 bardak olarak içebilirsiniz. Özellikle aç olduğunuzda içerseniz, faydasını daha rahat görebilirsiniz.

Mide ülserine yeşil muz yemekte iyi gelmektedir. Her gün yeşil muzu fırınlayarak ya da haşlayarak yiyebilirsiniz. Bu midenin çeperinde adeta koruyucu bir tabaka oluşturarak, mide ülseri yarasının daha kolay iyileşmesine yardımcı olacaktır. Yaranın mide asidinden olumsuz şekilde etkilenmesine mani olur. Mide ülserinin iyileşmesini geciktiren mide asididir. Bu nedenle yeşil muz hastalara çok faydalı olacaktır.

Mide asidinin ülser yarasına vereceği hasarı engelleyen, iyileşmesine yardımcı olan başka bir bitkisel öneri de buğday tohumudur. Bunu tüketerek mide ülserinin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Mide ülseri bitkisel tedavi seçeneklerinde vereceğimiz bu karışımında faydasını görebilirsiniz. Blender yardımıyla bir tane beyaz lahana yaprağını, dilimlenmiş iki tane havuç ve bir su bardağı suyu birlikte çekin. Daha sonra bunu süzerek gün içinde tüketin.

Yine blenderde hazırlayacağınız bu karışımla mide ülseri tedavinizi destekleyebilirsiniz. 3 adet dilimlenmiş domates ve 1 adet dilimli patatesle, 1 adet lahana yaprağını, 1 su bardağı suyla birlikte çekin. Bunu süzerek günde iki seferde için.

1 yemek kaşığı kuru yosun ve yarım patlıcanı blenderde yarım su bardağı su ve biraz tuzla çekin. Bunu mide ülseri bitkisel tedavi için içebilirsiniz.

Mide ülseri bitkisel tedavi için sizlere bitkisel bir çayda önermek istiyoruz. 1 yemek kaşığı papatyayı 1 su bardağı suyun içinde 1 yemek kaşığı şeker kamışıyla birlikte kaynatın. Daha sonra 5-10 dakika demleyerek süzün. Akşam yemeğinden önce bu çayı içerseniz, gece boyunca mide ülseri yakınmalarınız olmaz ve ülser yarasının iyileşmesine yardımcı olur.
]]>
Ülser Bitkisel Tedavi https://www.ulserler.com/ulser-bitkisel-tedavi.html Tue, 04 Dec 2018 14:14:10 +0000 Ülser Bitkisel Tedavi, Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan ülser problemi, erkeklerde kadınlara oranla daha çok ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide yada onikiparmak bağırsağının sindirim sıvıları ve mide asidi Ülser Bitkisel Tedavi, Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan ülser problemi, erkeklerde kadınlara oranla daha çok ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide yada onikiparmak bağırsağının sindirim sıvıları ve mide asidi sonucu zarara uğraması ile meydana gelen ülser rahatsızlığında birçok tedavi yöntemi uygulanabilir. Ülser şikayeti olan kişiler ülserden kaynaklanan belirtilerin azalması için devamlı değişik tedavi yöntemlerine başvururlar. Ülser  rahatsızlığı olan kişilerin öncelikle gerekli muayenenin yapılması için doktora başvurulması gerekir. Ancak ülser tedavisine destek olarak bazı bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Ülser bitkisel tedavi yöntemleri ile ülser rahatsızlığından kaynaklanan hazımsızlık, mide bulantısı, midede ekşime ve yanma gibi şikayetler azaltılabilir.

Ülser bitkisel tedavi
 • Ülser bitkisel tedavide oldukça sık kullanılan yöntemlerden biri papatya bitkisidir. 1 fincan kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar ilave edilecek kurutulmuş papatya 10 dakika kadar dinlendirilip süzüldükten sonra yemeklerden önce aç karnına içildiğinde ülser rahatsızlığından kaynaklanan belirtilerinin azalmasına yardımcı olarak kişinin rahatlamasını sağlar.
 • Havuç ve beyaz lahana da ülsere oldukça iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemi arasında yer alır. Havuç ve beyaz lahananın faydalarından yararlanabilmek için, 1 su bardağı su, 1 adet havuç ve 1 adet geniş beyaz lahana yaprağını blendırdan geçirilip suyunu süzdükten sonra günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere tüketebilirsiniz.
 • Ülser bitkisel tedavisinde aynı zamanda mide asidinin verdiği zararın iyileşmesine katkı sağlamak için buğday tohumu kullanılabilir.
 • Ülser bitkisel tedavide uygulanabilecek diğer bir seçenek ise pelin otu ve civanperçemi çayıdır. Aktarlardan oldukça kolay temin edebileceğiniz bu çaylar hazırlanıp günde 2-3 defa içildiği takdirde asitten kaynaklanan şikayetlerin büyük bir oranda azalmasını sağlar.
 • Mide ağrısı ve midede yanma durumuna oldukça iyi gelecek bitkisel yöntemlerden biri de zencefildir. Ülser bitkisel tedavi yöntemi arayan kişilerin kesinlikle denenmesi gereken zencefil, ülser tedavisine olumlu etkisi olan doğal bir bitkidir.
 • Ülser bitkisel tedavisinde kullanılan, faydalı bitkiler arasına ilk sıralarda yer alan kerevizin yaprakları ve sapından hergün taze olarak hazırlayacağınız kereviz suyu, günde 1 bardak içildiği takdirde bağırsakların hareketlenmesini sağlar. Aynı zamanda kereviz suyu ülserden kaynaklanan mide gazını gidermekle beraber yanma ve ekşime gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.
]]>
Ülsere Ne İyi Gelir https://www.ulserler.com/ulsere-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 15:19:29 +0000 Ülsere ne iyi gelir, mide dokusu ve zarında meydana gelen enfeksiyon nedeniyle oluşan tahriş ya da yara olarak tanımlanabilir. Karın ağrısı, öğürme hissi, mide bulantısı, baş ağrısı, mide yanması görülen belir Ülsere ne iyi gelir, mide dokusu ve zarında meydana gelen enfeksiyon nedeniyle oluşan tahriş ya da yara olarak tanımlanabilir. Karın ağrısı, öğürme hissi, mide bulantısı, baş ağrısı, mide yanması görülen belirtiler arasındadır. Ülser tedavisi zamanında yapılırsa reçete edilen bazı ilaçlarla gerçekleştirilebilir. İlaçlar haricinde beslenmeye dikkat edilerek de ülser belirtilerinden korunmak mümkün olur. Mideye zarar veren yiyecekler, alkol, sigara, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılarak rahatlama sağlanır. Ülser belirtileri kişinin yemiş olduğu besinlere bağlı olarak değişebilir. Tüketilen besinlere göre yanma ve ağrı hissi şiddetlenebilir.

Ülsere ne iyi gelir

K vitamini: Ülser tedavisinde K vitamini önemi büyüktür. K vitamini ağırlıklı beslenmek açık yaralarda oluşabilecek kanamayı durdurucu etkiye sahiptir. Ayrıca yara yerinde oluşan tahrişin giderilmesine yardımcı olur. Ülser tedavisinde iyileşme sürecini kısaltır. Lahana, avokado, ıspanak, aspir yağı, çavdar unu K vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Lifli gıdalar: Lif sindirim anında gıdaların parçalanmasını sağlayan ve hidroklorik asidini kontrol ederek ülser yaralarını iyileştirici özelliğe sahip bileşenlerdir. Tam tahıllı ekmek, sebze ve meyveler lif bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Flavonidler: İçeriğinde flavonidler yer alan besinler ülseri önlemek ve ülser yaralarını iyileştirmek için faydalıdır. Ayrıca ülsere yol açan bakterinin çoğalmasını engeller. Elma, kereviz, soğan, sarımsak flavonidler bakımından zengindir. Soğan ve sarımsak bazı ülser hastalarına iyi gelmeyebilir.

Çörek otu ve yulaf: Çörek otu ülser için yağ ya da tane şeklinde kullanılabilir. 5 gram kadar çörek otu hap gibi bir miktar suyla yutulabilir. Çörek otu yağıda aynı ölçülerde içilebilir. Yulaf bazı besinlerin içine eklenerek tüketildiğinde ülser şikayetlerini azaltır.

Zencefil ve zerdeçal: Zencefil ve zerdeçal çay şeklinde hazırlanıp tüketilebileceği gibi yemeklere eklenerek de tüketilebilir. Her iki baharatın da mideyi yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Bu etkisinden dolayı ülsere karşı iyi gelir.

Kırkkilit otu ve şerbetçi otu: Şerbetçi otu suyu çıkarılarak ya da çay şeklinde hazırlanarak içilebilir. Kırkkilit otu yine ülsere karşı çay şeklinde içilir.

Kuşburnu: Kuşburnu ülser için çay yapılarak düzenli içildiğinde oldukça faydalı olur. Kuşburnu macunu da ülser için tüketilebilir.

Limon: Ülsere ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en kolay cevaplardan biri limondur. Ilık suyun içine limon eklenip balla tatlandırılarak tüketilebilir.

]]>
Kanamalı Mide Ülseri https://www.ulserler.com/kanamali-mide-ulseri.html Wed, 05 Dec 2018 08:20:30 +0000 Kanamalı mide ülseri, Tıp literatüründe peptik ülser olarak tanımlanmaktadır. Vücutta bulunan sindirim sistemi üzerinde mukozitin kısmen bağırsak veya mide çeperinde koruma görevini kaybetmesi olarak belirtilmektedir. Midede olu Kanamalı mide ülseri, Tıp literatüründe peptik ülser olarak tanımlanmaktadır. Vücutta bulunan sindirim sistemi üzerinde mukozitin kısmen bağırsak veya mide çeperinde koruma görevini kaybetmesi olarak belirtilmektedir. Midede oluşmuş ise kanamalı ülser olarak meydana gelir. Midede bulunan ülser yara şeklinde meydana gelirken; birçok sıkıntıyı beraberinde getirir. Sindirim sistemi esnasında vücuda giren gıdaların parçalanması esnasında mide içerisinde asit salgılanır. Alınan gıdalarda bulunan mineral ve vitaminlerin parçalanması esnasında gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için midedeki asidin gerekli yapıda salgılanması gerekir. Burada bulunan aside karşı mukozal bir duvar örülmüştür. Bu sebepten dolayı bulunan asit mideye direkt temas etmez. Herhangi bir sebepten asit mideye temas ettiği zaman bu bölümde yaralı ülser oluşur. Tedavi edilmemesi halinde ülser ilerleyerek kanama oluşmasına sebebiyet verir. Genellikle mide ülserlerinde kanama olmasının ilk sebebi Helicobacter ismi verilen bakterinin mide içerisinde var olmasıdır. Vücutta bulunan midedeki ülserin kan damarının olduğu bölümde meydana getirdiği zaman kanamalı mide ülseri büyük sıkıntı yaratır. Midede bulunan ülserin başlıca sebepleri gereksiz yere kullanılan Aspirin, ağrı kesici ilaç kullanımı veya enfeksiyon sebeple oluşan problemlerdir. Midede ülser bulunması halinde vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Tedavi edilmemesi halinde kanseri sebebiyet verebilir.

Kanamalar mide ülseri belirtileri

Midede bulunan ülserin kendini belli etmesi için bu bölümde aşırı şekilde ağrı hissedilmesi gerekir. Oluşan bu ağrı saatlerce sürebilir. Genellikle karın bölümünün üst tarafında aşırı ağrı çekilmesiyle kendini belli eder. Kanamalı mide ülseri hastalığı göğüs kısmında ağrı olmasına sebep olurken; bu ağrı reflü ağrısını da andırır. Kimi hastalarda mide boş olmasına rağmen ağrılar bulunurken; bazı hastalarda ise tok karnına aşırı ağrılar olduğu belirtilir. Ülser kanaması belirtileri içerisinde kişide aniden kusma, kusmukta görülen kan, midede şişlik, ani başlayan kilo kaybı, yemek yememe hissi, dışkı yapma esnasında koyu renkli kan görülmesi, sürekli geğirme isteği gibi şikayetler görülür. Saydığımız belirtiler bulunan kişinin vakit kaybedilmeden doktor kontrol ettirmesi gerekir. Ülser başladığı zaman kanamalı olmaz. Bu sebepten dolayı ilerleyen ülser hastalığı kanama olmasına sebebiyet verir. Kanamalı mide ülserinde vakit kaybedilmeden müdahale edilmesi halinde kontrol altına alınır.
]]>
Ülser Hastaları Ne Yemeli https://www.ulserler.com/ulser-hastalari-ne-yemeli.html Thu, 06 Dec 2018 03:53:22 +0000 Ülser hastaları ne yemeli, Ülser hastalığı sindirim sistemini oluşturan onikiparmak bağırsağı, yemek borusu ve midede yaralar oluşturmaya neden olur. İşte ülser hastaları bu yaraların büyümemesi, ilerlememesi ve hatta Ülser hastaları ne yemeli, Ülser hastalığı sindirim sistemini oluşturan onikiparmak bağırsağı, yemek borusu ve midede yaralar oluşturmaya neden olur. İşte ülser hastaları bu yaraların büyümemesi, ilerlememesi ve hatta iyileşmesi için tüketmesi gereken bazı yiyecekler vardır bu yiyecekleri anlatalım.

Ülser hastaları ne yemeli
 • Ülser hastaları K vitamini içeren yiyecekleri yemelidir. Peki hangi besinler K vitamini içerir diye sorarsanız ıspanak, lahana, avakado, kuşkonmaz, soya, yonca ve çavdar unu gibi besinlerdir. K vitamini sindirim sisteminde meydana gelen yaraların kanamasını önleyici bir özellik barındırmakla beraber ayrıca yaranın bulunduğu zarı iyileştirici bir görevi de vardır.
 • Ülser hastaları lifli gıdalar tüketmelidir. Lifli gıdalar sindirim olayı esnasında ortaya çıkan hidroklorik asiti kontrol altında tutarak sindirim sisteminde meydana gelen yaralarla temasını engelleyerek ülserin ilerlemesini engeller. Bu gıdalar lif bakımından zengin olan sebze meyve ve tam tahıllı ekmeklerdir.
 • Ülser oluşumunda oldukça etkili olan helicobacter olarak nitelendirilen bakterinin oluşumunu flavanoidler olarak isimlendirilen yiyecekler daha doğrusu flavanoid içeren yiyecekler bu bakterinin oluşumunu, çoğalmasını engeller. Bu yiyecekler soğan, sarımsak, kereviz,elmada bulunur. Ancak burada dikkat etmek gereken bir husus vardır oda şudur ki çiğ soğan bazı ülser hastalarına olumsuz yönde dokunur.
Belirtilen bu yiyecekler doktorlar tarafından önerilir. Ülser hastaları ne yemeli konusuna cevap verdik birde dipnot olarak şunu vurgularsak ülser hastaları acılı, baharatlı, asitli yiyeceklerden, fastfoodlardan ve kızartmalardan kaçınmalıdır. 
]]>
Peptik Ülser Diyeti https://www.ulserler.com/peptik-ulser-diyeti.html Thu, 06 Dec 2018 22:08:48 +0000 Peptik ülser diyeti, Mide ve oniki parmak bağırsağında görülen kötü huylu olmayan ülsere yani yara ve doku kayıplarına verilen genel isimdir. Peptik ülser hastalığının her yaşta olabilme ihtimali olsa da en sık genç ve ort Peptik ülser diyeti, Mide ve oniki parmak bağırsağında görülen kötü huylu olmayan ülsere yani yara ve doku kayıplarına verilen genel isimdir. Peptik ülser hastalığının her yaşta olabilme ihtimali olsa da en sık genç ve orta yaşlarda görülür.

Peptik ülser diyetinin amacı: Yiyeceklerin miktarını azaltıp öğün sayısını arttırarak midenin boş kalmamasını sağlamak, mide asidinin zarar veren etkisini önlemek, mideyi uyarmayan rahatsız etmeyen yiyecekleri vermek, ülser komplikasyonlarını ve ülserin yeniden oluşmasını engellemek, diyetin enerji ve besin yönünden dengeli olmasını sağlamak.

Peptik ülser diyeti önerileri: Yiyecekler yavaş yavaş yenmeli ve iyice çiğnenmelidir, yemekler 6 veya 8 öğünde yenmelidir, yiyecekler ve içecekler ne çok soğuk ne çok sıcak olmalıdır. Çay, kahve, boza, alkollü içecekler, meşrubat, maden suyu ve soda içilmemelidir. Yiyecekler yağda kızartılmamalıdır. Çikolata, çikolatalı pastalar ve susamlı hamur işlerinin yenmemesine dikkat edilmelidir. Yemekler dinlenmiş durumda yenmelidir. Acı, baharat, salamura, sirke vb. yemeklerde kullanılmamalıdır.

Peptik ülser diyeti

Sabah: Bir kaç dilim ekmek, 1 yemek kaşığı reçel, bal veya pekmez, 1 haşlanmış yumurta, bir parça peynir, 1 küçük domates, 1 veya 2 çay bardağı süt ya da açık çay.

Öğle: Bir porsiyon çok kızartılmamış et ,balık ya da tavuk yemeği, yanında haşlanmış patates veya havuç. Bu yemeği yemek istemeyenler isteğe bağlı olarak kıymalı sebze yemeği yapabilirler. Yanında salata ya da kabuksuz meyve, yoğur bir kaç dilim ekmek.

Akşam: Bir porsiyon çorba ya da kıymalı sebze yemeği, 1 porsiyon pilav veya makarna, meyve veya komposto veya salata, bir kaç dilim ekmek.

Ara öğün olarak süt, yoğurt, meyve, kek, börek, bisküvi, kraker ya da küçük bir kase sütlü tatlı yenebilir.
]]>
Ülser Mide Bulantısı https://www.ulserler.com/ulser-mide-bulantisi.html Thu, 06 Dec 2018 22:28:59 +0000 Ülser mide bulantısı, ilk olarak ülserin ne olduğundan bahsedelim. Ülser, sindirim sisteminde meydana gelen yaralara verilen isimdir.  Sindirim sistemi kanalının mide öz suyu ile temas etmesi sonucunda bu kısımda yaralar oluşur. Ülser mide bulantısı, ilk olarak ülserin ne olduğundan bahsedelim. Ülser, sindirim sisteminde meydana gelen yaralara verilen isimdir.  Sindirim sistemi kanalının mide öz suyu ile temas etmesi sonucunda bu kısımda yaralar oluşur. Ülser en fazla onikiparmak bağırsağında ve midede görülmektedir. 

Ülser mide bulantısı belirtileri
 • En sık görülen belirtisi yanıcı ve kemirici biçimde ağrı hissetmek
 • Aniden kendini gösteren şiddetli şekildeki ağrı ile mide delinebilir
 • Midenin çıkısına onikiparmak bağırsağı denir ve burada ağrı, bulantı, yanma ve kusma var ise bu bölge sorunludur
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Şişkinlik 
 • Erken doyma hissi
Ülser mide bulantısı nedenleri; midenin iç tabakasında mideyi koruyan bir tabaka bulunmaktadır. Ülserin nedeni Helocobacter pylori adı verilen bu bakteri midenin yapısını zayıflatır yada midede asitin fazla salgılanmasından dolayı midenin kendisini koruyamaması ve tahriş olması durumudur.

Ülser mide bulantısına neler iyi gelir
 • Mide ülserinden korunmak için beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.
 • Zeytinyağı ve papatya çayı midemiz için koruyucu ve faydalıdır
 • midesi ağrıyan kişilerin bol bol sıcak sıvılar tüketmeleri gerekmektedir. Fakat sıcak sular içmek yerine ayaklarına sıcak su torbası koymaları kişiler için daha faydalı olacaktır.
 • Mideye yeşil çay ve zencefil içerikli bitki çayları da fayda etmektedir.
 • Limon, nane ve kabuk tarçın en etkili karışımdır.
]]>
Ülser Gastrit https://www.ulserler.com/ulser-gastrit.html Fri, 07 Dec 2018 17:04:37 +0000 Ülser gastrit, mide hastalıkları çeşitlerine verilen isimlerdir. Bu hastalıklar mideyi iyi koruyamayan kişilerin ağrılı ve sancılı olarak da görebilecekleri şekilde yaşadıkları ileri düzeydeki mide bozukluklarıdır. İkisi a Ülser gastrit, mide hastalıkları çeşitlerine verilen isimlerdir. Bu hastalıklar mideyi iyi koruyamayan kişilerin ağrılı ve sancılı olarak da görebilecekleri şekilde yaşadıkları ileri düzeydeki mide bozukluklarıdır. İkisi arasında bir derece farkı vardır. Aralarında da bulunan farklar bulunması yanında ikisi de mide rahatsızlıklarıdır. Tek bir tane mide hastalığı yoktur. Ülser gastrit bu hastalıklar arasında en çok görülenlerden iki tanesidir. Mide iç yüzeyinde tahriş oluşması gastriti meydana getirmektedir. Bunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Mide asitlerinin fazla salgılanması midede bakteri üremesi ve ağrı kesicilerin mideyi tahriş etmesi bir kaç nedeni arasında bulunur. Kesin teşhisi gastroloji bölümünden alınacak olan sonucunda konulur. Önce ilaç tedavisi yapılır tedavi yetersiz gelir ise de midenin kamera ile izlenmesi yapılır buna gastropi denilir. Ülser ise gastritin daha ilerideki oluşan şeklidir. Ülser de ise mide iç yüzeyi hiç iyileşemeyecek olan yara oluşturmuştur. Gastritten daha ileri boyutta şikayetleri vardır. Teşhisi gastrit gibi yapılmaktadır fakat hastalığın kesin tanısı için ise muhakkak gastropi yapılmalıdır. 

Ülser gastrit hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri: 

Ülser gastrit hastalıklarında benzer şekildeki belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ülserde çıkan belirtiler gastritte görülen belirtilerin daha şiddetli olan halidir. Gastritin sebebi ne ise tedavisi de o şekilde bulunan nedene göre yapılmaktadır. Gastrit kronik ve akut olarak ikiye ayrılır. Kronik genelde çok az belirtinin oluştuğu, bazen de belirti vermeden gerçekleşen uzun süren bir mide iltihabıdır. Karnın üst seviyelerinde ağrı oluşturarak beraberinde bulantı ve kusma da meydana getirebilir. Şişkinlik geğirme ve de iştah azalması diğer belirtileridir. Akut gastrit ise mide üzerinde basınç oluşturarak yanma ve ağrı oluşturur. Aç karnına ağrı şiddetlenebilir. Akut gastritin arttığı durumlarda dışkı siyah renk alabilir. Hastanın öyküsü dinlenerek tanısı konulur. Bazen kamera ile mide izlenir. İlaç tedavisi sunulur. Ülser etkisi ile görülen belirtiler ise gastrite göre daha şiddetlidir. Ağrı ve yanma ileri seviyelerdedir. Bazen midede kanamaya neden olabilir. Dışkı ile kan görülebilir. Tedavisi eskiden ameliyat iken günümüzde ilaç yöntemiyle de yapılabilmektedir. 
]]>
Ülser Bakterisi https://www.ulserler.com/ulser-bakterisi.html Sat, 08 Dec 2018 00:19:25 +0000 Ülser Bakterisi, ülser bakterisinin adı "helicobacter pylori" olup tüm ülserlerin asıl nedenidir. 1982 yılında Marshall ve Warren isimli iki bilim adamı bu bakteriyi araştırarak bu bakterinin mide hastalıkları ile ala Ülser Bakterisi, ülser bakterisinin adı "helicobacter pylori" olup tüm ülserlerin asıl nedenidir. 1982 yılında Marshall ve Warren isimli iki bilim adamı bu bakteriyi araştırarak bu bakterinin mide hastalıkları ile alakasını ortaya koymuş ve Nobel ödülü almışlardır. Dünya nüfusuna bakıldığında %50'den fazla kişi helicobacter ülser bakterisi ile enfekte olmuş durumdadır. Ülser bakterisi çocukluk çağında enfekte olur ve kişinin yaşamı boyunca midenin mukozasında yaşamını sürdürür. Ülser bakterisinin toplumlarda oluşma durumuna bakıldığında daha çok sosyo-ekonomik bakımdan zayıf, geri kalmış ve beslenme alışkanlıkları yani dengeli ve yeterli beslenmeden uzak toplumlarda daha çok görüldüğü saptanmıştır. Ülser bakterisi ile enfekte olmuş bir kişide gastrit görülme olasılığı %100 dür. Kanamalı ülser riski de %15 civarlarındadır. Dünya üzerinde her yıl bir milyon civarında insan ülser bakterisinden dolayı yaşamını yitirmektedir. Şimdi bu bakteriye daha detaylı olarak göz atalım.

Ülser bakterisi nedir

Yapılan detaylı araştırmalara rağmen ülser bakterisinin doğal kaynağı bulunamamıştır. Neden dolayı bulaştığı da kesin sonuçlara dayanmamaktadır. Ülser bakterisi için uygulanmakta olan ideal bir tedavi şekli de yoktur. Çünkü bu bakteri antibiyotiklere karşı direnç üreten bir bakteridir. Ülser bakterisi yapılan araştırmalarda sadece insan da ve bir kaç tür maymunda saptanmıştır.

Ülser bakterisi küçük, spiral şeklinde, kıvrımlı ve hareket özelliğine sahip bir bakteri türüdür. Mikro-aerofilik bir ortamda 37 derece de ürer. Ülser bakterisinin biyokimyasal özellikleri değişmemesine rağmen, gelişen nokta mutasyonlar nedeni ile değişim gösterebilmektedir. Bu durumda hastalığın tedavisinde antibiyotik direncini ortaya çıkarmaktadır. Bakteriler kadın ve erkek bireylerde değişim göstermemektedir. Ülser bakterisinin bazı ırklarda diğer ırklara göre daha fazla saptanması genetik özelliği ortaya koymaktadır. Ülkemizde yetişkin bireylerde %85-90 civarında prevalans görülmektedir.

Ülser bakterisi olan kişilerin çoğunluğunda gastrit oluşmasına rağmen sadece belli bir kısmında peptik ülser ve mide kanserine rastlanılmaktadır. Bu da kişinin genetik özellikleri, zararlı alışkanlıkları, beslenme faktörü ve vitamin eksiklikleri ile ilişkilendirilmektedir.

Ülser bakterisinin doğal yaşam alanı mide mukozasıdır. Fakat gastrik mukoza ve metaplazi yada duedonum, özafagus, gibi gastrointestinal sistemin herhangi bir yerine de yerleşebilir. Mide mukozası yoğun asidik ortamı nedeni ile bakterilere karşı son derece korunaklıdır. Ülser bakterisi aside karşı oldukça duyarlıdır fakat mide mukozasında asidin daha düşük olduğu yer olan antrum bölgesini seçer ve burada yaşamını sürdürür.

Viral enfeksiyonlarda ve ateşli hastalıklarda midenin asit sekresyonu azaldığından ülser bakterisi böyle durumlarda hemen mideye yerleşir. Ayrıca ülser bakterisi kendi fizyolojisinde bulunan bir takım faktörlerin etkisi ile asidik ortama hemen uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Ülser bakterisi hareketli olması sebebi ile ve üreaz aktivitesine sahip olması nedeni ile asitli ortamdan kurtulur. Üreaz enzimi sayesinde asidi parçalayarak, amonyak ve karbondioksite dönüştürür. Amonyak ise asitli ortamda amonyuma dönüştüğünden dolayı, mide mukozasında canlılığını sürdürür. Ülser bakterisi spiral yapısı ve kamçısı sayesinde mide içerisinde yüzebilir ve mide epiteline tutunabilir.

]]>
Dekübitüs Ülseri https://www.ulserler.com/dekubitus-ulseri.html Sat, 08 Dec 2018 07:16:23 +0000 Dekübitüs ülseri, çok sık karşılaşılmayan ve bir o kadar zor bir hastalıktır. Bu hastalık bir diğer adı ile yatak yarası olarak bilinmektedir. Her ne kadar az görülen bir rahatsızlık olsa bile aslında çok zorlu bir hastal Dekübitüs ülseri, çok sık karşılaşılmayan ve bir o kadar zor bir hastalıktır. Bu hastalık bir diğer adı ile yatak yarası olarak bilinmektedir. Her ne kadar az görülen bir rahatsızlık olsa bile aslında çok zorlu bir hastalık olduğu için hasta üzerinde büyük rahatsızlık bırakır. Dekubitus ülseri, kronik bir hastalık olduğu için aslında genetiklik özelliği de gösterebilmektedir. İnsanlarda özellikle çok uzun süreli olarak yatmak zorunda kalınması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum daha çok insanları uzun süre yatağa bağlayan ameliyatlar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yatalak olan hastalarda ortaya çıkmaktadır. Deri ve deri altında meydana gelen kan dolaşımının azalması ve hatta duracak noktaya gelmesi durumunda dekübitüs ülseri ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, uzun süreli ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için hızlı bir şekilde iyileşmesi beklenmemelidir. 

Dekübitüs ülseri neden olur

Bu rahatsızlığın en büyük nedeni yatağın sürekli aynı bölgeye uzun süreler boyunca baskı yapmasıdır. Bu baskı deri altındaki damarların kan dolaşımını sağlayamayacak şekle gelmesine neden olarak bölgede yeterli oksijen beslenmesinin gerçekleşememesine neden olarak hücrelerin ölmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında çarşafın ya da yorganın sürekli bir noktaya sürtünmesi, baskı yapması durumunda ortaya çıkmaktadır. Dekübitüs ülseri, kemiğe çok yakın olan yerlerde meydana gelir. Özellikle kala kemiği, dirsekler ve çıkıntılı bölgelerde bu durum ortaya çıkmaktadır. Birçok farklı kişide görüldüğü gibi her yaşta insanı etkileyebilir. Bunun için bol bol egzersiz hastalığın oluşmasını engelleyecektir. 

Dekübitüs ülseri kimlerde görülür

Yaşlılar: Normal insanlara göre hareketsiz olan yaşlı insanlar daha çok yattıkları için bu sorun en çok yaşlılarda ortaya çıkmaktadır. En çok dolaşıma ihtiyacı olan yaşlılar olmasına rağmen dekübitüs ülseri yaşlılarda ortaya çık çıkmaktadır. 

Aşırı kilolu insanlar: Vücut ağırlığı fazla olan insanlarda bölge daha fazla baskı gördüğü için belli bir süre yatılı kalmada başta morarma olarak ortaya çıkan bu durum belli bir süre sonra ülser olarak etkilerini karşınıza çıkarabilir. 

Yetersiz beslenme: Sürekli yetersiz ve sağlıksız beslenme olan insanlarda dekübitüs ülseri görülme durumu çok yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle özellikle aç kalan ve evsiz olan insanlarda dekübitüs ülseri ortaya çıkabilmektedir. 

Sürekli idrar ya da dışkı kaçırma: Böyle bir sorunu olan insanlarda bu sorun çok fazla görülmektedir. Bu durum ise yine yaşlılarda çok görüldüğü için belli bir kesimde çok daha fazla görülmektedir. 
]]>
Ülsere İyi Gelen Yiyecekler https://www.ulserler.com/ulsere-iyi-gelen-yiyecekler.html Sat, 08 Dec 2018 21:10:54 +0000 Ülsere iyi gelen yiyecekler ülser hastalarının merakla araştırdığı yiyeceklerdir. Burada kısaca ülser hastalığından bahsetmek gerekirse mide zarında meydana gelen tahrişlerdir. Ülserin genel olarak belirtileri ise karın Ülsere iyi gelen yiyecekler ülser hastalarının merakla araştırdığı yiyeceklerdir. Burada kısaca ülser hastalığından bahsetmek gerekirse mide zarında meydana gelen tahrişlerdir. Ülserin genel olarak belirtileri ise karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır. Ülser rahatsızlığından ülsere iyi gelen yiyeceklerden önce ülsere iyi gelmeyen yiyecekleri yememekte fayda vardır. Çünkü bazı yiyecekler ülser hastalığını daha da şiddetlendirebilir. 

Ülsere iyi gelen yiyecekler
 • Uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen besin k vitamini içeren besinlerdir. Peki K vitamini içeren besinler nelerdir K vitamini bakımından zengin olan besinler avakado, ıspanak, lahana, soya, yonca ve çavdar unu gibi besinlerdir.
 • Lifli gıdalar yani besin lifi olarak zengin olan sebze meyve ve tahıllı ekmeklerdir.
 • Soğan, sarımsak, kereviz ve elma gibi besinlerde ülser için oldukça fayda sağlayıcıdır.
Ülsere iyi gelmeyen yiyecekler
 • Alkol. Evet alkol bir yiyecek değildir teknik olarak ancak fazla alkol tüketimi ülseri oldukça şiddetlendirmeye başlıyor.
 • asitli içecekler ve yeşil çay, siyah çay gibi içeceklerde bulunan kafeinde ülseri etkilemektedir.
 • yağlı yiyecekler yani yumurta, fastfood, kızartmalar ve sığır eti gibi doymuş yağlar ülseri etkilemektedir.
Ülser rahatsızlığı bulunan insanlar ülsere iyi gelen yiyeceklerden önce ülsere iyi gelmeyen yiyeceklerden uzak durarak önce ülser hastalığının ilerlemesini önlemeli ve akabinde ülsere iyi gelen yiyecekleri kullanarak ülser hastalığının tedavi sürecine girmelidir.
Bunlar haricinde tabi ki ülkemizde ve dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bu ülser hastalığının doktor kontrolünde kullanılacak olan ilaçlar ile tedavisi sağlanmaktadır.


]]>
Ayak Ülseri https://www.ulserler.com/ayak-ulseri.html Sun, 09 Dec 2018 09:59:02 +0000 Ayak ülseri, diyabetik hastaların en çok yaşadığı sıkıntılarda biri olarak bilinmektedir. Hastaneye yatış ve ameliyat sebeplerinden bir tanesidir. Bu hastalık kişinin sakat kalmasına bile sebep olabilir. Dünya Sağlık Örgüt Ayak ülseri, diyabetik hastaların en çok yaşadığı sıkıntılarda biri olarak bilinmektedir. Hastaneye yatış ve ameliyat sebeplerinden bir tanesidir. Bu hastalık kişinin sakat kalmasına bile sebep olabilir. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmaya göre her yarım saatte bir diyabet hastası ayak ülseri nedeni ile ayaklarını kaybedebilmektedir. Ülkemizde ise bu durum daha çok endişe verici bir vaziyet içerisindedir. Çünkü ülkemizde diyabet hastalığı günden güne artış göstermektedir. Bu durumun en önemli sebebi ise düzenli olarak yapılmayan kontrollerdir. Düzenli olarak yapılan kontroller ve bu hastalıktan korunmanın doğru yöntemlerini bilerek ve çok basit tedbirler alınarak ayak ülserleri önlenebilir. Etkili bir tedavisi gerçekleştirilmez ise de bu hastalığın sonucu kendini yıllar boyunca zararlı bir şekilde kendini gösterebilir. 

Ayak ülseri nedir Diyabet hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ve ayaklara bağlı olarak ortaya çıkan sinir ve damarların deforme olması ile bağışıklık siteminin çökmesi ve zayıflaması sonucu ayak bölgesinde iyileşme göstermeyen açık olarak bulunan yaraların oluşmasıdır. Bu durum ayak ülseri olarak ileri seviyedeki diyabet hastalarında daha fazla ortaya çıkabilmektedir. Fakat dikkate ve özen gösterilmediği takdir de yeni oluşan diyabet hastalığında dahi görülebilme olasılığı mümkündür. Bu olumsuzlukların yaşlanmaması ve ayak ülserinin görülmemesi için sürekli olarak hasta kişinin kan şekerinin kontrol edilerek kontrol altında tutulması ve ayaklarda oluşabilecek olan yaralar için önceden mümkün olan tedbirler alınmalıdır. Özellikle sigara kullanan kişilerde diyabet hastalığı görülmesi ve buna bağlı olarak ayak ülseri yaşanması daha sık görülür. Çünkü damar hasarı ile kan akımında azalma yaşanır ve bu azalma ile yaraların iyileşmesi ise güçleşir. Diyabetik hastalar özellikle ayak ülseri yaşayan hastalar çıplak ayak ile dolaşmamalı ve ayaklarını yeteri kadar korumayacak olan terlikleri ya da ayakkabıları tercih etmemelidirler. Ayaklar her gün ılık su ve doğal sabun ile yıkanmalıdır. Ayaklar üşüdüğü zaman sıcak bir yere temas ettirilmemelidir. 
]]>